A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Élményszerű vizuális nevelés az óvodában és iskolában

Párkány, Ady Endre Alapiskola 2009. december 10.
Komárom, Bóbita Óvoda 2009. december 11.
Gúta, Corvin Mátyás Alapiskola 2009. december 11.



A rendezvény fotóalbuma

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Regionális Pedagógiai Központja és a Szlovákiai Magyar Protestáns Oktatási és Közművelődési Egyesület múlt héten óvónők, alap- és felső tagozatos pedagógusok részére Élményszerű vizuális nevelés az óvodában és iskolában címmel szakmai továbbképzést szervezett.

A tanfolyamok három helyszínen zajlottak: a párkányi Ady Endre és a gútai Corvin Mátyás Alapiskolában, valamint a komáromi Bóbita Óvodában. A képzés célja az alkotó és fejlesztő vizuális nevelés és elmélet mellett a technikák megismerése és gyakorlása volt. A továbbképzést L. Ritók Nóra és Török Zita, a berettyóújfalui Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola munkatársai tartották. A vizuális nevelés nem cél, hanem a személyiségfejlesztés és a sikeres tanuláshoz vezető motivációs bázis megteremtésének eszköze. Olyan sikerélményt nyújt az ingerszegény környezetből érkező gyermek számára, ami segít a negatív énkép pozitívvá alakításában.

Amíg az óvodától kezdve a pedagógusok nagy figyelmet fordítanak a verbális kommunikáció fejlesztésére, addig a vizuális kommunikáció elemeivel olyan szinten nem foglakoznak, így sok pedagógus fel sem tudja sorolni, melyek azok. Sok helyütt ma is úgy tekintenek a vizuális nevelésre, hogy ha rajzol a gyerek, az majd fejlődik magától. Megadják a diáknak a témát, ami éppen a tanmenetben következik, csak fejlesztési, pedagógiai munka nem történik.

Ennek következtében jelennek meg akár 5. osztályban az óvodás szintjén rajzoló gyerekek, egy vonalra sorakoztatott formákkal, térábrázolás nélkül, pálcika emberekkel, hogy a színismeretről, festésről ne is beszéljünk. A kor pedig elvárná, hogy magát vizuálisan is kifejezni képes, a környezet vizuális jeleit jól értelmező, a kortárs képzőművészetet értő felnőttek legyenek. Ugyan mitől? Ha az óvónők és tanítók nem fejlesztik tudatos pedagógiai munkával a gyerekek önkifejező képességét, formavilágát, ábrázolási szintjét, ez nem fog megtörténni. A képzés során az egyik legfontosabb elem a tudatos pedagógia munka hangsúlyozása volt.

L. Ritók Nóra hangsúlyozta, az öncélú feladatok, amelyek egy-egy technika vagy mozdulat elsajátítására szolgálnának, pl. fessünk csíkokat, sálat, készítsünk csíkos terítőt, rajzoljunk hullámvonalakat, hogy az írás-előkészítés meglegyen, sokkal sikeresebbek, ha élményszerű megközelítésbe teszszük. Élvezetes feladatba, ami érdekli a kicsiket, és játékként élheti meg: pl. Csíkország, Csigaváros, ahol megjelenhetnek képi elemek az adott korosztály szintjén, és azokon belül próbálkozhatnak ezekkel a vonalvezetésekkel. A gyerek csak azt élvezi, ami mese, élmény. Amit élvezettel csinál, amihez élmény tapad, az fog beépülni a kifejezőeszközei közé, amire később építhetünk. Rengeteg technika van, amellyel ezek a képességek fejleszthetők, ebből mutattak be néhányat az előadók.

A jó vizuális nevelés titka a jó feladat, amely megszólítja a gyereket, érdeklődési körének, nemének, korának megfelelő, és magában rejti azt a pedagógiai célt, ami arra az órára a pedagógus előtt lebeg.

Nincsenek a vizuális nevelésben „csak így, vagy úgy lehet” szabályok. Mint ahogy a kortárs művészetben sem. A cél a fontos, a kifejezés, a megfelelő kommunikációs elemek használata és a mi feladatunk, hogy ehhez a legmegfelelőbb utakat mutassuk meg a gyereknek. Ezen az úton azonban neki kell haladnia. Ezekhez próbáltak a képzés vezetői konkrét feladatokat, technikákat mutatni a résztvevő pedagógusoknak. (jt)



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!