A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Hangulatjelentés az SZMPSZ XVI. Komáromi Nyári Egyeteméről

„Nagyon jó itt, az előadások fantasztikusak, a szervezés is nagyon szuper”



Az SzMPSz XVI. Nyári Egyeteme, Komárom, 2007. július 9 – 14. - Értékelés
Képes beszámoló...

2007. július 9 – 14. között került sor az SZMPSZ XVI. Nyári Egyetemére Rév – Komáromban. A meghirdetett szakcsoportok száma 13 volt; 10 iránt volt kellő számú érdeklődő. Valamennyiükben 30 órás – döntő többségben gyakorlatias, munkáltató, tréningszerű foglalkozás folyt.

A megnyitóra – a Tiszti pavilon patinás dísztermében – összesereglett résztvevőket Vörös Mária, a komáromi Jókai Mór Alapiskola igazgatónője, az SZMPSZ Komáromi Területi Választmányának alelnöke köszöntötte. Örömmel tudatta: a XVI. Nyári Egyetem – annak okán, hogy az idén Magyarországról, Erdélyből, Kárpátaljáról és Délvidékről is érkeztek résztvevők – nemzetközivé nőtte ki magát. Bastrnák Tibor, Komárom város polgármesterének üdvözlő szavait követően, Pék László az SZMPSZ országos elnöke is köszöntötte a jelenlévőket. Nagyra értékelte, hogy az egyetemen résztvevo hallgatók és előadók – annak érdekében, hogy iskoláink versenyképesek legyenek – kiérdemelt szabadságuk egy részét a továbbképzésnek szentelik. Majd, az elkövetkező egy hétre mindenkinek jó munkát, hasznos feltöltődést és kikapcsolódást kívánt.

A tanfolyam Szabó István református püspöknek ( Duna Melléki Református Kerület, Budapest), a Mit ér a nevelés a XXI. Században című érdekfeszítő előadásával indult. Az előadó kihangsúlyozta: a médiumok fokozódó negatív hatásának ellensúlyozása egyre nagyobb feladatot ró az iskolára, a nevelésre. Ezután, az egyes szakcsoportok ( a helyi kollégák) vezetőik irányításával működési helyükre érkeztek, ahol az „előadók“ ismertették a csoportban folyó képzés célját, konkrét, napokra beosztott programját, harmonogramját.



  • Sajátos nevelést igénylő tanulók fejlesztése – képzésvezetők: Fenyvesi Margit főiskolai tanár (ELTE Bárczi Gusztáv György – Pedagógiai Főiskolai Kar, Károli Gáspár Református Egyetem Tanítóképző Főiskolai Kar, Budapest); Paróczai Béláné gyógypedagógus (szaktanácsadó Eltérő Tantervű Általános Iskolák részére, Kecskemét), Taufer Ildikó és Balla Veronika tanársegédek (NYME Gyógypedagógiai Tanszék), cél: a (napjainkba egyre növekvő számú) tanulás és magatartás terén problémás gyermek „kezelésének“elsajátíttatása.


  • A gyermeki személyiség kommunikációs eszköztára – játék és személyiségfejlesztés – képzésvezető: Kárpáthy Magdolna (Pécs), cél: megismertetni a gyermeki személyiséget inspiráló erőket s a kiegyensúlyozást biztosító negatív erőket is.


  • Drámapedagógia – játék és tanítás találkozása – képzésvezetők: Kaposi László és Lipták Ildikó (Budapest), cél: játékok, módszertani gyakorlatok és saját élményszerű drámafoglalkozások formájában áttekintést adni napjaink egyik reformpedagógiájáról. Gyermekközpontú vizuális nevelés – képzés vezető: Kiss Papp Csilla és Pap Orsolya ( Igazgyöngy MAI, Berettyóújfalu), cél: olyan gyermekközpontú szemlélet kialakítása a vizuális nevelésben – előtérbe helyezve a gyermek élményközpontú kreatív megnyilvánulásait – amely napjaink sivár fogyasztói szemléletével ellentétben a gyerekek „érzelmi intelligenciájának“ kialakításához vezet.


  • Ének-zene kórusvezetok számára – képzésvezetok: Józsa Mónika karnagy (a Nyitrai KFE tanára) és Tóth Árpád karnagy (a Budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem doktorandusza), cél: gyakorlati és elméleti ismeretek elsajátíttatása iskolai kórusok, jövendo és a már gyakorló karvezetőkkel.


  • Reneszánsz és barokk táncok – elméleti és gyakorlati alapismeretek – képzésvezető: Szabó Adrien tanár (Hermann László Zeneművészeti Szakközépiskola, Székesfehérvár), cél: az alapvető reneszánsz és barokk tánctípusok megismertetése, könnyebb koreográfiák elsajátíttatása.


  • Kézműves foglalkozás – technikák, bábkészítés – képzésvezető: Szép Erzsébet (Komárom), cél: a különböző tárgyalkotó technikák, a természetes és feldolgozott anyagok alakításának elsajátíttatása.


  • Elektromos tananyagkészítés Lapoda multimédia – szerkesztő programcsomaggal – képzésvezető: Topor Gyula (Bio-Digit Kft. Budapest), cél: alapfokú számítástechnikai ismeretekkel rendelkező pedagógusokkal elsajátíttatni a multimédiaszerkesztés alapszintű használatát.


  • ECDL, felkészítés a vizsgára, vizsga – képzésvezető: Tomolya Róbert (Teleház, Fülek).


  • Környezeti nevelés – képzésvezető: Szabó Andrea és Bagita Judit (Gúta), cél: a természettudományok iránt érdeklődő pedagógusok, a tehetséggondozást vállaló szakkörvezetők továbbképzése.


  • Az egésznapos szakmai programot egyéb, változatos programok egészítették ki. Hétfőn este, a világjáró budapesti Kaláka együttes hangulatos muzsikálását élvezhette a hallgatóság, kedden a magyarországi tankönyvkiadók és a romániai Ábel kiadó mutatták be legújabb kiadványaikat, amelyek a helyszínen megvásárolhatóak voltak. Szerdán, Killyén Ilka marosvásárhelyi színésznő a magyar költészet remekeiből összeállított lélekemelo estjének tapsolhattak a jelenlevők, csütörtökön, a délelotti órákban volt az SZMPSZ EU-s projektjének bemutatása: Digitális tananyagfejlesztés címmel, továbbá a IV. Jókai Mór Vers és Prózamondó tábor résztvevőinek bemutatója. A délutáni órákban pedig az érdeklődők tanulmányi kirándulásra utazhattak Balatonfüredre, hogy megtekintsék a Jókai-emlékhelyeket. Péntek este a tanfolyam mintegy 200 résztvevőjét Komáromból Búcsra szállították az autóbuszok, hogy a község református templomában szolgáltatott ünnepi istentisztelet után meghallgassák az Ének-zene szakcsoport résztvevőinek hangversenyét. Szigeti János Búcs község polgármesterének üdvözlo szavai után Jókai Tibor az SZMPSZ irodavezetője mondott érzelem-és gondolatgazdag köszöntőt, idézem: innen, Búcsról, szülo- és felnevelő falumból kívánom, legyen hozzánk: Kárpát – medencei magyarokhoz – a nemzet neveléséért felelősökhöz – kegyes a sors, hogy anyanyelvünkben, szellemi kultúránkban gyarapodva – azt megőrizve találkozhassunk Komáromban és szerte az országban, és hitünkben, hagyományainkban megerősödve legyen a Kárpát – medencében élo magyarság a közös Európa szellemi és kulturális kútfoje. Ezt követően Józsa Mónika tanárnő, a hangverseny szóvivője az alkalmi kórus nevében köszöntötte a hallgatóságot. Mint megtudtuk, a felcsendülő 19 kórusművet az eltelt négy napra formálták színpad-készre. A változatos repertoár régi mesterek – T. Tallis, W. Byrd, A. Willaert, Eszterházy P. – valamint a 20. és 21. századi magyar zeneszerzők – Kodály Z., Bárdos L., Kocsár M., Szokolay S., Fassang Á., Gárdonyi Z., Tóth P., Werner A., Horváth - muveiből állt össze. A Józsa Mónika – Tóth Árpád duó az idén is bizonyította: amellett, hogy kiváló karnagyok, a pedagógia művészei is. Röpke pár nap alatt a sokfelől érkezett hallgatókból szépen zengő, a műveket perfekt tudó, lelkesen éneklo kórust varázsoltak. Megható volt látni: az egyszer kórustagként, másszor karmesterként kiállók arcán azt az átszellemülést, amely csak annak az arcán jelenik meg, aki tudatában van a felelősségnek s akiben szeretet van. Mint most is, ilyenkor szólal meg a zene olyan hőfokon, teremtődik olyan atmoszféra, amelyben a mu lélektől-lélekig hat, s a közönség vastapssal jutalmazza az előadókat. A muveket vezénylőknek, s az őket felkészítoknek csak gratulálhatunk! Örömmel vettük, hogy Józsa Mónika és Tóth Árpád – akik egyben a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusának is karnagyai – a kórus összpontosításai keretén belül a következő tanév folyamán folytatják a karvezető (tovább - ) képzést. Várják a jelentkezőket!

    A hangverseny után az összes résztvevő a „búcsiak“ vendégszeretetét élvezhette. A vacsorán – Pék László az SZMPSZ elnöke mondott pohárköszöntőt, megköszönve a szíves vendéglátást – kitűnő hangulat kerekedett, a jelenlévők „nagykórusa“ zengte szebbnél szebb népdalainkat és nótáinkat. Másnap, már Komáromban, az ún. „zárás“ is nagyon hangulatos volt. Megcsodálhattuk a Vizuális nevelés – és a Kézmuves technikák szakcsoportjainak ötletdús kiállítását, majd betekinthettünk a Digitális tananyagszerkesztés – Lapoda szakcsoport munkájába és láthattuk a reneszánsz és barokk szakcsoport által izlésesen koreografált táncbemutatóját, a Szalay Szilvia vezette MAI furulya együttese közreműködésével. Továbbá, az egyes szakcsoportok vezetői számoltak be arról, hogyan értékelték a résztvevők az eltelt egy hetet. A hallottakat talán az egyik hallgató álltal megfogalmazottakkal, idézem: nagyon jó itt, az előadások fantasztikusak, a szervezés is nagyon szuper – lehet a legkifejezőbben összegezni. A résztvevők a velük való törődésért köszönetet mondtak az egyes szakcsoportok vezetőinek, a stábnak és a Nyári Egyetem fo szervezőinek: Pék Lászlónak, az SZMPSZ elnökének, Ádám Zitának, az SZMPSZ országos alelnöknőjének, Buzgó Ritának és Jókai Tibornak. Ádám Zita zárszavában köszönetét fejezte ki Komárom városának, Varga Annának a VMK igazgatónőjének, Fekete Vincének a MAI igazgatójának, Csintalan Zsuzsannának az Eötvös Utcai AI igazgatónőjének. Továbbá megköszönte az előadók kiváló teljesítményét, akik, mint mondta: ha kell, az első hívásra jönnek. Ádám Zita hangsúlyozta: meg kell tanulni értékeinket megbecsülni, össze kell fogni és meg kell tenni mindent, hogy legyen változás. Mondandóját Babits Mihályt idézve fejezte be:

    „Nem hiszek az Elrendelésben,
    mert van szívemben akarat,
    s tán ha kezem máskép legyintem,
    a világ másfelé halad.“

    /om/

    Az SzMPSz XVI. Nyári Egyeteme, Komárom, 2007. július 9 – 14. - Értékelés
    Képes beszámoló...


    Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
    Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
    VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
    Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
    Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
    Akkreditált továbbképzés
    Országos Óvodapedagógiai Konferencia
    VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
    Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
    Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
    A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
    a galántai Szent István király templomban

    Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

    Aktuális információk.
    Kattintson ide!


    Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


    Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

    Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!