A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Sikerrel zárultak a XIV. Komáromi Pedagógiai Napok

Komárom, 2009. február 9 – 13.



A rendezvény képei

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya és Komáromi Regionális Pedagógiai Központ társszervezésében február 9-13. között zajlott a XIV. Komáromi Pedagógiai Napok szakmai rendezvénysorozat. Az ünnepi megnyitóra a Selye János Gimnázium dísztermében került sor. A megnyitón Bastrnák Tibor Komárom város polgármestere hangsúlyozta, hogy közös jövőnknek kulcsa a pedagógusaink kezében van. Szigeti László volt oktatási miniszter rámutatott arra, hogy a mindenkori oktatási viszonyok elsősorban a pedagógusok elkötelezettségén, önreflexióján van, valamint az ő anyagi, erkölcsi megbecsülésükön múlik. Andruskó Imre az SZMPSZ Komáromi TV-nak elnöke előadásában részletezte a pedagógusok munkakörülményein javítani hivatott állami intézkedések rendszerét. A rendezvényt megtisztelték jelenlétükkel a MK Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Miniszterelnöki Hivatal képviselői is.

A nyitóelőadást Nanszákné Cserfalvi Ilona, a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola rektorhelyettese tartotta A XXI. század iskolája címmel. Az előadó vázolta azokat a módszereket, amelyek segítségével a közoktatási rendszer teljes vertikumának megújítását segíthetik elő a pedagógusok iskoláikban.

A pedagógiai napok második napján Czeizel Endre ismert orvosgenetikus Tehetség-talentum-jó szerencse, semmi más ??? címmel tartott előadást. Sokan hiszik azt, hogy életünk alakulása a szerencsén múlik. Genetikusként azonban azt kell mondanom, hogy ez csupán félig igaz, mert az, hogy milyen genetikai tervrajzzal indulunk el az életbe, az egy kicsit tényleg a véletlenen múlik, de hogy az említett genetikai tervrajz miként valósul meg, az már nem szerencse kérdése, hangzott el az előadáson.

A hét folyamán számos bemutató óra, módszertani nap, szakmai tréning, mesterkurzus közül választhattak a pedagógusok. A különböző programok a város más-más oktatási intézményeiben zajlottak.

Az óvópedagógusok szakmai tréningen ismerkedtek az óvodai program készítésével. Az előadók: Vassné Dömötör Rozália és Nagy Ágnes debreceni szakelőadók részletesen foglalkoztak a helyi nevelési program alapelveivel kiemelve az érzelmi biztonságot nyújtó, derűs, szeretetteljes óvodai légkör megteremtését. Hangsúlyozták, hogy a kisgyermek egészséges fejlődéséhez és fejlesztéséhez nélkülözhetetlen a személyi és a tárgyi környezet.

A Jókai Mór MTNY Alapiskola adott otthont a konfliktuskezelés az iskolában című szakmai tréningnek, melyen elhangzott, hogy a konfliktus életünk természetes velejárója, felesleges ezért folyton azzal próbálkozni, hogyan lehet elkerülni az összeütközéseket. Hasznosabb, ha a pedagógusok megtanulják, hogyan bánjanak ezekkel a helyzetekkel. Így csökkenhet a zavar, harag, sértődöttség és kudarc érzése, s helyette az érintettek átélhetik a sikeres konfliktuskezelés élményét. A pedagógusok feladata megtanítani erre diákjaikat is. A továbbképzést Szekszárdi Júlia tartotta.

Az ógyallai MTNY Alapiskolában került megrendezésre a tanulás tanítása című szakmai továbbképzés. A képzés vezetője Héczné Tóth Mária kiemelte, hogy a tanulási képesség kialakítása és fejlesztése az alsó tagozaton alapvető feladat. Különös figyelmet kell erre fordítani hátránykompenzálás és felzárkóztatás esetén, mely sok esetben csak a tanítási órán való differenciált fejlesztéssel érhetők el.

A komáromi Eötvös Utcai MTNY Alapiskolában zajlott a magatartászavar és kezelése című szakmai képzés. Az előadók Fazekasné Fenyvesi Margit és Kulcsárné Papp Enikő.

Mai felgyorsult világunkban, amikor a szülőknek egyre kevesebb idejük és energiájuk marad gyermekeikre, egyre több tanulási és magatartászavarral küszködő tanuló problémáinak megoldása hárul a pedagógusokra.

Azzal, hogy a problémás tanulókat integrálni kell, még nem sok történt a fejlesztésük érdekében. Az iskola köteles egyéni fejlesztési tervet készíteni a tanuló fejlesztése érdekében, de ki tanította meg a pedagógust ezeket a tanulókat diagnosztizálni, az egyéni fejlesztésüket megtervezni? Ki tanította meg a pedagógusokat a részképességek felismerésére, arra, hogy a részképességzavarokat felismerjék, a fejlesztésre irányuló feladatokat megtervezzék? Erre kaptak szakmai tanácsot a képzés résztvevői.

A szakmai rendezvénysorozatnak közel 1 500 résztvevője volt. Nagy számban vettek részt pedagógusok más régiókból is. Érkeztek pedagógusok az érsekújvári és dunaszerdahelyi járásokból is. A Komáromi Pedagógiai Napok bizonyítják, hogy a pedagógusoknak szükségük van az ilyen jellegű rendezvényekre, ami teret biztosít a szakmai találkozásokra, megbeszélésekre a tapasztalatok kicserélésére.

A résztvevő pedagógusok az itt megszerzett új ismereteket remélhetőleg hazai kisebbségi oktatásügyünk felvirágoztatása érdekében fogják kamatoztatni.

/jt/



A rendezvény képei


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!