A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Tanulni a tanulhatatlant
XV. Nógrádi Pedagógustalálkozó

Fülek, 2009. december 4.



A rendezvény fotóalbuma

Ha izzadság és kemény pedagógiai szakmai munka a pedagógusnak, azért még élmény kellene, hogy legyen a gyermeknek a taulás-tanítás és a nevelés. Élmény és kaland az alkotva tanulás, ám a ma iskolájában még a deklaratív tudás van jelen a tanulás-tanítás folyamatában, mintsem a tapasztalati tudásra épülő ismeretszerzés. Pedig amit saját élmény útján sajátít el a növendék, az a tapasztalati érzelemmel telített út életre szóló emlékekkel és élményekkel gazdagítja a személyiséget.

2009. december 4-én az élménypedagógia téma köré szerveződött a füleki Gimnázium dísztermében tartott egésznapos közoktatási konferencia, melyet a XV. Nógrádi Pedagógustalálkozó keretében szervezett a Pro Scholis közösen az SZMPSZ Losonci Területi Választmányával, illetve a füleki Gimnáziummal és az Ifjúság Utcai MTNY Alapiskolával a régió közel száz pedagógusa részére.

Az előadók az Osztályfőnökök Országos Egyesületét (Budapest) képviselték: civilben metálhigienikus, tréner, pszichológus, programasszisztens foglalkozásúak, akik mindennapi életükben is élménypedagógusok.

A konferencia keretében bemutatták a Magyarországon a 2000-es évek eleje óta alkalmazott élménypedagógiai megközelítés pszichológiai és pedagógiai alapjait, és sok-sok példával és konkrét módszerrel tették kézzelfoghatóvá a benne rejlő közösség- és személyiségformáló lehetőségeket.

Peer Krisztina A gyermek és a csoport című előadásában a gyermek és a csoport egymásra hatásának pozitívumait, a csoporttá alakulás fázisait mutatta be, ami megtermékenyítően hat a személyiség alakulására és fejlődésre. Csak a csoport ereje képes előrevinni az egyént és befolyásolni tevékenységét a társadalom által elvárt normák irányába. Ezért a csoportalakítás az élménypedagógia alapeleme.

Földes Petra Élmény és tanulás előadásában arról a flow-áramlat kialakításáról beszélt, mely érzés a belső zene megszólalásához hasonlatos, a belső motiváció kialakulásához vezet. A tapasztalati tanulás az egyetlen dolog, mely a folyamatos, közösen megtervezett és megvalósított tevékenykedtetés eredményeként a tanulást élménnyé képes varázsolni. De ehhez valóban varázsló személyiség szükséges. Ezért a pedagógus személyisége meghatározó a növendék életében.

Szűcs Kata Kaland és élmény című előadása a „kaland“ tervezése, megszervezése, megvalósulása tartalmat járta körül. A tervezés – megvalósulás – értékelés – beépülés pedagógiai és minőségi alapelvek körforgása a sikere a személyiségépítő pedagógiai célzatú kalandoknak. A cél minden esetben a személyiség-változást megindító, előidéző katartikus élmény létrehozása a közös túrákon való részvétellel.

Tóth Julianna A megváltozott tanárszerep című előadása a tanár segítő magatartásáról szólt, arról a facilitátori szerepről, ami segíti a növendékek személyiségének alakulását. A tanár feladata az élményen keresztüli tapasztalati tanulás megszervezése, a taníthatatlanalt megtanítani. A tanár példa, nevelő példa minden magatartásával, hozzáállásával.

Napjainkban az attitűdök forradalmát éljük. Jelezzük hát vissza egymásnak érzéseinket, bátorítsuk egymást egy mosollyal, hiszen a mi arcunk mosolya a másik arcának is szól. A bátorító és a tanítvényainak mindig pozitívan visszajelző tanár megadja növendékeinek azt, ami semmi mással nem pótolható. Tanítványaink nem arról emlékeznek majd ránk, tanárokra évek múltán, hogy a százalékszámítást hogyan tanítottuk, hanem arra, milyen hozzáállást, megértést, türelmet, emberséget tanúsítottunk a tanulás-tanítás folyamatában.

A konferencia délutáni részében (Élménypedagógia. Középpontban a vezetői szerepek megtapasztalása és megismerés - Élménypedagógia. Középpontban a csoportszerepek megtapasztalása és megismerése - Tevékenységközpontú tanóra előkészítése és vezetése -

Kalandpedagógia: élmények osztálytermen kívül) a workshopokon, tréningeken a résztvevők maguk is megtapasztalhatták az élménypedagógiai foglalkozások fejlesztő erejét annyira, hogy néhány szekció még este öt órakor sem akarta befejezni a munkát. Hihető volt, hogy ők megtapasztalták azt az áramlatot, amikor az ember a neki kedves munkában megfeledkezik az időről, nem létezik semmi más, csak a közösség, a jókedv, a közös élmények.

Pontosan az, ami az iskola mindennapjaiból hiányzik.

Tévedés ne essék: nem a tervezetlen és rendszer nélküli jókedvről van szó, amire a gyermek nagyon hamar ráún és anarchia a vége, hanem a tervezett, személyiségépítő, folyamatos tapasztalati tudás megszerzésének élményekkel teli útjáról. Játékos módon, tele ötlettel, feladattal, tudatos tervezéssel.

A szervezők és az előadók minden megtettek, hogy a XV. Nógrádi Pedagógustalálkozó tartalmában fedje, amit címében ígért.

A konferencia a Szülőföld Alap támogatásával valósult meg.

Ádám Zita



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!