A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


XIII. Komáromi Pedagógiai Napok
Komárom, 2008. február 18-22.



Képes beszámoló...

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya, Komáromi Regionális Pedagógiai Központja a Selye János Gimnázium és a helyi oktatási intézmények társszervezésében 2008. március 18-22. között zajlott a XIII. Komáromi Pedagógiai Napok egyhetes szakmai rendezvénysorozat. Az ünnepélyes megnyitón több mint száz pedagógus vett részt a komáromi és a környékbeli régiókból.

A megnyitón megjelent Szigeti László a MKP parlamenti képviselője, Király Annamária és Varga Attila a MK Oktatási és Kulturális Minisztériumának miniszteri főtanácsosai, a Miniszterelnöki Hivatal képviselője, Bastrnák Tibor Komárom város polgármestere és Pék László az SZMPSZ országos elnöke.

Jókai Tibor a KoRPK vezetője megnyitójában hangsúlyozta, hogy magyar alapiskoláinkon újra az anyanyelv megvédésére kell felkészülni, miközben az alkotáshoz, értékteremtéshez kedvezőbb légkörben a szakmai terveket kellene valóra váltani.

Szigeti László tájékoztatást nyújtott a készülő új közoktatási törvényről, kiemelve a nemzetiségi oktatásügyünket hátrányosan érintő törekvéseket, majd Andruskó Imre a pedagógus életpálya-modellről szóló törvénytervezetet ismertette.

A nyitóelőadást Kozma Tamás budapesti egyetemi tanár „Kisebbségi oktatás világszerte” címmel tartotta-rámutatva az európai pozitív példákra is. A nemzetiségi oktatási intézmények létesítése és fejlesztése, illetve a kisebbségi oktatás alapfeltételét jelentő kisebbségi pedagógusképzés léte mindenütt azokon a vállalkozó kedvű közösségi vezéregyéniségeken múlik, akiknek az ambíciói az oktatásügyben csúcsosodnak ki.

A megnyitó után a résztvevők ünnepi fogadáson vettek részt.

A hét folyamán számos bemutató óra, módszertani nap, szakmai előadás, mesterkurzus közül választhattak a pedagógusok.

  • A KoRPK szervezésében szakmai tréningek valósultak meg intézményekbe kihelyezve.
  • A „Helyesírás tanításának hatékony módszerei” címmel Antal Ágnes tartott szakmai tréninget a komáromi Eötvös Utcai MTNY Alapiskolában. A helyesírási szabályok között eligazodni, alkalmazni az elméletben jól megtanult törvényeket ugyancsak gondot jelent. Hiszen a szó elszáll, de az írás marad, s ez mindannyiunkról tükörképet ad. Segítséget kell adni a diákok kezébe, hogy az ismeret használható tudás s ne csak ismeret legyen. Mondhatni e gondolat jegyében zajlott az egynapos továbbképzés az ez irányban módszertani tudásukat.
  • A Jókai Mór MTNY Alapiskola adott otthont annak a továbbképzésnek, amelyet a hazai pedagógusok körében jól ismert Kaposi László budapesti drámapedagógus tartott „Drámapedagógia az iskolában” címmel, délelőtt a nevelőnők, délután az osztálytanítók részére.
  • Nagy érdeklődés mellett került sor az óvópedagógusok továbbképzésére, amelyet L.Ritók Nóra és Török Zita művésztanárok tartottak „Vizuális nevelés az óvodában” címmel. A képzés célja a vizuális befogadás, megismerés, a vizuális kommunikáció elsajátítása, művészi alapismeretek és esztétikai szemlélet átadása az óvodáskorú gyermekeknek.
  • Ógyallán a helyi alapiskolában „Alapkészségek fejlesztése az alapiskola alsó tagozatának szlovák nyelv óráin” címmel Kováč Sylvia és Krošlák Olga tartott szakmai tréninget, valamint Gútán a magán középiskolában Strédl Terézia egyetemi tanár a „Mai diák tanulási stratégiái” címmel tartott előadást az iskola pedagógusainak. Az előadó hangsúlyozta, hogy az oktató-nevelő munka hatékonysága gyakran szenved csorbát amiatt, hogy a pedagógus nem, vagy nem elég jól ismeri a befogadó közeget – a diákokat.

A két vidéki helyszín közelebb hozta a komáromi pedagógusnapokat az Ógyallán és Gútán tanító kollégákhoz is.

A szakmai rendezvénysorozatnak közel 1 000 résztvevője volt. Nagy számban vettek részt pedagógusok más régiókból is. Érkeztek pedagógusok az érsekújvári, dunaszerdahelyi és a lévai járásokból is.

A résztvevő pedagógusok az itt megszerzett új ismereteket remélhetőleg hazai kisebbségi oktatásügyünk felvirágoztatása érdekében fogják kamatoztatni.

/jt/



Képes beszámoló...


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!