A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Fejlesztő pedagógia és megsegítés az örömteli életért

Párkány, 2009. február 5-6-7.

A nagy érdeklődésre való tekintettel az SZMPSZ újra megszervezte a fejlesztő pedagógia témakörben 120 órás továbbképzését. A képzők az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógia Tanárképző Főiskola Tanulásban Akadályozottak és Értelmileg Akadályozottak Pedagógiája Tanszékének tanárai.

A tanfolyam témái felölelik a tanulásban akadályozott tanulók fejlesztését, megsegítését a pedagógia eszközeivel.

A témakörök:
     - Pedagógiai diagnosztikai alapismeretek és diagnosztikai lehetőségek
     - A roma gyermekek speciális nevelési szükségletei
     - Gyógypedagógiai alapismeretek
     - Differenciálás a tanítási órán
     - Tanulási technikák fejlesztése
     - A beszédértés, olvasás, helyesírás zavarai és fejlesztése
     - Iskolakészültség, képességfejlesztés (videótréning)
     - Számolási zavarok
     - Diszkalkuliás gyermekek fejlesztése
     - A motoros képességek fejlesztése

A képzésben résztvevők száma 17.

A fejlesztő pedagógia csoport Párkányban az Ady Endre MTNY Alapiskolában 2009. február 5-6-7-én tartotta második harmincórás továbbképzését Szekeres Ágota, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskola Tanulásban Akadályozottak és Értelmileg Akadályozottak Pedagógiája Tanszékének tanszékvezető helyettesével.

A képzés témája: az autizmus, a jelenség felismerése, az autista veselkedés megértése, segítése. A második téma a tanulásban akadályozottság és az értelmi akadályozottság IQ szerinti megkülönböztetése, a tanulási korlátok köre, a tanulási akadályozottság, az akadályozottak tanulási folyamatainak jellemzői (területei: az észlelés, a motorium eltérései, speciális-emocionális terület, kommunikáció) és a hozzájuk kötődő fejlesztő eszközök.

A tanulásban akadályozottság egyik összetevője a hallássérülés. Az előadó a definíciótól kezdve a korai felismerésen át, az integráció előnyeinek taglalásával, befejezve a hallássérült tanulásszervezésével felkészítette a hallgatókat arra, amit a fejlesztő pedagógus fejlesztésük érdekében megtehet.

A differenciálás a tanítási órán blokk szintén a differenciálás definíciójával indult, felsorolva a differenciálás szintjeit, módozatait, fajtáit a feladatok szintjén, a cselekvés szintjén, szociális keretek között, a tanulási stílus szerint, a célok szintjén és az értékelés szintjén. Ezt a feladatok szintjén történő csopotmunka követte, amikor minden csoportnak három szintű differenciált feladatokat kellett alkotni.

A tanulási technikák a résztvevők pedagógiai és módszertani kultúráját gazdagították. Megismerkedhettek a kooperatív tanulási technikával, megtanultak különbséget tenni a tanulási módszer, stratégia és stílus között, illetve elsajátították a tanulás mnemotechnikai eszközeit. Kérdőív alapján minden résztvevő megismerhette, milyen a vezető tanulási stílusa (auditív, vizuális, motorikus). A képzés témáiban az utolsó a többszörös intelligencia-elmélettel való megismerkedés volt. Célja a tanulók minél alaposabb és sokrétűbb megismerése, aminek alapján megtervezhető a tanulást segítő stratégia, illetve a pályaválasztással kapcsolatos pályairányítás. Minden résztvevő meggyőződhetett, nála melyik intelligencia a vezető.

A képzést videóbejátszások gazdagították, így a résztvevők szinte részesei lehettek a differenciált óravezetésnek, a kooperatív tanulásnak. A látott tanítási egységek elemzése is részét képezte a képzésnek. A videók felsorakoztatták a fejlesztő játékok tárházát, illetve a képzésben résztvevők élesben is kipróbálhattak több fejlesztő játékot.

A fejlesztő pedagógus támogatást ad a rászoruló, tanulásban akadályozott tanulónak, ám a tanulót megtanítani benn az osztályban kell. A pedagógiában talán a kis sikerekből kellene kiindulni, az egyénenként összerakott apró örömökből.

A pedagógiában a sikerek mögött komoly fejlesztés, önmagunkat legyőző munka áll.

Ádám Zita


A tréningvezető: Szekeres Ágota


A szakmai tréning résztvevői


A szakmai tréning résztvevői


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!