A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége XVII. Nyári Egyeteme
Komárom, 2008. július 7-12.



Képes beszámoló...

2008. július7 – 12. között került sor az SZMPSZ XVII. Nyári Egyetemére Komáromban. Kilenc szakcsoportban zajlottak a továbbképzések, túlsúlyban voltak a nevelési tárgyakra összpontosító foglalkozások. Valamennyiükben 30 órás – döntő többségben gyakorlatias, munkáltató, tréningszerű foglalkozás folyt.

A megnyitóra a Tiszti pavilon dísztermében került sor, ahol Vörös Mária, a komáromi Jókai Mór MTNY Alapiskola igazgatónője a szervezők nevében köszöntötte a Nyári Egyetem mintegy százhetven hazai, erdélyi, szlovéniai, vajdasági és magyarországi résztvevőjét és előadóját. Bastrnák Tibor polgármester Komárom Város nevében köszöntötte a megjelenteket. Szantner Viktor a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma Határon Túli Magyarok Titkárságának vezetője szintén szólt a résztvevőkhöz. Hangsúlyozta a helyi igényekhez igazodó továbbképzési rendszer fejlesztésének jelentőségét. Elmondta: a magyarországi állami pénzeszközök e célra történt elkülönítése jó befektetésnek bizonyult, mint ezt az általa elért eredmények is bizonyítják… Szigeti László az MKP alelnöke hasznos ismeretgyarapítást és a baráti-szakmai kapcsolatok elmélyítését kívánta a pedagógusoknak. Pék László az SZMPSZ elnöke ezután hivatalosan megnyitotta a XVII. Nyári Egyetemet.

A szakmai program Balogh László debreceni egyetemi tanszékvezető tanár „Tehetséggondozás – korparancs” című előadásával kezdődött.

Ezután, az egyes szakcsoportok vezetőik irányításával működési helyükre érkeztek, ahol a képzés vezetői ismertették a csoportban folyó képzés célját, konkrét, napokra beosztott programját.

Vizuális nevelés tanítók, óvodapedagógusok és nevelők részére - képzésvezetők: Török Zita és Újhelyi Sándor, Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola, Berettyóújfalu. Cél: olyan gyermekközpontú szemlélet kialakítása a vizuális nevelésben – előtérbe helyezve a gyermek élményközpontú kreatív megnyilvánulásait – amely napjaink sivár fogyasztói szemléletével ellentétben a gyerekek „érzelmi intelligenciájának“ kialakításához vezet.

Zeneoktatás újszerű módszerekkel - képzésvezetők: Józsa Mónika karnagy a Nyitrai KFE tanára és Tóth Árpád karnagy, Budapest. Cél: Az alapiskolai ének-zene oktatás két legfőbb célkitűzése a zenélési kedv, az éneklés alapigénnyé tétele a gyermekeknél, valamint a zenei átlagműveltség megteremtése.

Drámapedagógia óvónők, nevelőnők, tanítók részére – képzésvezetők: Kaposi László és Lipták Ildikó drámapedagógusok, Magyar Drámapedagógiai Társaság, Budapest. Cél: Játékok, módszertani gyakorlatok és saját élményű drámafoglalkozások formájában pontos és tömör áttekintést nyújtani napjaink egyik jelentős reformpedagógiájáról.

Kooperatív tanulás – képzésvezető: Benedek Fülöpné Págyor Henriett, Budapest. Cél: A kooperatív tanulás szükségszerű eleme a segítés, az együttműködés. Az egyén a kooperatív tanulás módszerével megtanulja az iskolában, hogyan figyeljen oda másokra, hogyan törődjön azzal, hogy társa tudja-e a feladatát, megtanulja, hogy egy szöveget, feladatot, elméletet hányféleképpen lehet értelmezni, hányféle módja van a megjegyzésnek, megtanulja, hogy különbözőek vagyunk. A képzés ezeket a kompetenciákat és módszergyűjteményt adja a pedagógus módszertani eszköztárába.

Tehetséggondozás, tehetségfejlesztés – Képzésvezetők: Balogh László tanszékvezető, Debreceni Egyetem, Mező Ferenc adjunktus, Debreceni Egyetem, Orosz Róbert tanársegéd, Debreceni Egyetem. Cél, hogy a résztvevők képesek legyenek az iskolai tehetséggondozás megtervezésére, megvalósítására a saját szakterületükön.

Pedagógiai programkészítés – a csoport vezetője Mičuch Ildikó volt.

Médiainformatika – Képzésvezető: Tóth Tibor Eger.

Interaktív tábla használata a gyakorlatban – Képzésvezető: Pšenák Ildikó Nyitrai KFE. Cél: fontos, hogy a pedagógusok elsajátítsák a táblák használatának módszertanát, mielőtt ezek a eszközök ténylegesen bekerülnek a oktatásba. Az interaktív tábla használatával a tanórák szórakoztatóbbak lehetnek, a diákok és pedagógusok egyaránt motiváltabbakká, az órák pedig érdekesebbeké válhatnak.

Az egész napos szakmai programot egyéb, változatos programok egészítették ki. Kedden történelmi városnézésen vettek részt az érdeklődők szakavatott vezető segítségével. Szerdán Kilyén Ilka marosvásárhelyi színésznő előadói estjének tapsolhattak a jelenlevők. Csütörtökön a délelőtti órákban a jubileumi V. Jókai Mór Vers és Prózamondó tábor résztvevőinek bemutatóját tekintették meg a Nyári Egyetem résztvevői, majd délután tanulmányi kiránduláson vettek részt, ahol a Komárom – Révkomárom erődrendszerét látogatták meg. Pénteken este a tanfolyam résztvevői a komáromi református templomban szolgáltatott ökumenikus ünnepi istentisztelet után meghallgatták az Ének-zene szakcsoport résztvevőinek hangversenyét. Szombaton a Művészeti Alapiskola kiállítótermében a Vizuális nevelés szakcsoport résztvevőinek munkáiból nyílt kiállítás. A Nyári Egyetem hivatalos befejezésére a Tiszti pavilon dísztermében került sor ahol az egyes szakcsoportok vezetői számoltak be arról, hogyan értékelték a résztvevők az eltelt egy hetet. A zárórendezvény után a pedagógusok tudással és lelkiekben feltöltődve hazautaztak.

/jt/

Az SZMPSZ VII. Nyári Egyetemének társszervezői:
Városi Művelődési Központ, Komárom
Eötvös Utcai MTNY Alapiskola, Komárom
Jókai Mór MTNY Alapiskola, Komárom
Művészeti Alapiskola, Komárom

Az SZMPSZ VII. Nyári Egyetemének támogatói:
MK Oktatási és Kulturális Minisztériuma, Budapest
Szülőföld Alap, Budapest
SZK Kulturális Minisztériuma
Komárom Város Önkormányzata



Képes beszámoló...


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!