A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Tanulásmódszertan, a tanulás tanítása

Ipolyszakállos, 2010. január 8.

Továbbképzéssel kezdődött a 2010-es év az Ipolyszakállosi MTNY Alapiskolában. Tanulás tanítása című szakmai tréninget Héczné Tóth Mária győri szakelőadó tartotta. A szakmai nap a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Regionális Pedagógiai Központ szervezésében valósult meg.


Az előadó elmondta, hogy a tanulásmódszertan inkább stúdium kíván lenni, mint hagyományos értelemben vett iskolai tantárgy. Időszakos, képességfejlesztő tréning, melynek célkitűzései a következők:


1. A tanuláshoz való viszony formálása, amikor a tanulás nyűg, teher és kényszer, nem vezethet igazi tudáshoz, sikerhez, elégedettséghez. A tanulásmódszertan legfontosabb célkitűzése, hogy lehetőséget adjon a gyerekeknek az iskolához, a tanuláshoz és tanáraikhoz való viszonyuk átgondolására, s ha szükséges átértékelésére. Tapasztalati tény, hogy e téren a legtöbb a teendőnk, hiszen a tanulás természetes öröme- különösen a felsőbb évfolyamokon- kiveszik a gyerekekből s ez a tanulást és a tanítást egyaránt nehezíti.


2. Képességek fejlesztése, a tanulásmódszertani órákon az egyes képességcsoportokat időszakosan és visszatérésekkel fejleszti, fejlődésüknek lökésszerű impulzust ad.


3. Személyiségépítés, nem egy elhatároló személyiségfaktorról van szó, hanem arról, hogy a tanulási képességek fejlesztése során a teljes személyiséget kell magunk előtt látni. Ez a gyermek pillanatnyi állapotához való alkalmazkodást jelenti, vagyis azt, hogy onnan kell elindulnunk, ahol a tanuló éppen tart. Ehhez persze meg kell ismernünk őt.


4. Tanulási szokások kialakítása, óráinkon a tanulók elsajátítják a tanulás gazdaságos, eredményes, személyre szabott módszereit. Konkrét módszereket, eljárásokat, tanulási fogásokat mutatunk be, gyakoroltatunk, egészen a szokássá fejlesztésig. Ehhez az egész tantestületnek együtt kell működnie.

A pedagógusok olyan gyakorlati módszerekkel, technikákkal ismerkedtek meg, amelyek segítenek ahhoz, hogy a tanulókat rávezessék, arra, hogy a hatalmas méretű információhalmazból milyen tanulási technikákkal, aránylag rövid időn belül, hogyan lehet kiválogatni a megfelelő tudásanyagot. A „tantárgy” lehetőséget teremt a kognitív, az intellektuális, a kommunikációs, valamint a szociális képességek továbbfejlesztésére is. A tanulás tanulása különösen fontos olyan diákok számára, akik több iskolán kívüli tevékenységgel foglalkoznak, így lényegesen kevesebb idejük van a tanulásra, mint a társaiknak. Ezért a tanulásmódszertan tanulásának célja, hogy a tanulók ismerjék meg tanulási szokásaikat, képességeiket és azt követően a szükségleteiknek megfelelően alakítsák ki új tanulási szokásaikat, amelyekkel képességeik is fejlődhetnek. Tanulják meg, gyakorolják és fejlesszék tovább tanulási technikájukat, legyenek képesek különböző tanulás-szervezési formákban együttműködni tanulótársaikkal.

/jt/


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!