A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Rozsnyó üzenetei nevelőknek

Rozsnyó, 2010. március 27-28.



A rendezvény fotóalbuma

Embernevelés és értékteremtés címmel tartott közoktatási konferenciát a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Rozsnyón 2010. március 27-28-án a Szlovákiai Magyar Pedagógusok 16. Országos találkozója keretén belül mintegy kétszázötven szlovákiai magyar pedagógus részvételével.

A konferencia témája a közoktatás megújhodása és a társadalmi igény közös nevezőjeként született. A téma meghatározásakor felvetődött a gondolat, hogy a XXI. század elején, a technika csúcsra járatásával az iskola mint társadalmi intézmény meg tud-e birkózni a nevelés feladatával, mert mintha nem volna minden rendben a nevelés körül. Feldolgozatlan kérdések halmaza foglalkoztatta a szervezőket: manapság mi az iskola feladata, fel tudja, fel akarja-e vállalni az intézmény a nevelést, milyen értékeket hagy nyomjelző izotópként az iskolai nevelés a tanulókban, együtt tud-e működni nevelő és nevelt az iskolai tanulási folyamatokban, példakép-e a pedagógus, a készség- és minden más közismereti iskolai tantárgyak a neveltség szintjének emelését szolgálják-e, szét szabad-e választani nevelést és oktatást egymástól, el tudja-e fogadni a pedagógus, hogy az oktatás tartalma a nevelést, a személyiségfejlesztést szolgálja? … S nincs vége a kérdőjeles gondolatoknak. Talán ebből is kikövetkeztethető, hogy a szakmában nem elég, ha évente egy alkalommal kerülnek terítékre a pedagógusi pályát és annak mindennapjait meghatározó problémák. De annak is örülni kell, ha egy húszéves múlttal rendelkező civil szervezet a szakmát és a társadalmat foglalkoztató problémákat górcső alá veszi, konferenciát szervez köréje, hogy a probléma megoldását továbbgyűrűztesse és helyi szinten nevelőtestületek megkeressék rá saját válaszukat.

A rozsnyói konferencia előadói a jelenlegi magyar pedagógia kiváló művelői közül kerültek ki, akiknek a nevelésről volt továbbgondolni való mondanivalójuk.

Bábosik István, az ELTE professzora a Pedagógus és nevelés című előadásában a szociális életképesség, az egészséges életmódra törekvés, az élethosszig tartó tanulás, a normakövetés és a szociális életvezetés feladatokban jelölte meg az iskola feladatait. A személyiséget meghatározó determinánsok a szokások (szükségletté vált magatartásformák, melyek lehetnek konstruktívak és destruktívak), ezen belül a motiváció, aminek személyiségformáló ereje vitathatatlan, továbbá a meggyőződés (belső szükségletté vált norma) és az együttes tevékenység, ami modellközvetítés a segítő tevékenységet ellátó pedagógus irányításával.

A nevelés alapelve a gyermek énképének tiszteletben tartása A gyermeket boldoggá teheti a nevelő, ha pozitív visszajelzésekkel és komplex, pozitív értékeléssel segíti énképének építését minden esetben.

Cseh Györgyi a szegedi Qualitas Tanácsadó és Szolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója a pedagógushivatásról, a példaképről tartott előadásában kiemelte a példaképet meghatározó dimenziókat, melyek a szakmai minőség, a hiteles viselkedés és az emberségesség. A szakmai minőséget a képesség és a motiváltság emeli meg, ami értékfüggő. Beszédtéma-e manapság a nevelőtestületben a tanári szerep? Mert az iskolában ott vannak a képes és motivált, a képes és nem motivált, a nem képes és nem motivált, illetve a nem képes és motivált pedagógusok egyaránt. Mit csinálnak ők a tanítási órákon? Mit lehet tenni, ha ilyen pedagógus tanítja a gyermekünket? Mi a többlet, amitől képes és motivált a tanár? Hitelessége, kongruens viselkedése által, ha összhangban van önmagával, az iskola céljaival. A többletet a tanár emberségessége, jövőképe és szakmai tudása teszi összetetté és kerekké. Az iskola sürgős feladatai közepette feltehetné önmagának a megújhodás kérdéseit:
- pedagógiai műhely-e az iskola,
- mit gondolnak a tanárok a módszertani kultúráról,
- sikeresnek tartják-e magukat.
S csak az őszinte válaszok visznek előre.

Baráth Tibor, a Szegedi Tudományegyetem Neveléstudományi Intézetének adjunktusa a XXI. századi pedagógusszerepek című előadásában megerősítette Cseh Györgyi gondolatait. Baráth Tibor meghatározásában a változás – tudás , kreativitás, együttműködés határozza meg a hatékony tanárt és munkáját. A világ egyik kulcstényezője a változás és benne a tudás, ami a társadalom igényeinek való megfelelést tartalmazza. Változatlanul művelni ugyanazt és eredményt várni tőle – az elmebaj. A változás képessége az önmagunk kitalálása, a változás képességének kimunkálása. A változás felismerése, a döntés viszi előre az életet. A XXI. században a képességeken van a fókusz, a képességek portfóliáit kell a tanárnak magában kialakítania, ami egyben Európai Uniós szinten a tanárkompetenciákban, az ajánlásokban is megjelennek. A tanár mint vezető és mentor, ami összegzését adja a képességnek, emberségességnek, a változáshoz való igazodásnak, a szakmai tudásnak és a tanár hitelességének.

A konferencia szombat délután öt szekcióban folytatta munkáját. Mindegyik szekció a nevelés témát boncolgatta öröm és élmény, értékrend az etikai és a vallási nevelésen belül, a művészetek szerepe a személyiségfejlesztésben, identitás és kötődés a helyi értékek kialakításában, a játékosan történő kompetencia-fejlesztés gondolatokon belül.

Az esti órákban a pedagógustalálkozó ünnepi műsorát a pelsőci alapiskolai növendékeinek Randóti-összeállítása tette feledhetetlenné. Az est kiemelkedő része az SZMPSZ díjainak kiosztása volt. A Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat Varga Lajos, a búcsi Katona Mihály Alapiskola volt igazgatója kapta.

Az estet a komáromi Gaudium vegyes kar nagysikerű hangversenye zárta.

A konferencia vasárnapi részében Kamarás István OJD, a Pannon Egyetem docense Embernövelés és értékközvetítés című előadásában az Emberismeret tantárgy születésének előzményeiről szólt, melynek céljaként az énkép, az identitás kialakítását és megerősítését jelölte meg. Az emberismeret tárgya az ember, a szellemet meghatározó világ, az etika, a vallás, a filozófia, önmagunk megismerése. A módszerek sokfélesége a művelt emberekké válást segíti, azokét, akik tisztában vannak magukkal, a társakkal, a transzcendenssel.

Szabó Győzőné, a Jász-Nagykun Szolnok Megyei Pedagógia Intézet igazgatója A pedagógus érzelmi kultúrája című előadása a megértés és odafigyelés, az intuíció, az empátia kulcsszavak köré építkezett.

Vagy megújul az érzület, vagy elpusztul az Élet, … mert a tudomány gyorsabban fejlődik, mint a lelkiismeret – az üzenet A. Einstein gondolataival.

A szociális agy a társas interakcióban aktivizálódó idegháló az emberiség túlélésének alapja. A pedagógus önprezentációja, hogy másokban is képes ugyanazt az érzést kialkítani, amire naponta törekednie kell. Az egymásra hangolódás képességének kialakítása, az empátia, a mások érzéseinek megismerése, átélése a pedagógus napi nevelői tevékenységét alkotják.

Az iskolában a versengés helyett vagy mellett az együttműködés, a kirekesztődés helyett a bevonás, a közösségiség kialakítása a cél. A megváltozott tanárszerepben a tanár facilitátor, moderátor, irányító; a tanulás együttműködés által valósul meg, az IQ mellett az EQ meghatározó fontosságú. A tanulás legyen a mindennapi öröm és élmény forrása, ehhez beleérző, a munkáját örömmel és motiváltan végző pedagógus szükséges. Ehhez egymásra kell figyelni, fejleszteni kell az empátiát, a versengést át kell helyezni a személyről a tartalomra.

A szinergia, az egymásrautaltság biztonságának (bizalom együttműködés) tudatosítása, a szolidaritás a stressz elleni védelem eszköze.

Fontos az érzelmi bankszámla kialakítása, aminek összetevői az egymásra figyelés, a másik megértése, betartott ígéretek, személyes feddhetetlenség, az őszinte bocsánat.

A konferencia utolsó előadója a dévai Böjte Csaba ferences rendi szerzetes volt, aki a kétnapos konferencia lelki szintézisét foglalta össze lélekemelő, bízó és biztató, a soha fel nem adás érzetével közvetített sajátos előadásában, ami a szeretettel és szeretetben történő nevelés növelő erejét hangsúlyozta.

A 2010-es rozsnyói pedagógustalálkozó mindenkor érvényes üzenetei: a folyamatos megújulás szükségessége, a hiteles, az emberséges pedagógus, aki szakmai tudásával értékközvetítő, akinek szavára és viselkedésére odafigyel a társadalom, aki alakító, formáló és az úton lévő növendékek segítője, akinek kötelességei elsősorban önmaga művelésével, lelki fejlődésével szemben a minőség kategóriájába tartozik.

A nevelés mindannyiunk dolga a művelt, értékek alakítói és közvetítői emberibb jövője érdekében.

Ádám Zita



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!