A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Találkozás a tankönyvek szerzőivel

Pelsőc, Rimaszombat, 2009. október 26.

2009. október 26-án Pelsőcön (8.30 – 11.00 óra, MTNY Alapiskola) és Rimaszombatban (13.00 – 16.00, Tompa Mihály Református Gimnázium díszterme) a szlovákiai magyar alapiskolák 5. évfolyamos tanulói számára készített szlovák nyelv és irodalom, valamint munkafüzet szerzői tartottak módszertani napot, mutatták be a tankönyveket a gyakorló pedagógusok részére.


A módszertani nap két helyszíne kiválasztásában szerepet kapott az a szempont, , hogy a régió négy járása szlovák szakosai megközelítően egyenlő távolságból tudják azokat megközelíteni.


A két helyszínen a találkozó résztvevőinek száma 28 volt.

A megbeszélésen, tankönyv-bemutatón a szerzők ismertették elképzelésüket, céljaikat, majd tankönyvi és munkafüzeti részletekkel illusztrálták megvalósított elképzeléseiket.


Szetyinszky Veronika bevezetőjében vázolta a tankönyvcsalád megszületésének előzményeit: az SZMPSZ odafigyelését a szlovák nyelv elsajátítására, melynek egyik eredménye a szlovák nyelv koncepciójának elkészítése volt . Ugyanezen munkacsoport közel egyéves tevékenységének másik eredménye ez a tankönyvcsalád, aminek megjelenése folytatódik a magasabb évfolyamokban is. A tankönyvcsalád az OM pályázatára benyújtott pályamunka volt, amit a tankönyvírók megnyetek a 6. évfolyam részére is..

Alabán Mária az 5. évfolyamos szlovák irodalom tankönyv szerzője elmondta, hogy a tankönyv célja az értő olvasás és a kompetenciák fejlesztése volt. Erre a célra minden alkalommal hiteles irodalmi szövegeket választott. Ezek a népmesék, állatmesék, találós kérdések, frazeológia, ismeretterjesztő szövegek műfajokat ölelik fel. A tananyag szintjei a törzsanyag és az érdeklődést felkeltő szövegek köré csoportosultak. Az idegen szavakat nem fordítja a tankönyv, hanem körülírtással oldja meg értelmezésüket. A szövegekhez tartozó feladatok az individuális és a differenciált fejlesztést helyezik előtérbe. A tananyag hónaponkénti megjelenítése vizuálisan is megoldott. Az előadó meggyőződése, hogy a hatodik évfolyamban is foglalkozni kell a mesével, mint a legkönnyebben megközelíthető és feldolgozandó műfajjal. Az irodalmi óráknak a kommunikációt kell szolgálni, semmi esetben nem mehetnek el az irodalmi művek és műfajok jegyeinek fölösleges megtanulása irányába.

Szetyinszky Veronika, Dömény Andrea, Pap Szilvia és Varga Zsuzsa a szlovák nyelvkönyv, illetve a munkafüzet szerzői megvalósult koncepciójuk alapján mutatták be a nyelvkönyvet, aminek lényege a megadott minta – replika alapján való nyelvelsajátítás az Európai Nyelvek Chartája által felvázolt és elfogadott szintekhez igazodva.

A nyelvkönyv témakörei nem kiinduló (olvasásra szánt) (minta)szövegekre épülnek, nem ez adja a kommunikációs mintát, hanem pl. az iskola témában bemutatja, hogyan mondja el a tanuló, milyen iskolába jár és hol található az iskola. A megoldás a kérdés – válasz minta, amire építi a párbeszédet. A nyelvtani és helyesírási anyag igazodik a témához, nem több és nem kevesebb, mint amennyit egy közepes képességgel rendelkező tanuló megtanulhat. A tankönyv/nyelvkönyv által hordozott koncepciót a munkafüzet feladatai teszik komplexszé.

Ádám Zita


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!