A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Fókuszban a kompetenciafejlesztés

Komárom, 2010. február 1.

Továbbképzéssel fejeződött be az első félév a komáromi régióban. A félévi szünet napján „Fókuszban a kompetenciafejlesztés” címmel egész napos tréning jellegű továbbképzést szervezett az SZMPSZ Komáromi Regionális Pedagógiai Központja. A szakmai napnak a komáromi Jókai Mór MTNY Alapiskola adott otthont. A képzés vezetője Vasné Dömötör Rozália debreceni közoktatási szakértő vezetésével a pedagógusok elmélyítették ismereteiket a kompetenciákkal, a kompetencia-fejlesztéssel kapcsolatban, hangsúlyozták a képességfejlesztés fontosságát a pedagógiai gyakorlatban, betekintést kaptak a szövegértés-szövegalkotás programcsomagba. A tréner saját élményű gyakorlatokkal: egyéni-, páros- és csoportmunkával segítette a hatékony tanulásszervezés, a differenciálás és szövegértés – szövegalkotás módszertanának alaposabb megismerését.


A közoktatás tömegessé válásával az alapkészségek, képességek területén mutatkozó problémák egyre szélsőségesebben jelentkeznek. A hatéves korban meglévő (az iskolalátogatás szempontjából egyáltalán nem elhanyagolható) fejlettségi különbség az évek során változik. Az azonos évfolyamba járó tanulók közötti eltérések a legtöbb esetben megnőnek, az iskolakezdéstől 15-16 éves korra akár a kétszeresére is emelkedhetnek. A jelenlegi iskolarendszer differenciálatlanul kezeli a fenti problémákat annak ellenére, hogy a hagyományos iskola céljának megfelelő és annak keretein belül kialakult tanulásszervezési módok és pedagógiai módszerek egyre kevésbé bizonyulnak alkalmasnak a különbségek kezelésére, megoldására.


A szövegértés és szövegalkotás képessége, a kommunikációs képességek meghatározó módon befolyásolják az iskolai sikerességet, önbecsülést. Nemcsak az alsó tagozaton, egészen a tanuló 18 éves koráig (tehát még a középiskolában is) fejleszthető, sőt fejlesztendő, méghozzá valamennyi tantárgy keretén belül. Csak így biztosíthatóak az élethossziglan tartó tanuláshoz szükséges olvasási-szövegértési képességek.


A szövegértés-szövegalkotás programcsomag az egyéni képességeket is figyelembe vevő differenciáló és kooperációra épülő tanulásszervezéssel hozzájárul a hátrányos helyzetű tanulók továbbtanulási esélyének növeléséhez, ugyanakkor a kiemelkedő képességűeket is hatékonyan fejleszti.


Az előadó bemutatta azokat a módszertani lehetőségeket, amelyek élet-és életkor közeli szövegekkel gyakoroltatnak, fejlesztenek. A szövegalkotás fontos kritériuma, hogy a tanulók a különböző kommunikációs helyzetekben legyenek tisztába a szöveg céljával és kommunikációs helyzettel.


A gyakorlati munka során a pedagógusok is különböző (differenciált és kooperatív) tanulásszervezési módszerekkel dolgoztak, amelyek a tanítás folyamatában is jól alkalmazhatók. A foglalkozások előkészítésének alapja a tanulók alapos ismerete, az egyéni képességek, a tanulási stílusok, a munkatempó különbözőségének figyelembe vétele. A pedagógus feladata nem elsősorban a tananyag közvetítése, hanem a tanulási folyamat gondos megtervezése, megszervezése, irányítása és segítése.

A résztvevő pedagógusok az egész napos képzésbe aktívan bekapcsolódtak, kifejthették véleményüket, megfogalmazták tapasztalataikat, kételkedésüket, kérdéseiket. Modellezték azt a folyamatot, hogy a kooperatív technikák miképpen formálják a csoport tagjainak kapcsolatát, és a kellemes hangulatú, hasznos továbbképzés csapatépítésnek is kiváló volt.

/jt/


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!