A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


SZMPSZ XVI. Nyári Egyetem, 2007
Az SZMPSZ által szervezett XI. Rimaszombati Nyári Egyetem krónikája

„A XXI. század oktatásügyét nem a magányos partizánok viszik előre, hanem a hatékony csapatmunka.”
(Vass Vilmos)



Képes beszámoló...

Adatok az SZMPSZ Rimaszombati Nyári Egyeteméről:
      - Az SZMPSZ Rimaszombati Nyári Egyetem helyszíne: Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakközépiskola, Rimaszombat
      - Időpontja: 2007. július 22-27.
      - A jelentkezők száma: 121
      - A résztvevők száma: 81 (és 9 előadó, 8 szervező)
      - A szakmai csoportok száma: 6

A nyári egyetem programjai iránti igények megfogalmazása:

Az SZMPSZ Rimaszombati Nyári Egyetemének tervezése 2007 januárjában indult. Az SZMPSZ Rimaszombati RPK mellett működő regionális tanács ülésén (2007. január 8. Rimaszombat, január 17. Rozsnyó) a régió képviseletében a tanács tagjai javaslatot tettek azokra a témakörökre, amelyek leginkább foglalkoztatják a pedagógusokat, amire a NYE 30 órás képzéseit kellene építeni. Ezek a következők voltak: Multimédiás eszközök használata az oktatásnban – Gyermektánccsoportok koreográfusainak képzése – Fejlesztő pedagógia – Idegen nyelvi kompetencia fejlesztése – Szövegértés, szövegalkotás – Kreatív képzoművészet – ECDL – Óvodapedagógai: kompetenciafejlesztés – EU-s pályázatok készítése – Projektpedagógia.

Ennek az igénylistának az alapján is körvonalazódott a 2007-es NYE tartalmi összeállításának alapelve: a különböző területeken történő kompetenciafejlesztés, illetve a szakmai, módszertani, tartalmi, intézmény-irányítási szemléletváltás, a változás sürgetése és a pedagógiai munka hatékonysága felé való elmozdulás.

A NYE tervezése és programjai:

A 2007-es nyári egyetemek kulcskifejezése és tartalmi megalkotásának alapelve a tanulói és a pedagógusi kompetenciafejlesztés és a pedagógiai szemléletváltás sürgetése lett, illetve a hatékony nevelés és tanítás.

A NYE tartalma tervezésekor a szervezők mindenesetre figyelembe vették az újonnan megfogalmazott szakmai igényeket, illetve kínálatokat is. Így született meg a következő tartalmi program:

Óvodapedagógia: Kompetenciaalapú óvodai nevelési program (SuliNova munkatársai Kovács Erika vezetésével) – Fejlesztő pedagógia (ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kar oktatói) – Kooperatív tanulási technikák és projektpedagógia (Vass Vilmos és Poór Zoltán, Pannon Egyetem, Veszprém) – Kompetenciaalapú oktatás: szövegértés, szövegalkotás (Szalkai Mária, Heves Megyei Pedagógiai Intézet – Vassné Dömötör Rozália, Hajdú-Bihar Megyei Pedagógiai Intézet) – Gordon-tréning és Racionális Emocionális Terápia (Ludányi Ágnes, Szilágyi István, Eszterházy Károly Tanárképző Főiskola, Eger) – Tanulásmódszertan: a tanulás tanítása (Héczné Tóth Mária, Mosonszentmiklós) – Kézművesség (Szép Erzsébet, Komárom) – Diáktánccsoportot irányító pedagógusok koreográfiai képzése (Agócs Polly, Agócs Attila, Fülek) – Digitális tananyagszerkesztés LAPODA programmal (Topor Gyula, Biodigit Kft., Budapest) – ECDL -felkészítés a vizsgára és vizsga (Tomolya Róbert, Fülek) – Kalandok és álmok (Paamon Oktatási és Szolgáltató Bt., Budapest). A lebontott program május végén jelent meg az SZMPSZ honlapján.

A szervezők június 25-vel lezárták a jelentkezést, s kiderült, a következő programokra nem volt elég érdeklődés és törölni kellett: Óvodapedagógia, Fejlesztő pedagógia, Kooperatív tanulási technikák, Tanulásmódszertan, Kalandok és álmok. Az a sajnálatos ebben a dologban, hogy mindegyik elmaradt program a pedagógusok módszertani és szakmai szemléletváltását célozták meg.

A nyitó előadásra (Pedagógiai hozzáadott érték címmel) Vidákovich Tibort, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezetőjét kerték fel a szervezők, aki előadásában az elhivatott, elkötelezett és a változásra nyitott pedagógusról beszélt a pedagógiai hozzáadott érték kapcsán. Az előadó figyelmeztetett az eredményesség és a hatékonyság fogalmak egyenértékű fogalmakként való kezelésére. A pedagógiai hozzáadott érték a sokrétű és hatékony (a viselkedésben, munkavégzésben, hozzállásban, motiváltságban tapasztalható, a személyiségben beállt pozitív változás) pedagógiai munka eredménye, míg az eredményesség a tantárgyi érdemjegyben érhető tetten.

A Rimaszombati NYE órarendjében változást hozott Vass Vilmos szerdai interaktív előadása a NYE minden résztvevője számára. Előadása a Kompetenciaalapú oktatás címet viselte. Az előadás teljes egészében (ahogyan Vidákovich Tibor nyitó előadása is) megerősítette a nyári egyetem minden programja tartalmának és megvalósításának lényegét: a tanulói kompetenciák fejlesztését, illetve a pedagógus szakmai felkészülését a kompetenciafejlesztésre, mely európai korparancs a használható tudás irányába mozdítja el a közoktatást. A közoktatás célja nem a mit tanítani, hanem a miért – hogyan – mit? kérdésekre keresendő pedagógia válaszok megadása, mely gondolkodás folyamatában nem az oktatás tartalma a meghatározó, hanem a használható tudás, a készségek és az attitud fejlesztése. Ebben a relációban a tanterv, az oktatás tartalma a kompetencia fejlesztésének eszköze kell legyen. Az elérendő cél nem a tartalom bebiflázása és felmondása, hanem annak a gyakorlatban való használata, az összefüggések keresése, gondolkodásra való tanítás az egyén boldogulása céljából.

A hazai csapat felállása:

A Rimaszombati NYE hazai csapata az SZMPSZ Rimaszombati Területi Választmánya, tehát a Rimaszombati járás teljes magyar iskoláiból verbuválódott a következő összetételben és feladatvállalással:

Csúsz László, az SZMPSZ RszTV elnöke – a résztvevők szállásának, értkeztetésének biztosítása Ádám Zitával; a vendégek és a résztvevők ellátása; a kurinci szalonnasütés és a vele járó munkák biztosítása; szponzorok felkutatása; a fogadás megszervezése, vendégek meghívása.;

Csúsz Ilona, Tompa Mihály MTNY Alapiskola, Rimaszombat – elszállásolás; büfé;

Tóthné Madarász Csilla, Tompa Mihály MTNY Alapiskola, Rimaszombat – a NYE újságjának, a Batyi Batyu szerkesztése, megjelentetése;

Tóth Vilmos, Gesztetei Óvoda és Alapiskola – logosztika és minden más egyéb feladat;

Csomós Elemér, Tompa Mihály MTNY Alapiskola – logisztika;

Kubacska Gizella, Ferenczy István MTNY Alapiskola, Rimaszombat – segédeszközök biztosítása és szállítása;

A Tompa Mihály MTNY Alapiskola pedagógusai és a különböző szakcsoportok vezetői;

Buzgó Rita, SZMPSZ Komárom – tanúsítványok, gazdasági jellegű feladatok ellátása (a szerződések elkészítése, kifizetése, az előadók útiköltségének kifizetése);

Ádám Zita, Rsz RPK – tervezés, szervezés, lebonyolítás, a munkacsapat irányítása, minőségbiztosítás (értékelő lap), az előadók fogadása, elszállásolása; szponzorok felkutatása, levelezés, a kísérő programok zömének megszervezése, lebonyolítása (tankönyvkiadók bemutatkozása, városnézés, taneszközkiállítás, tanulmányút megszervezése); a fogadás megszervezése, vendégek meghívása.

A kiegészítő programok tervezése:

A Rimaszombati Nyári Egyetem kiegészíto programjaival a szervezők a résztvevők számára meg akarták mutatni Gömör gazdag művelődéstörténeti és természeti kincseit. Ahhoz, hogy valamire rácsodálkozzunk, legelsősorban ismerni és értékelni kell azt a csodálatos környezetet, ami körülvesz bennünket és amiben élünk. A szervezők a kiegészítő programokkal is példát akartak mutatni: hogyan kell a tájhaza értékeit megtartani és másoknak is megmutatni.

A kiegészítő programok hétfő délután indultak, amikor is a tankönyvkiadók bemutatták a nyári egyetem résztvevői számára kiadványaikat, illetve bemutatták a kiadó profilját és a nyári egyetem programjaihoz kötődő tanulást-tanítást segítő tan- és pedagógiai, lélektani jellegű szakkönyveiket.

Az első napon a résztvevők megismerkedtek Rimaszombattal, a város szellemi kisugárzásával. A városnézők kalauza a város és Gömör legkitűnőbb ismerője, B. Kovács István gömörológus volt.

A keddi napon a MELÓ-DIÁK Taneszközcentrum mutatta be tanulást segítő eszközeit, majd a délutáni órákban az SZMPSZ Digitális tananyagfejlesztés EU-s programja keretében a fejlesztések bemutatása szerepelt a a programban. A program szervezői voltak: Győző Andrea, Pék László és Tomolya Róbert.

Az esti órák a zene jegyében teltek: Korpás Éva és Zsapka Attila másfél órás kitűnőre sikeredett előadóestje révén.

Szerdán Vass Vilmos tartott másfél órás interaktív előadást a kompetencialapú oktatásról. Ez az előadás szorosan illeszkedett a NYE programjaihoz, mégis kíséro programként könyveljük el, mert a 30 órás képzésre ez ráadás és megerősítés volt.

A délutáni órákban a résztvevők Felso-Gömörbe tettek tanulmányutat. Az egyik csoport a betléri kastélyt, a másik a krasznahorkai várat tekintette meg B. Kovács István szakmai irányításával. A tanulmányút résztvevői közösen meglátogatták az Andrássy-mauzólumot, megismerkedtek Rozsnyó város történelmi nevezetességeivel és este Várhosszúréten vacsoráztak, ahol Ulman István fafaragó elkalauzolta a pedagógusokat a falu alkotóházába. Tartalmas és szép nap volt.

A csütörtöki nap estje hagyományosan a búcsúé volt, ami a Kurinci-tó melleti szalonnasütéssel, közös énekléssel telt el.

A Rimaszombati Nyári Egyetem szponzorai voltak:
      Juhász István, Agrarius, Hanva (sertés)
      Rimaszombat város Önkormányzata (tanulmányút autóbuszköltsége)
      Szögedi Anna parlamenti képviselő (bor)
      Simon Zsolt parlamenti képviselő (bor)
      Lőrincz Pékség (sütemények)
      Lukács Annamária (zöldségek)
      Lázár Éva a betléri kastély igazgatója (a beltéri és a krasznahorkai belépőjegyek 50%-os kedvezménye)
      Madách Könyvesbolt, Rimaszombat (Rimaszombat ismeretterjesztő könyv az előadók részére)
      Gömör-Kishont Múzeumegyesület, Rimaszombat (Gömörország folyóirat az előadók részére).

A nyári egyetem nem valósulhatott volna meg az MK Oktatási és Kulturális Minisztériuma, az Apáczai Közalapítvány, az SZK Kulturális Minisztériuma hathatós anyagi jellegu támogatása nélkül, amit tisztelettel köszön a Kárpát-medencei magyar pedagógustársadalom.

Tanulságok a jövőre nézve az értékelő lap szerint (minőségbiztosítás):

A Rimaszombati Nyári Egyetem hat szakcsoportjában 81 hazai és Kárpát-medencei (Magyarország, Vajdaság, Erdély) pedagógus dolgozott (a kiadott tanúsítványok száma szerint), őket 9 előadó képezte. A háttérmunkát 8 szervező segítette.

Elgondolkodtató, hogy a május-júniusi jelentkezés – 121 jelentkező – a megvalósulás pillanatában miért esik vissza 81-re. Miért (személyes és személyiségbeli okok) történik meg, hogy a bejelentkezett és hiányzó (a szervezők számoltak velük!!!) pedagógusok nem igazolják távolmaradásukat.

Batyi Batyu címmel az SZMPSZ Rimaszombati Nyári Egyeteme lapjának immár 8. évfolyama jelent meg 2007-ben. A Batyi Batyi szakmai szempontból és az élmény szintjén is beszámol a Rimaszombatban történtekről. A lapot Tóth Csilla a nyári egyetem résztvevőivel közösen írja. Egyfajta speciális almanachszerűség ez az újság, emlék, ami tartalmazza a nyári egyetem szakcsoportjainak célját, tartalmát, közli a szakcsoportok résztvevőinek nevét, értékelését. A lapnak kialakult a struktúrája, esztétikus lett, formát kapott. Köszönjük, Tóth Csilla!

A szervezők minőségbiztosításként értékelő lapot szerkesztettek, melyben a következőkre kérdeztek rá. Hetven résztvevő adta vissza az értékelő lapot, tehát a vélemények szignifikánsak. Tehát:

* Milyen mértékben felelt meg az előzetes tájékoztatás, szervezés az Ön elvárásainak?

A válaszok (numerikus értékelés): 2 – 2 darab, 3 – 8 darab, 4 – 20 darab, 5 - 40 darab

* Hogyan ítéli meg a szállást?

A válaszok a 3-5-ös skálán mozognak aszerint, kit zavartak és kit nem zavartak a szomszédai.

* Hogyan ítéli meg az étkezést?

A válaszok a szálláséval egyeznek meg. Valakinek minőségi volt, valakinek kevés, másnak sok, illetve egyhangú.

* Hogyan ítéli meg a munkakörülményeket?

A számítógép használói nehezményezték, hogy nem volt magyar az instrukció; a LAPODA programmal dolgozók esetében az iskola rendszergazdája nem oldotta fel a gépeket a védelem alól, ezért több dolgot nem lehetett kipróbálni; Összegzésképpen: 3 – 1 darab; 4 – 3 darab; 5 – 66 darab.

* Összességében mi a véleménye az előadásokról, tréningről:

A válaszok: sokszínuség, érdekesség, elvarázsolt, hasznos, felkészült előadók, színvonalas, segítőkészség az előadók részéről, felhasználható tudás, baráti, jó hangulatú előadások, sok új dologgal ismerkedtem meg, ötleteket szereztem, változatos foglalkozások, tartalmas előadások, szakmaiság, jó társaság, öntudatos csoportos gondolkodás, kiváló a kompetenciaelőadás, a megnyitó hosszú volt ebben a melegben, együttműködő csoport, élvezetes előadás, példaértékű, magas fokú felkészültség, türelem, tájékozottság, nagyszerűség, igényesség, változatosság, családias hangulat, maximális felkészültség, maximális elégedettség, közvetlenség, lendületes;

* Milyen mértékben illeszkedik az Ön által választott szakcsoport témája, tartalma az Ön elvárásaihoz?

A kifejtések alkalmával mindenki pozitívan nyilatkozott: teljes mértékben, sokkal többet kaptam, mint vártam, hasznosítható tudást kaptam, sok technikát tanultam, felülmúlta az elvárásaimat, tökéletesen elégedett vagyok, maximálisan illeszkedik az elvárásaimhoz, egyezett az elvárásaimmal, nagyon nívós és kompetens témákat tárgyaltunk, maximálisan, minden dolgot hasznosítani tudok pedagógiai munkám során, 100%, nem volt elég a 30 óra, a téma érdekes, de többet vártam az előadótól, kevés az idő az elmélyülésre, sok gyakorlati tapasztalatot szereztem, tökéletesen, szuperül, tovább akarok foglalkozni a Gordon-tréninggel; nem egészen, de a hiba bennem van; több gyakorlati tanácsot a feladatlapok összeállításához; önismeretben is gazdagított a tréning; nem tudtam, mire jelentkezem és azt kaptam, amit szerettem volna;

* Mi a véleménye a nyári egyetem kísérő programjairól?

A válaszok: fantasztikusak; javaslom a barlangok megtekintését; tartalmasan szervezett hét volt; nagy élményt jelentett, ez adta meg a hét sava-borsát; mind hasznos; a városnézés nagyon színvonalas, a tanulmányi kirándulás nagyon élvezetes, a koncert fergeteges volt; érdekes és új dolgokat hoztak számomra; feltöltőek; Vass Vilmos szuper volt; Betlér gyönyörű, a vezető szuper, de hiányzik a rimaszombati csillagviszgáló és Zombori Ottó!; néha már kicsit sok is a jóból; kicsit suru; köszönjük a lehetőséget; nincs idő pénzváltásra, sörözésre; nem igénylem; érdekesek; a városnézés és a kirándulás kitűnő!; a vendéglátók mindent megtettek, hogy jól érezzük magunkat; O.K.; tartalmasak voltak, nagy élményben volt részem: KOR-ZÁR, Betlér; nem érdekeltek, ismerem; változatos volt, a közös éneklés páratlan volt, a környék gyönyörű!; élmény; elégedett vagyok; ötletes programok; mindegyik élmény volt számomra; sok a kísérő program; fantasztikus a légkör, nagyon barátságos, családias; csillagos ötös többször is; több lehetne a szabad program; tartalmas és sokrétű; bőségesen ki volt töltve minden percünk; néha a kevesebb több; színvonalas, jól szervezett; változatos; a tankönyvbemutatót és a tananyagfejlesztést nem éreztem annyira szükségesnek; dicséretes a rimaszombatiak hozzállása, jó szervezés; színesek voltak; a kurinci szalonnasütés felejthetetlen é kihagyhatatlan;

* A nyári egyetem általános értékelése:

Szuper; újra jobb és jobb; le a kalappal a szevezők előtt; ötös; nekem nagyon tetszett; szakmailag is sokat kaptam; átlagban minden nagyon jó; tevékeny, tartalmas hét volt; nagyon jó; kiváló szervezés, magas színvonalú előadások; a szervezés kitűnő; a szervezők közvetlenek és segítőkészek; szervezésileg és tartalmilag is nagyon elégedett vagyok; ha lehet, jövőre is jövök; pozitív érzésekkel távozom; kiváló; magas színvonalú; gazdag témaválasztás, értékes anyagokkal távozom; jól szervezett rendszerben dolgozik a csapat; mind szakmailag, mind a szórakozás szempontjából varázslatos hét volt; kiváló!; nagyon tetszett; köszönöm; egy percig sem unatkoztam; az idegenek is otthon érezték magukat; elviselhető; ötös; kiváló, de kevés a reklámja a fiatalok felé; nagyon jól szervezett, sokszínű programot kínáló családias hangulatú öt napban volt részem; kiváló; köszönet a szervezőknek; feltöltődtem; remek; közösséget kovácsoló hét volt; elégedett vagyok; a házigazdák vendégszeretok; a szállás kivételével elégedett vagyok; pozitív; mindig szívesen jövök, a szervezés észrevehetetlen, tehát kitűnő; színvonalas volt; rendkívül pozitív tapasztalataim vannak; kettes (indoklás nélkül); nagyon jól éreztem magam; az ember itt motiválódik; jövőre is eljövök; négyes; összességében nagyon tetszett; még minden évben jól éreztem magam; vendégszeretet, segítőkészség: ötös;

* Javaslatai a szakmai képzések tematikájával, a szervezéssel kapcsolatban:

Képzőművészeti szak, technikai órákra való témák; minden tökéletes; Szép Erzsébetet jövőre is meg kell hívni; több szabadidő kell; több közös program, a blokkok számát csökkenteni, középiskolai tanárokat is megnyerni a képzésnek; számtech: angol kifejezések kellenek; kézművesség, néptánc; a rimaszombati csillagvizsgáló ne maradjon ki; így kell tovább folytatni; idegennyelvi szakcsoport; hiányzott a kooperatív tanulás; CED-szlovák nyelv; a kirándulás legyen egésznapos, a környék csodálatos; zenehallgatás, éneklés; minden megfelelő volt; a gyakorlatban használható tudást; stresszoldás – gyakorlati mentálhigiéné; hiányolom a szaktantárgyi képzéseket, pl. környezetvédelem; EU pályázti lehetőségek; oktatási rendszerek bemutatása; közös ismerkedés, táncház; vezetőképzés, Gordon-tréning; hazai írókkal való találkozás; tankönyvírás; az új érettségi rendszer előnyei és hátrányai bemutatása; drámapedagógia; Kárpáthy Magdi; tankönyvszerkesztő program; haladó LAPODA-tanfolyam;

Végezetül:

Az alma titka: bele kell kóstolni és az ízét nem felejted. Ilyen élmény a nyári egyetem is. Nem beszélni kell róla, meg kell tapasztalni.

Ádám Zita

Képes beszámoló...


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!