Gömör és Nógrád régióból 12 alap- és középiskola 24 csapata, közel 300 résztvevővel valósult meg 2009. június 12-én Tornalján a Kazinczy Ferenc MTNY Alapiskolában a Kazinczy Ferenc születésének 250., Radnóti Miklós születésének 100. éfvordulója meghirdetett pedagógiai projekt.
A projektnap célja: Az Anyanyelv Éve alkalmából tisztelegni a nemzetet nyelvében emelő nagy elődök emléke előtt, az egészséges nemzeti büszkeség kiművelése magunkban a példaképek mintája alapján; felhívni a figyelmet az anyanyelv veszélyeztetettségére és tisztaságának megóvására, gazdagságának gyarapítására, nyelvédesanyánk szeretetére, a palóc nyelvjárás szépségének megőrzésére; hovatartozásunk és a tájhaza szeretetének megerősítésére; a hagyományok ápolására és megbecsülésére; Gömör és Nógrád kulturális kincseinek számbavételére, megőrzésére.
Radnóti Miklós élete és sorsa kapcsán a a jövőre való vigyázás, a másság tiszteletének megtanulása, az emberiség féltése, az ordaseszmék kerülése, a
hagyományok tisztelete; Kazinczy és Radnóti emlékének ápolása, megbecsülése.
A projektnek pedagógiai céljai és hozadékai között kell említeni azoknak a készségeknek, kompetenciáknak a kialakítására megteremtett lehetőséget, melyek a tudás használhatóságát és a megszerzett tudás alkalmazását teszik lehetővé. A projekt lelke a belső motivációra épülő mélységelvű tudásbővítés, amihez elengedhetetelen a csapatalakítás, az együttműködésen alapuló közös tanulás képességének kimunkálása. A projekt a tudás megtervezése, az osztálytermen kívüli új tanulási környezet kialakítása, az élményalapú tudásszervezés, az önálló tanulásfejlesztés, a döntés és felelősségvállalás képességének fejlesztése, a hatékony párbeszéd és vitatkultúra megtanulása. A projekt nem kötődik tantárgyakhoz, illetve a tantárgyak koncentrációja jellemzi, ezért életszerűek és komplexek a létrehozott produktumok.
Pedagógiai projektet készíteni, abban résztvenni – nagyfokú kreativitást igényel.
A Nyelvédesanyám – felnevelő szülőföldem projekt a Kazinczy Ferenc és Radnóti Miklós évfordulókhoz kapcsolódva arra ösztönözte a régió alap- és középiskolás résztvevőit, hogy mutassák be a palócság értékeit, hozzák vissza az élő nyelvhasználatba a rég elfelejtett tájszavakat és a régi mesterségek, szerszámok megnevezését, járjanak utána szülőfalujuk dűlőneveinek, fejtsék fel az elnevezés kialakulását és történetét, készítsenek filmet a még hagyományőrző öregekről, mutassák be a régi mesterségek gyakorlását (szövés, fonás, fafaragás, …), örökítsék meg szülőfalujuk régi épületeit, a még élő öregek arcát, kutassák fel családfájukat – készítsenek posztereket, powerpointos bemutatókat, alkossák meg szülőfalujuk makettjét a település utcáinak megnevezésével, készítsenek receptkönyvet palóc ételek receptjeiből, kutassák fel Kazinczy nyomát Gömörben és Kassán, készítsenek történelmi tanulmányutat Kassára és Eperjesre, Radnótival kapcsolatban térképezzék fel a költő és Nemesradnót kapcsolatát. Számtalan feladat, ami nem tankönyvi, sokkal több annál.
Június 12-én Tornalján a Kazinczy Ferenc nevét viselő alapiskola nagyszerű vendéglátója volt a projektnek. Számtalan kísérő rendezvény: palóc ételek elkészítése, kiállítások, kézműves mesterségek megtanulása, … tette élményszerűvé a Nyelvédesanyám – felnevelő szülőföldem projektnapot.
A gömöri és nógrádi iskolások felkészültsége, a projekt altémáinak kifejtése, a tartalom technikai megjelenítése gazdag volt és a teljesség igényével hatott.
Kedves és színes foltja volt a napnak a kisiskolások (Tornalja, Méhi, Deresk, Harkács) komoly felkészültsége, akik tartmalmas előadásokat készítettek szülőfalujuk dűlőneveiről, a kenyér készítéséről, a juhnyírásról, a méhi ásatásokról.
A résztvevők: tanulók és tanárok – felkészülésük érdeméül értékes könyveket, ízléses oklevelet és Cselényi Árpád művésztanár e napra készített emlékplakettjét vihették magukkal a találkozás emlékeként.
Felemelő élmény volt részese lenni a Nyelvédesanyám – felnevelő szülőföldem projektnek.
A projektben résztvevők komoly munkáikkal tudatosították anyanyelvük megőrzésének feladatát, a szülőföldhoz való kötődést, annak szeretetét.
A tett minden szónál ékesebben bizonyított.
Jót s jól! Ebben áll a nagy titok - Kazinczy-üzenet Tornalján ezen a napon valósággá vált. Bárha a mindennapokat is számtalan hasonló projekt tenné minőségibbé, teljesebbé, közösségibbé!
A projekt megvalósítát a szervezők – SZMPSZ, Pro Scholis, Kazinczy MTNY Alapiskola – köszönik a Szülőföld Alap, SZMPSZ, Pázmány Péter Alapítvány és számtalan önzetlen ember támogatásának.
A projektnap a találkozások ünnepe is volt. Ünnepeket azért kell tartani, hogy emlékezzünk, tervezzünk a jövőnek és növelődjünk, egymást növeljük, ismereteinket tágítsuk. Találkozni is, ünnepelni is kell és jó, ha azokat tartalmas dolgokkal tudjuk megtölteni, mint Tornalján.
Ádám Zita