A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Fejlesztő pedagógia
Párkány, 2008. december 11-12-13.

„A társadalomban megmutatkozó problémák, a közoktatás jelenlegi szervezeti kereteinek működési zavarai egyrészt a prevenció fontosságát támasztják alá, másrészt arra hívják fel a figyelmet, hogy a gyermekek egy része olyan kudarcokat él át a nevelési-oktatási intézményekben, amelyek okairól a felnőtt környezetnek rendszerint nincs tudomása. Ezek a kudarcok az évek folyamán sokszorozódhatnak és akadályává lehetnek annak, hogy az érintett gyermekek kiegyensúlyozott, életszerető felnőttekké váljanak. Mindebből következik, hogy a napi pedagógiai gyakorlatban egyre nagyobb hangsúlyt kap az óvodás életkorban megvalósuló differenciált bánásmód és fejlesztés, illetve az iskolában az átlagtól eltérő, viselkedési és/vagy teljesítmény problémákkal küszködő gyermekek korrektív ellátása, fejlesztése. Az iskolai gyakorlatban jelenlévő hagyományos korrepetálás és felzárkóztatás helyett egyre inkább a személyre szabott fejlesztő munka szükségessége fogalmazódott meg. A fejlesztő munka olyan pedagógiai tevékenységként is értelmezhető, amely a tanuláshoz szükséges pszichikus funkciók fejlesztését, illetve a sérült funkciók javítását, az esetlegesen hiányzó funkciók pótlását szolgálja. Megelőzi vagy csökkenti azokat a tanulási nehézségeket, amelyek a lassúbb érés vagy környezeti okok miatt keletkeztek a gyermeknél. Megváltoztatja a motivációt, csökkenti a viselkedészavarokat, illetve megelőzi azokat a neurotikus tüneteket, amelyek az esetenként már elszenvedett sorozatos konfliktusok és frusztrációk miatt kialakulhattak

A fejlesztő pedagógusok olyan speciális felkészültséggel rendelkező szakemberek, akik korszerű gyógypedagógiai-pszichológiai ismeretek birtokában ismerik a fejlődés és a fejlesztés főbb elméleti koncepcióit, a személyiség és az értelmi fejlődés életkori és individuális jellemzőit, a tanulási nehézségek pszichológiai és pedagógiai diagnosztikai eljárásait. Jártasak a prevenciós és korrekciós fejlesztés gyakorlati formáinak alkalmazásában óvodai, iskolai csoportban és egyéni fejlesztési formában.“

Lancsáné Muzsik Marianna egy konferencián elmondott előadásából vett idézetet indokolja az a tény, hogy míg Magyarországon a pedagógusképzés a kor kihívásai irányában mozdult el, addig Szlovákiában senki, vagy kevesen foglalkoznak azzal a szakmai problémával, ami a halmozottan hátrányos helyzetű tanulók tanulási megsegítését oldaná meg. Azzal, hogy a problémás tanulókat integrálni kell, illetve SNI-sekké nyilvánítja őket az iskola, még nem sok történt a fejlesztésük érdekében. Az iskola köteles egyéni fejlesztési tervet készíteni a tanuló fejlesztése érdekében, de ki tanította meg a pedagógust ezeket a tanulókat diagnosztizálni, az egyéni fejlesztésüket megtervezni? Ki tanította meg a pedagógusokat a részképességek felismerésére, arra, hogy a részképességzavarokat felismerjék, a fejlesztésre irányuló feladatokat megtervezzék? A magunkra maradottság szellemi és szakmai muníció nélkül nem működik.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége 2007 novemberében 120 órás (amiből 170 óra lett) fejlesztő pedagógiai képzést indított azzal a céllal, hogy a pedagógusoknak olyan használható tudást adjon, ami segít a pedagógiai problémák megoldásában. A képzést a budapesti székhelyű ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kar tanárai végezték.

A nagy érdeklődésre és valós igényre való tekintettel az SZMPSZ elindította a képzés második szakaszát egy újabb csoport képzésével. 2008. december 11-12-13-án Párkányban a fejlesztő pedagógia második csoportja is megtartotta első harminc óras továbbképzését.

A képzés a tanulásban akadályozott tanulók diagnosztikája és a cigány tanulók integrálása téma köré épült Szabó Ákosné főigazgató asszony és Fazekasné Fenyvesi Margit főiskolai tanár vezetésével.

A képzésnek a párkányi Ady Endre MTNY Alapiskola adott otthont.

A megoldás első szakasza, hogy szakmailag felkészült legyen a pedagógus. De a legfontosabb lépés az, hogy saját iskolájukban szakmai műhelyt hozzanak létre a már képzett fejlesztő pedagógusok, hogy másokkal is megosszák azt a tudást, ami az ő tarsolyukat nyomja. A tudás nem öncélú, azt vissza kell forgatni a közösségbe, mert az a közösség növekedélse érdekében történt.

A cél az, hogy minél több fejlesztő műhely szülessen, írások jelenjenek meg a témában, ami segít a halmozottan hátrányos és a tanulásban akadályozott tanulóknak az iskolában, majd később a társadalomban teljes értékű emberré válni.

Ádám Zita




Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!