Az iskola tanulóinak szellemi fejlődéséről való törődés, a pedagógusok szakmai kihívásnak való megfelelése ott kezdődik, tud-e álmodni a közösség magának egy iskolát, amelyik ezeknek a céloknak megfelel, van-e elég akarat a közösségben, hogy végigjárja a fejlesztés sokszor nagyon tikkasztó és demotiváló szakaszait, van-e elég kitartás és munkabírás az álmok megvalósításához.
A rozsnyói Református Közösség MTNY Alapiskolája azon közösségek közé tartozik, ahol a célokat közösen fogalmazzák meg, ahol a komolyan végiggondolt hosszútávú, a pedagógiai programban megfogalmazott céloknak megfelelő képzések valósulnak meg, ahol a képzések a fejlesztések irányában hatnak, ahol a képzéseket belső megbeszélések követik, ami az elsajátított tudás beépülését szolgálja a mindennapi nevelő-oktató munkába a célnak megfelelően.
Reneszánszukat élik a pedagógus-továbbképzések, ami azt érzékelteti, a szakma szükségét érzi a megújulásnak. Se szeri, se száma az egyórás előadásoknak, fél- és egésznapos képzéseknek, csak a célról, a hatékonyságról és a nevelő-oktatós munkába való beépülés útjairól tud keveset a közösség, mert nem járja azt végig. Marad az egyéni tudás, ami egy bizonyos idő után darabjaira esik szét, csak morzsái maradnak meg, nem épül be a gyakorlatokba a nevelőtestület egységes akarataként. Az ilyen továbbképzésnek a hatékonysága nagyon alacsony.
A rozsnyói Református Közösség MTNY Alapiskola nevelőtestülete közösen az SZMPSZ Rimaszombati Regionális Központjával arra törekszik, hogy a legalább húsz órás továbbképzéseken megszerzett tudás egymásraépüljön a tehetségfejlesztés, -mentés, -gondozás érdekében. A cél nemcsak a pedagógusok, hanem a szülők, tanulók részére szervezett képzés megvalósítása is.
Ennek ékes példája, hogy 2009. május 6-7-én az iskola ötödikes tanulói IPOO - tanulási modell képzésben vettek részt, amely tudást a pedagógusok a múlt év őszén sajátították el. A tanulók részére szervezett képzéssel – amit Mező Ferenc, a Debreceni Egyetem adjunktusa tartott - párhuzamosan a pedagógusok is képezték magukat.
A képzés a tehetséggondozáshoz kapcsolódó program volt: differenciális képességfejlesztés. Ez a program abból indul ki, hogy minden tanuló képes valamire, tehát a képességek mérése alapján a tanulók szintekbe sorolódnak, aminek alapján a fejlesztés megterveződik és megvalósul. Tehetséggondozáson sokan még a szakmában is az ún. versenyistállókat értjük. Az igazi tehetséggondozás – Ranschburg tanár úrral – az, hogy minden tanuló képességét differenciáltan kell fejleszteni, mert mindenki jó valamiben.
A képesség nem egyenlő a teljesítménnyel, tehát nem minden kiváló és szorgalmas tanuló tehetséges. A program alapelve a tanulók és képességeik megismerése különböző vizsgálati módszerek segítségével, aminek alapján képességszint szerinti csoportba sorolják a tanulókat és megkezdődik a fejlesztés, hogy a pedagógusok minden gyermekből kihozzák képességük maximumát, és az alulteljesítő tehetséges tanulók se vesszenek el. A mérés értékelése alapján a tehetségesek esetében tehetségfejlesztés, a többi tanulónál pedig képességfejlesztés történik.
A rozsnyói református alapiskola pedagógiai programjában leszögezte, célja a tehetsémentés és tehetséggondozás. E cél érdekében már a tavalyi iskolai évben komoly 20-30 órás továbbképzések valósultak meg, amire épült a mostami differenciált képességfejlesztés programmal való ismerkedés. Az alapiskola célja, hogy megtanítsa a tanulókat hatékonyan és sikeresen tanulni azzal a szándékkal, hogy a tanulók képességeik maximumán tudjanak teljesíteni.
A program előadói az ózdi Vasvár Úti Általános Iskola tehetséggondozó ECHA-diplomás tanárai, akik már négy éve sikeresen alkalmazzák iskolájukban a programot.
A rozsnyói református alapiskolára az elkövetkező hónapokban a rendszerépítés vár, a tárgyi és személyi feltételek megteremtése mellett a negyedikes tanulók képességmérése a Debreceni Egyetem által kifejlesztett vizsgálati módszerek alapján.
A napokban megvalósult képzést továbbiak követik, melyek ráépülnek a már meglévőkre, pl. a differenciált feladatok szerkesztése, képességek és részképességek rendszere, fejlesztése, illetve az egyéni képességfejlesztés tervezése és megvalósítása.
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége feladata lenne magyar tehetségek fejlesztése érdekében megteremteni a tehetséggondozó szakemberek képzésének lehetőségét itthon, közösen a Debreceni Egyetem szakembereivel. A Szlovákiában bejegyzett tehetségpontok csak akkor tudnak a célnak megfelelően elindulni és működni, ha a tárgyi-anyagi feltételek mellett képzett tehetséggondozó szakemeberek irányítják a központ munkáját.
A rozsnyói alapiskola vezetésének és nevelőtestületének példaértékű a feladathoz való szakmai hozzáállása, elkötelezettsége, feladattartása, motiváltsága. Amikor minden iskola harcol a megmaradásért, a tanulókért, a legjobb befektetés az egymástól VALÓ tanulásba való beruházás. Ez az iskola krédója, alkotmánya, pedagógiai programja is ezt tartalmazza.
Ádám Zita