A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


XV. Komáromi Pedagógiai Napok

Komárom, 2010. február 22-26.



A rendezvény fotóalbuma

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya, a Komáromi Regionális Pedagógiai Központ és a Selye János Gimnázium 2010. február 22-26. között már XV. alkalommal rendezte meg a Komáromi Pedagógiai Napokat.

A Selye János Gimnázium dísztermében tartott ünnepi megnyitót megtisztelték jelenlétükkel a MK Oktatási és Kulturális Minisztériumának, Miniszterelnöki Hivatalának, a MK pozsonyi nagykövetségének képviselői, valamint Komárom város polgármestere is.

A szakmai rendezvénysorozat nyitóelőadását Hoffman Rózsa pedagógiai szakértő tartotta „ A pedagógus munkája a változó világban”címmel. A nyitónapon délelőtt Kai Fürst  német szakmai tanácsadó a német nyelvű íráskészség fejlesztésének gyakorlatáról tartott előadást.

Az elmúlt évben az SZMPSZ megjelentetett egy gyakorló pedagógusok által írt segédtankönyvet, amely eddig kiaknázatlan területen kíván a kreatív pedagógusok segítségére lenni. Számos iskola (élve a pedagógiai program adta lehetőségekkel) bevezette az ún. „regionális ismeretek” tantárgyat. A tankönyv ezeknek a helyi ismereteknek az átadásához, az értékek felkutatásához nyújt segítséget. A szerzők részvételével az Eötvös Utcai Alapiskolában került sor arra a szakmai tréningre, melynek témája a regionális nevelés lehetőségei és a helyi értékek felkutatása volt.

Az SZMPSZ fontos feladatának tartja, hogy segítse a magyar tannyelvű iskolákban a szlovák nyelv hatékony oktatását. Munkacsoportját Dömény Andrea, Papp Szilvia, Szetyinszký Veronika, Varga Zsuzsa és Alabán Mária alkotja, akik az 5. évfolyamra egy egész tankönyvcsaládot készítettek, melyhez tankönyv, hanganyaggal ellátott irodalmi olvasókönyv, munkafüzet és módszertani segédanyag is tartozik.. A munkafüzethez a SZK OM a mai napig nem adott anyagi támogatást, így az SZMPSZ pályázati forrásból jelentette meg. A tankönyv a kommunikatív nyelvoktatást, a jártasságok kialakítását, a képességek fejlesztését segíti sok képpel, helyzetgyakorlattal, szövegértési és szövegalkotási feladattal. A Jókai Mór Alapiskola volt a helyszíne annak a rendezvénynek, ahol a szerzők bemutatták a tankönyvcsaládot, és a szlovák nyelv tanításának módszertanáról tartottak szakmai továbbképzést.

Bagdy Emőke, a budapesti Károli Gáspár Református Egyetem tanára nagy érdeklődés mellett tartotta meg lendületes, élvezetes előadását a Selye János Gimnázium dísztermében „A lelki egészség karbantartása“ címmel.

Szerdán az érdeklődő pedagógusok figyelemmel kísérhették, hogyan ismerteti meg a Selye János Gimnázium tanulóit a tanulási stratégiákkal Mező Ferenc, a debreceni egyetem munkatársa. Ugyanitt került sor a történelemtanárok szakmai továbbképzésére, forráselemző tanórára és óraelemzésre is. A bemutató órát Elek József, a gimnázium tanára tartotta. A komáromi művészeti alapiskolában a zongoratanárok részére rendeztek mesterkurzust, Jandó Jenő budapesti zongoraművész vezetésével. Ógyallán, a helyi alapiskolában az egész napos szakmai továbbképzés témája a projektpedagógia volt. Az előadó, a győri Richnovskyné Mosonyi Katalin hangsúlyozta, hogy a projektoktatás a megismerés fő forrásává a gyerek tapasztalatát, érdeklődését, tevékenységét teszi. A projektmódszer nagyfokú tanulói önállóságot tesz lehetővé, módot ad az ismeretek integrálására, az iskolán kívüli világ megismerésére, kapcsolatok kialakítására, a demokratikus közélethez szükséges készségek elsajátítására. A hagyományos tanítási stratégiákkal szemben nem a tananyaghoz rendeli hozzá a gyereket, hanem a gyerekhez rendeli hozzá a tananyagot. A projektpedagógiában a gyerek elsősorban fejlődik, és nem fejlesztik.

Évente visszatérő vendégelőadó Klobusitzky György, a Budapesti Rendőrtiszti Főis­kola adjunktusa. A drogmegelőzés fontosságáról tartott rendkívül hatásos előadást alap- és középiskolásoknak a gimnázium dísztermében.

Csütörtökön „Drámapedagógia az irodalom és a nyelvtan tanításában” címmel bemutató órákra került sor az Eötvös Utcai alapiskolában, és ugyanitt Németh Ervin: „Titokzatos irodalmi szövegek – provokatív irodalmi szövegek használata a tanításban” címmel tartott előadást. Az óvópedagógusoknak egész napos szakmai tréninget tartott Bollókné Weinecker Tímea drámapedagógus, melynek témája az óvodai drámapedagógia, a továbbképzés helyszíne az Eötvös utcai Óvoda volt. A drámapedagógia, mint módszer szinte minden tantárgy tanításában felhasználható. Az 1970-es években elsősorban az irodalom- és történelem, valamint az idegen nyelvi órákon jelent meg, az utóbbi időben egyre többen alkalmazzák más tantárgyak óráin is. Gyakorlatokkal és játékokkal segíti a valóság átélését, az emlékek megőrzését a figyelem fejlesztését, az alkotás szabadságával való megismerkedést, s ezen keresztül a csoport és az egyén fejlődését. A megismerés örömétől a kifejezés, az élménymegosztás öröméig juttatja el a határozott célt szolgáló gyakorlatokban és a drámajátékokban résztvevőket. Tiszta kommunikációt, empátiát, viselkedési és játékbátorságot fejleszt; az elfogulatlan, tabuk nélküli vizsgálódás gyakorlatát igényli.

Az alap- és középiskolai angoltanárokat Mark Andrews ismertette meg a tanulók motiválásának és az angol nyelv tanításának sajátos módszertanával.

A zárónapon a Jókai Mór Alapiskolában meghívott pedagógusok részére vizuális nevelés témakörben egy több hónapig tartó projekt első része kezdődött elméleti és gyakorlati továbbképzéssel. A program célja a tehetséggondozás. A közelmúltban a régió néhány oktatási intézményében ígéretes szakmai műhelyek jöttek létre, ahol a pedagógusok nem elégedtek meg a feladatok reprodukálásával, hanem kreatív módon továbbgondolták azokat.

A Komáromi Pedagógiai Napok a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége legnagyobb regionális rendezvénye, amely már kinőtte a járás határait. A szakmai hétnek több mint 1 000 résztvevője volt egész Nyugat- Szlovákiából. A XV. Komáromi Pedagógiai Napok is bizonyítják, hogy a pedagógusoknak igényük, szükségük van ismereteik, szakmai tapasztalataik állandó megújítására, frissítésére, a színvonalas anyanyelvű továbbképzésre.

/jt/



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!