A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Rimaszombat, 2009. október 14.

„...s a sors értelme: nép lenni a népek
s ember lenni az emberek között.“

mottóval nyitotta meg Sebők Valéria és Ádám Zita a Győry Dezső halálának 35. évfordulójára szervezett tanári emlékkonferenciát Rimaszombatban, a Tompa Mihály Református Gimnázium dísztermében 2009. október 14-én. A tanári konferencia a Győry Dezső Napok rendezvénysorozat első epizódja volt. A konferencia fő szervezője a Pro Scholis Gömör és Nógrád Kistérségi Közoktatás-fejlesztéséért polgári társulás, társrendője a Csemadok Rimaszombati Területi Választmánya és az SZMPSZ Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja.

A tanári konferencia célja: tisztelegni Győry Dezső emléke előtt, hagyományápolás, a nagy elődök tisztelete.

A konferencia Győry Dezső életét, rimaszombati kötődéseit, irodalmi munkásságát, újságírói tevékenységét volt hivatott bemutatni.

A Rimaszombat Győry Dezső verseinek tükrében című előadást Csomós Éva rimaszombati nyugalmazott tanárnő, Győry Dezső munkásságának ismerője tartotta. A képanyagot az előadáshoz Ádám Zsolt helytörténész állította össze.


„A harmincöt éve elhúnyt író-költő Wallentínyi Dezsőként látta meg a napvilágot 1900-ban, Rimaszombatban. Az Egyesült Protestáns Gimnázium, az eperjesi tiszti iskola, és a neves Eötvös Kollégium elvégzése után a Kassai Napló, a Prágai Magyar Hírlap és a Magyar Újság szerkesztőjeként működött. A szülőföldjét, a szüleit, de különösen az édesanyját rajongásig szerető költő az ő nevét vette fel. Mivel ezen az ágon nem voltak utódok, így a költő, ha meg-jelent egy új kötete, ekként nyilatkozott édesanyja előtt: „Született egy vers-unokád”. Első vállalt kötetét, a Százados adósságot a Láthatatlan gárda, a Hol a költő, és A hegyek árnyékában című remekek követték. A Viharvirág, Sorsvirág, Tűzvirág c.  történelmi témájú regénytrilógiája nagyapja naplója alapján követi nyomon a 1848-tól 1918-ig Rimaszombat és Gömör történetét. A József Attila-díjas költő művészete mindenkihez szól. Számára elsődleges volt a szülői ház, tanulhatunk tőle tiszteletet, megbecsülést. Nem kevésbé a mának szólnak a kisebbséget féltő versei. Mély emberi érzésből fakadnak a szülőföld szeretetének hangot adó költeményei, de szerelmi lírája is egyéni, modern. Műveinek jellemzői a humanizmus, az újarcúság, a kisebbségi messianizmus, a közösségi szellem, a háború elleni gyűlölet, a szülői szeretet és a fiatalságba vetett hit. Verseivel küzdött az újért. Ennek eljövetelét várta. A Férfiének Európa romjain című vers soraival így köszönti az újat: „az ércből vassá lett költő / üdvözli az új idők kezdetét. / Nem gyászra hív a sors. / Nem sírni való az idő: cselekedj!”  1973-ban, Budapesten húnyt el.“ (Csomós Éva)


Dr. Cs. Varga István irodalomtörténész, professzor (ELTE, Budapest) „Határtalan határon át köszönt egy sorstárs és barát” címmel tartott előadást. A professzor úr előadásában Győry Dezső irodalmi munkásságát az egyetemes magyar irodalomba ágyazta be, illetve rámutatott a Győry Dezső által megradott témák egyetemes emberi és európai értékére. Pákó Mária rimaszombati előadó tolmácsolásában Győry Dezső megzenésített verseit hallhatta a mintegy 75 résztvevő, akik között szép számmal voltak helyi középiskolások is, dícsérve a szervezők és a tanárok elképzelését. A konferencia délutáni részét a Sorsvirág együttes nyitotta meg. Programukban megzenésített Győry-verseket adtak elő. Papné Veres Ildikó, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közművelődési, Pedagógiai Szakmai és Szakszolgálati Intézet szakelőadója (Miskolc) Győry Dezső prózájáról beszélt tematikai és műfaji megközelítésben.

Győry újságírói munkásságát a kassai Keleti Napló volt főszerkesztője, Máté László mutatta be, majd Győry Dezsőnek a cserkészmozgalomban betöltött szerepéről Dr. Kálmán László rimaszombati cserkészparancsnok beszélt.


Hogyan is ápolja Győry Dezső hagyatékát Rimaszombat? címmel Sebők Valéria tartott előadást a hagyományápolásről, majd Ádám Zita zárszavában a konferencia üzeneteit summázta. Többek között szólt mindannyiunk közös felelősségéről a megmaradásért, amire Győry Dezső emberi magatartásából lehet példát meríteni, szólt a példaképről, irodalmi munkássága beemelésének fontosságáról a középiskolai (regionális) tananyagba, a helyi értékek tudatos felvállalásáról, ápolásáról. Végezetül megköszönte a konferencia megvalósítóinak munkáját, Győry egykori alma mátere jelenlegi igazgatójának, hogy méltó helyen valósulhatott meg a konferencia. A konferenciát koszorúzási ünnepség követte az író egykori lakhelyén elhelyezett emléktáblánál. Az ünnepi megemlékezést dr. Danis Tamás tanár tartotta, hansúlyozva Győry Dezső emberi nagyságát, irodalmi munkásságát, a rimaszombatiak hűségét.

A konferencia megvalósulását a Szülőföld Alap támogatta, amit a szervezők ezúton is tisztelettel megköszönnek a konferencia minden résztvevője nevében.

Ádám Zita


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!