A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Olvasás és szövegértés konferencia

Aki oktatással, neveléssel foglakozik önmagát is nevelnie kell.

Nincs kínosabb szituáció annál, mint amikor egy felnőtt ember olyan helyzetbe kerül, kisebb, vagy nagyobb társaság előtt,hogy valamit felovasson s az csak nyögve-nyelve megy, ő maga belebonyolódik,a hallgatóság a padlót nézi s alig várja a végét. Pedig manapság iskolázott emberekkel is előfordul. Kinek az olvasás technikája, kinek az értelmezés okoz gondot. Egyrészt,mert az iskola nem hagy elég időt a begyakorlásra, másrészt mert emberünk felnőttként alig-alig,vagy semmit nem olvas.S akkor még nem beszéltünk a funkcionális analfabetizmusról: a gyerek megtanul olvasni, de értelmezni nem tudja az olvasottakat. Pedig az értéssel olvasni tudás /kompetencia alapú oktatás/ a továbbtanulás sarkalatos kulcsa! Az alapiskola felső tagozatán már annyira felhalmozódik s egyre bővül a tanulni való, hogy tökéletes olvasási készség nélkül a tanuló nem tud lépést tartani, óhatatlanul lemarad, ami egyre inkább kedvét szegi,a továbbiakban föladja s ez egész további életét életminőségét / még a köznapit is / meghatározza.

Ezt a rég halmozódó problémát szándékozott a megoldáshoz közelíteni a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége az Olvasás és szövegértés konferencia megrendezésével 2006 . november l7 - l8-án Rimaszombatban. Az országos rendezvény elsősorban alsótagozatos és óvópedagógusokat hívott meg a magas szintu előadás sorozatra,hogy meghallgassák, körüljárják, megvitassák az eddigieket s próbálkozzanak új módszerekkel a probléma kiküszöbölésére.

Mint a legtöbb ilyen szakmai összejövetelnek olyan a program szerkezete, hogy a választott témára elhangzott előadásokat délután szakmai vezetők irányításával a hallgatók szekciókban vitatják meg az oket közelebbről érdeklo témákat. Ez 3-4 előadás plusz szekció -ülés tehát napi 6-7 óra kokemény koncentrálás, szellemi munka.A második nap ugyanez de már "csak" 6 órába sűrítve.

Hogy mindezt miért vállalja kb. l00 résztvevő pedagógus a két szabadnapján? Mért utazik Komáromtól Rimaszombatig többszáz kilométert ? Nyilván azért, mert a saját bőrén érzi, tapasztalja nap mint nap a mindenkori szakmai hiányosságokat, az iskolareform körüli tehetetlenséget,a segítést sürgető problémákat..Hiszen már ott tartunk,hogy már futni kell, hogy egyhelyben maradhassunk.Vagy Német Lászlóval imádkozhatunk: "A hátrabotorkálástól mensetek meg minket!"

Nagy József, a Szegedi Tudományegyetem professzora a gyakorló olvasóvá válás /5000 szó / fejleszrésének problémáit feszegeti az iskoláskor kezdetétol. A 2.évfolyamot látogató kisiskolás még nem lehet gyakorló olvasó, mivel ennek kinevelése 5-l0 év.Ebbol követkzően nem elég a letanítás a karácsonyig olvasni tudás s az abbahagyás stratégiája. Helyette a folyamatba beépítés használata mindaddig, amíg gyerekek 95%-a el el nem éri a 70% - os szintet.A szöveggel dolgozó képesség - kompetencia fejlesztése csupán egyetlen módszerrel nem lesz sikeres. Az agyat kimozdítani csak sokrétu, sokféle módon lehet: olvasásfejlesztés,csoportmunka, ami sok elemet működtet.

Nagyon érdekes, tanulságos volt Korányi Margit, a SuliNova szakmai vezetőjének előadása a kompetencia alapú oktatásról,aki egy kínai bölcsességgel indított: "Mondd el és elfelejtem, tanítsd meg és emlékezem,lehessek részese és megtanulom.Tehát az értő olvasni tudás interaktív és reflektív folyamat. A kompetencia: ismeret-, képesség- és készségrendszerek sora s csak ezek kialakulásából lesz az alkalmazni tudás.A kisgyerek a beszéd tanulása közben magatartás változáson megy át.Majd kulcskompetenciákról beszél: számos cél elérése, probléma megoldása, különböző feledatok végrehajtása.Anyanyelvi és idegennyelvi kommunikáció, matematika és természettudományok, digitális ismeretek, a tanulás megtanulása. . De meg kell szerezniük az interperszonális.az interkulturális, a szociális és állampolgári kompetenciákat is. Vagy a vállalkozói, a kulturális kifejezőkészséget.

A jó oktatás folyamatközpontú: bemenet, tanulás, végzés. Majd a metakognitív képesség azaz ismereteink változása, saját gondolkodásunkra való rálátás. Ha ennek birtokában van a pedagógus,akkor hagyja, hogy a gyerek merjen valamit nem tudni, merjen kérdezni, reflektálhasson. Ez nem baj "mert a fiatalok letörlik az emberről a port" szúrja közbe az előadó, ő meg mirólunk jegyzem meg én .

Szó esik még a modernizáció sarkalatos pontjairól mint ismeretátadás, ismeretbe ágyazott képességfejlesztés a tanárképzés megújulása. S az értékelésről: legyen fejlesztő, tanulás segítő, folyamatalatti minősítő, folyamat utáni és kimeneti.A mai osztályzás ugyanis nem értékelés, hanem értéktelenítés - arról szól, mit nem tud a tanuló.Csak pozitívumot szabad mondani s a gyerek is a tanulás felé fordul. A tanár felelőssége a tanulásban úgy csökkenjen,ahogy a tanulóé kell,hogy növekedjen

A továbbiakban Kuti Zsuzsa, angol szakos tanár. szintén a SuliNova szakmai vezetője a kompetencia fejlesztő programokról az idegen nyelv és anyanyelv oktatásában létrejövő programokról és azok alapelveiről beszélt:
- Kulcskompeteciák fejlesztése EU -s előírások figyelembevételével
- A közoktatás modernizációjának megvalósításáról
- A hazai szükségletek kielégítéséről
A programok fejlesztésében komplex taneszköz együttes, tantervi eszközök,a feldolgozás és értékelés modulok rendszere,tehát teljesen kész anyag tanárnak és tanulónak egyaránt együtt van.A támogató rendszert kutatások és tanárok képzése előzi meg. A program típusok akár teljes műveltségterületet, vagy tanórán kívüli programokat mint drámapedagógia,médiaismeretet kínálnak

Hrbácsek Magdolna a pozsonyi Állami Pedagógiai Intézet munkatársa a legutóbbi Monitoring eredményeit ismertette s beszélt a tesztek összeállításának hiányosságairól. A továbbiakban az értő olvasás,szöveg feldolgozás eredményesség számszerű ismertetése után külföldi irányelvekről is szólt:a kevesebb mindig több, ne rohanj, stratégiát adj a gyermeknek a szöveghez, irányítsd cselekvéseiben. A készülő tartalmi reform támpontjairól s az oktatási helyzetképet ismertette.

Vančoné Kremmer Ildikó a Konstantin Filozófiai Tanszék tanára tartott előadást.mondandója a beszédmegértés: szóértés,mondatértés és szövegértéssel foglalkozott. A kutatást tartja még fontosnak,amely a következő tárgykörökben vizsgálódott:
- a magyarajkú gyermek észlelése, értése 14 - 18 éves korig
- a magyar nezetiségű, de szlovák iskolába járó gyermekek vizsgálata
- a kísérleti alanyok kétnyelvűsége
- a tanórán csak szlovákul beszélők első szocializációja már sekély, már egy generáción belül asszimilálódik.

A szövegértési kompetencáról a SuliNova szakmai vezetője Kerner Anna tartott kiváló előadást.Hangsúlyozottan beszélt arról,hogy a kompetencia képességek és attitűdök halmaza.Ezért kialakulása több éves folyamat / 10 - 12 év /,de egyénenként 5-6 évnyi különbség is lehet.A legmagasabb rendű szövegértés a humor és irónia felismerése.S ami nagyon fontos az a reflektálás azaz értelmi, érzelmi értékelő gesztus és szövegalkotás. Manapság a gyerekek elé rakott szövegek nem felelnek meg sem az érdeklődésnek, sem a kornak. Ebből /is/ adódnak a megértési deficitek.Tehát újra csak : reform !

A szekciókban végzett,érdeklődés szerinti munka azért jelentős,mert a hallgatók vitatkozhattak, reflektálhattak s kérdezhettek. Kisiskolásoknak készült anyanyelvi és idegennyelvi modellről, különös tekintettel a korosztály jellemzőire, elsősorban a motivációra, mint pozitív megerősítésre, a sikerre, a tevékenységek sokszínűségére -szájról olvasás, képről olvasás, képek kirakosgatása mesévé, szöveg kiegészítés - azaz a kreativitás segítésére. De nem csak a nyelvórákon, hanem az összes többi tantárgyban is fejleszteni kell. Szó esett még a szövegértés - szövegalkotás módszereiről, a médiaszövegek megértéséről kisiskolás korban. Az előadók közül sokan szekció vezetőként is dolgoztak. Rajtuk kívül még Nagy Attila a Magyar Olvasástársaság a HUNRA elnöke, Fejér Zsolt a SuliNova szakmai vezetője és Kovács Erika szakmai vezető, aki az óvoda alapképzésben való szerepéről beszélt.

Az összetett rendszerű programok kimerítették a téma részleteit,módszereit. A kétnapos konferenciát már megszervezni is rengeteg munka: hónapokkal előtte levelezés,egyeztetés a meghívott eloadókkal, ehhez igazítani a helyszínt, időben meghívni s a jelentkezőket regisztrálni, számukra szállást, étkezést biztosítani, stb. Ezekben a dolgokban legjelentősebb szerepe Ádám Zita alelnökének, Jókai Tibor az SzMPSz központi irodavezetőjének adatik,akik munkaköri feladatként s azon túl is teszik kiválóan a dolgukat s Buzgó Rita az iroda gazdasági előadójának személyében lelkiismeretes segítségre számíthattak. S ha nem is győzöm névszerint felsorolni az összes helybeli s önkéntes kollegát, akik Csúsz László az SzMPSz -TV elnökének vezényletével önzetlenül szolgáltak, innen köszönöm mindannyiunk nevében a szíves vendéglátást.

Pálinkás Zsuzsanna










Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!