A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Osztályfőnökség, nevelés - másképpen

Rozsnyó, 2009. november 5-7.



A rendezvény fotóalbuma

Míg a szlovákiai oktatásügyben régebben sem tudtak a pedagógusok mit kezdeni az osztályfőnöki órákkal mint az iskolai nevelés egyik színterével, a nevelést erősítő és meghatározó jellegével, mára ezek az órák, a tanulókkal való találkozás és beszélgetés formális jellegét sem töltik be, ha vannak még egyáltalán osztályfőnöki órák!. Hol történik hát akkor az iskolai (és a személyiség nevelése) nevelés, ha a közismereti vagy tantárgyi órák a szakbarbárságot hivatottak megerősíteni? Sehol. Az iskola valamikor is nehezen, napjainkban egyáltalán nem vállalja fel a nevelést. Azt mondja, a tantárgyi órák arra valók, hogy a matematikát, ... (bármi behelyettesíthető) „nyomja” a gyerekbe akkor is, ha az nem motivált, unatkozik, nem érez rá a matematika, .... ízére. Hogy nevelni az tantárgyi órákon is „kötelesség”, pedagógusi feladatkör, kit érdekel? De evezzünk más farvizekre, maradjunk a nevelésnél.

A magyarországi iskolákban megerősödött a tanárok, osztályfőnökök elkötelezettsége a nevelés iránt. Az információ társadalmának gyermeke megváltozott, más. Abban minden gyermek egyforma, hogy szeretetéhes, odafigyelést igényel, várja a felnőtt visszajelzését, megerősítését. Annyiban azonban más, hogy ki van téve a folyamatos információözönnek, amivel segítség nélkül nem tud megbirkózni, az információ töményen érkezik, a problémák megoldása az ököljogot veszik igénybe. Minden elérhető most, azonnal kell, lehetőleg szellemi és fizikai megerőltetés nélkül. A gyermek az iskolában szétszórt lesz, figyelmetlen, agresszív, félénk, fóbiás, magába zárkózott. Ezért fontos a nyugodt és türelmes nevelés, a beszélgetés, a játék, a tanulás stratégiájának kiépítése, módjainak megtanulása. A család és az iskola megfelelő visszajelzése nélkül a kamasz mindent megtalál a kortárscsoport bandáiban, ahol a banda normái szerinti teljesítést jutalmazzák. Jutalmat kap, amit az iskola és a család megvon tőle. A magát nem találó gyermek odafigyelés-megvonási tüneteket produkál. Azért hívja fel magára a figyelmet, hogy végre valaki valóban figyeljen rá. A figyelemfelhívás módja mindig abban merül ki, hogy olyat produkáljon, amit senki más nem csinál. Különbözni akar, viselkedése, öltözködése üzenet: figyelj már rám!

Mi legyen, hogy egyetlen iskolába kerülő gyermek se vesszen el a társadalom számára? Hogy megfelelő odafigyelésben részesüljön minden iskolás? Mi az iskola és a pedagógus elsődleges feladata? Egyértelmű: a nevelés felvállalása és gyakorlása. Mit is jelent mindez?

Elsősorban azt, hogy a pedagógus egész napos tevékenysége alatt tudatosan nevel, akkor is, ha szaktárgyat tanít. Manapság a tanítás interakcióban zajlik, amit a tanítás-tanulás szakkifejezés teljes mélységében kifejez, benne rejlik az egymástól való tanulás lehetősége, önmagunk ismerete, az együttműködésen alapuló feladatvégzés is. A pedagógus akkor hiteles, ha mindezt saját magán kezdi el: ismeri saját korlátait, lehetőségeit, ugyanakkor képes a fejlődésre és fejlesztésre, nevelésre.

A nevelés az önismeret, az asszertivitás, a kommunikáció, az együttműködés és a konfliktuskezelés keretében történik és az iskolába érkezés pillanatától az iskola kapujának bezárásáig tart. A jelzett kifejezések magukban rejtik azt a számos tevékenységet, feladatot, játékot, megbeszélést, stratégiakészítést, szerepjátékokat, melyek mindegyike a neveltség kiművelését célozza meg.

A mozgásos, koncentrációs és szerepjátékok mindegyike az egymásra figyelést, egymásra utaltságot és a tevékenységek együtt elvégzendő sorát hivatott megvalósítani. A kommunikációs gyakorlatok célja a kapcsolatokban rejlő erő felfedezése, saját magunk és a másik megismerése, a visszajelzések gyakorlása, a hit és a bizalom a társakban.

A nevelés a felelősség megosztásának tudománya, a másikban való bízás megerősítése, amit a folyamatos visszajelzés működtet.

Szekszárdi Júlia és Földes Petra tanárok, az Osztályfőnökök Országos Egyesülete képviseletében Rozsnyón, a Református Közösség MTNY Alapiskolájában harminc órás továbbképzést tartottak 2009. november 5-6-7-én a nevelés tárgykörében. A továbbképzés célja az volt, hogy a pedagógusok felkészüljenek az iskola nevelés tudatos vállalására, a felelősségre, illetve, hogy elsajátítsák azokat a nevelési módszereket, melyek segítségével sikeresebbé válhat a tanuló, hatékonyabbá a tanítási óra.

A továbbképzés alatt kialakult a résztvevőkben az a meggyőződés, hogy felelősek vagyunk egymásért, a gyakorló pedagógusok feladata pedig a lehetetlennel való napi próbálkozás abban a tudatban, hogy a nevelő munkájának eredménye, lehet, évek múlva mutatkozik meg a növendék életvitelében, tudatosan képviselt értékeiben.

A továbbképzés új irányokra hívta fel a kollégák figyelmét: a www.ofoe.hu és a www.koloknet.hu weblapokon segítséget kaphatnak nevelési problémáikra, illetve a 2009-ben megjelent Mindennapi Pszichológia kéthavonta megjelenő folyóirat önmagunk megismerésére irányuló cikkei, a beszélgetések mind-mind a személyiségünk működésének mechanizmusai tanulásáról és megismeréséről szólnak.

A képzésben résztvevő kollégák a képzés három napja alatt még jobban megismerhették, hogy miben és milyen mértékben számíthatnak egymásra, a nevelőtestület elkötelezettségére, milyen erőt és értékeket képvisel a közösség.

A képzés fogadásáért és megszervezéséért köszönet illeti a rozsnyói református alapiskola vezetését és nevelőközösségét.

Ádám Zita, 2009. november 8.



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!