Kedves tisztelt Barátom! – Arany János és Madách Imre kiállítás a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában
2017-05-25
XIV. Jókai Mór Vers- és Prózamondó Tábor
2017-05-31
Minden elem

III. Felvidéki Tehetségnap Komáromban

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége által kezdeményezett és megvalósított fiatal tehetségeket bemutató és megjutalmazó Felvidéki Tehetségnap immár harmadik alkalommal került megrendezésre 2017. május 27-én Komáromban, a Duna Menti Múzeum ünnepi termében.

Fekete Irén, az SZMPSZ Központi Irodájának vezetője köszöntőjében hangsúlyozta a tehetségeket bemutató rendezvény nagy sikerét, s azt az örvendetes tényt, hogy Path valamint Tornalja után most Komárom adhatott otthont e jeles rendezvénynek.

Vörös Mária, az SZMPSZ alelnöke megnyitó beszédében kiemelte a tehetségnap hagyományteremtő erejét, s elmondta, az iskolaigazgatók és felkészítő tanárok által javasolt 104 tehetséges tanuló közül 51 díjazásra érdemes diákot választottak ki, akik az országos és nemzetközi versenyeken 1 – 3. helyet értek el, s mindannyian jó példái annak, hogy a tehetség nagy kincs – a szülőknek és az iskoláknak egyaránt.

A Komáromi Városi Hivatal nevében Bajkai János főosztályvezető köszöntötte a rendezvény résztvevőit, majd Pék László, a Mentor Tehetségsegítő Tanács alelnöke szakmai előadása következett, aki rámutatott arra, hogy igazából a szülők alapozzák meg a tehetséget azzal, hogy gyermeküket a megfelelő módon motiválják céljaik elérése érdekében. Az előadó fontosnak tartja, hogy a szlovákiai magyar tehetséggondozás kiemelt figyelmet kapjon, hiszen ez kitörési pontként szolgálhat az iskolák számára, akár megmaradásuk biztosítéka is lehet.

Gyarmathy Éva budapesti klinikai szakpszichológus A tehetség ereje – a nem szunnyadó erő című előadásában részletesen beszélt a tehetséges gyerekek jellemző jegyeiről: az élénk képzelet, a  szokatlan kérdések, összefüggések keresése ott, ahol más nem keres, érdeklődés a dolgok működése iránt mind egy különleges személyiséget jeleznek. A pszichológus szerint a tehetség igazi természeti erő, mely a változásra és változtatásra irányul, s az emberiség javát szolgálja. Ehhez azonban fejlődésre is szükség van, s a versenyek eszközként szolgálhatnak, melyek megmutatják, milyen irányban érdemes a fejlesztőmunkát végezni.

A rendezvény második részében került sor a díjak átadására. Hét kategóriában – előadó-művészet, képzőművészet, magyar nyelv és irodalom, sport és mozgáskultúra, társadalomtudomány, természettudomány és zeneművészet – vehették át díszoklevelüket a fiatal tehetségek valamint felkészítő tanáruk, mentoruk. Az egyes kategóriák közti szünetben a diákok a jelenlevő közönséget is megörvendeztették előadásukkal – táncoltak, énekeltek, szavaltak, zenéltek és prezentáltak, számot adtak valóban kiemelkedő tehetségükről.

Idén első ízben adták át a Tehetségnagykövet Díjat egy olyan ismert személyiségnek, aki pályája során kiemelkedő eredményeket ért el, s példaként állhat a fiatalok elé. Ezt az elismerést Korpás Éva komáromi népdalénekes kapta meg, aki a jelenlevő fiatal tehetségeket azzal bíztatta, hogy a szorgalmas, kitartó munka előbb-utóbb meghozza gyümölcsét.

A tehetségnapot Fekete Irén főszervező azzal zárta, hogy a rendezvény célja a tehetségek, mint csiszolatlan gyémántok felkarolása, s azok a fáradságos, kitartó munka után igazgyöngyökké válva hozzájuk méltó, díszes helyre kerüljenek, és szebbé tegyék a világot.

                                                                                                                      Lacza Aranka

 

 

Díjazottak

Előadóművészet

A tanuló neve:

A jelölt felkészítő tanárának/mentorának neve: 

Az oktatási intézmény neve:

 

Holocsy Zsóka Zsófia Fekete Irén Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc
Bitter Karolina Varga Mária Pongrácz Ágoston Alapiskola, Negyed
Gál Ádám Vajk Kiss Szilvia Tarczy Lajos Alapiskola, Hetény
Gerencséry Erik Gál Lívia Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Marcelháza
Majer Jázmin Majer Szendi Gabriella Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Komárom
Fónad Lili Varga Rózsa Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Komárom
Gál Réka Ágota Kiss Szilvia Selye János Gimnázium, Komárom
Varga Zaránd Ágoston Simon Anikó, Molnár Katalin Kodály Zoltán Alapiskola, Dunaszerdahely

 

Képzőművészet

A tanuló neve:

A jelölt felkészítő tanárának/mentorának neve: 

Az oktatási intézmény neve:

 

Zsigárdi Sarolta Fodor Mária Kodály Zoltán Alapiskola
Szalay Mátyás Novák Ágota Művészeti Alapiskola, Komárom
Farkas Zsófia Fodor Mária Kodály Zoltán Alapiskola, Dunaszerdahely
Poldauf Vanessa Ferenczi Éva Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Komárom
Németh Tamara Jókai Éva Jókai Mór Alapiskola, Komárom
Svoboda Anna Sophia Jókai Éva Jókai Mór Alapiskola, Komárom

 

Magyar nyelv és irodalom

A tanuló neve:

A jelölt felkészítő tanárának/mentorának neve: 

Az oktatási intézmény neve:

 

Bagócsi Lilla Spátay Adriana Selye János Gimnázium, Komárom
Fekete Lujza Spátay Adriana Selye János Gimnázium, Komárom
Ziff Stella Kulcsár Mónika Pozsonyi Magyar Tannyelvű AI és Gimnázium
Pongrácz Emese Pongrácz Flóra Közös Igazgatású Islola- Szenc
Andruska Emese Mikó Erzsébet Juhász Gyula Alapiskola, Léva
Gál Laura  Majercsík Mária Tompa Mihály Református Gimnázium, Rimaszombat
Üveges Eszter Urbán Emőke Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos
Viszlai Anna Rozália Ráczné Birtók Erzsébet Szepsi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium

 

 

Sport és mozgás

A tanuló neve:

A jelölt felkészítő tanárának/mentorának neve: 

Az oktatási intézmény neve:

 

Meliska Gabriella Cserba Katalin Comenius Gimnázium, Zselíz
Jóba Attila Kiss Tibor Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskola, Érsekújvár
Koczkás Dávid Koczkás Oliver Selye János Gimnázium, Komárom
Kapičák Lucia Laurencsik Sándor Kármán József Alapiskola és Óvoda, Losonc
Dráfi Károly Oros Attila Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár
Racsko Márk Kerékgyártó Csaba Dobó István Alapiskola, Nagyszelmenc

 

Társadalomtudomány

A tanuló neve:

A jelölt felkészítő tanárának/mentorának neve: 

Az oktatási intézmény neve:

 

Zeman Tamás Takács Róbert Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc
Sogel Sámuel Lipták Csank Katalin,

Imrecze Gabriella

Tompa Mihály Alapiskola, Rimaszombat

 

Vojtek Lili Kulcsár Mónika Pozsonyi Magyar Tannyelvű AI és Gimnázium
Haják Norbert Kulcsár Mónika Pozsonyi Magyar Tannyelvű AI és Gimnázium
Molnár Orsolya Pelle István, Csekes Ilona Katona Mihály Alapiskola, Búcs
Udvardy Gréta Kiara Földy Judit Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár

 

Természettudomány

A tanuló neve:

A jelölt felkészítő tanárának/mentorának neve: 

Az oktatási intézmény neve:

 

Bajcsi Boglárka Bajcsi Barnabás Magyar Tannyelvű Alapiskola, Lakszakállas
Szarka Norbert Szuri Dezső Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskola, Gúta
Madari Bálint Beták Norbert Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskola, Érsekújvár
Eke Máté Kéri Anna Építészeti Szakközépiskola, Dunaszerdahely
Vištan Laura Kekeňák Szilvia Márai Sándor Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium és Alapiskola, Kassa
Dékány Csaba Zahoran Judit Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár
Boczán Anna Fruzsina Svarda Éva Erdélyi János Alapiskola, Nagykapos
Csaplár Viktor Horváth Fél Szilvia Selye János Gimnázium, Komárom
Záhorský Ákos Gajdács Mónika, Hujter Balint, Gyenes Zoltán Gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským – Gimnázium, Šahy – Ipolyság
Komlósi Krisztián Szlanicska Kornélia Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Komárno
Ďurčovič Ádám Markovics Ildikó Eötvös Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Komárno
Czeglédy Botond  Máté Szilvia Tompa Mihály Református Gimnázium, Rimaszombat
Szabó Réka Szabó Magdolna Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda, Vágsellye

 

Zeneművészet

A tanuló neve:

A jelölt felkészítő tanárának/mentorának neve: 

Az oktatási intézmény neve:

 

Žibrita Rebeka Kandik Réka Művészeti Alapiskola, Gúta
Pikler Mihály Moncz Miklós Művészeti Alapiskola, Komárom
Gaál Eszter Veronika Bakos Márta Művészeti Alapiskola Komárom
Éder Kristóf Mészáros Lajos Juhász Gyula Alapiskola, Léva