A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége XIX. Kassai Nyári Egyeteme

Kassa, 2010. július 25 - 30.



A rendezvény fotóalbuma


Sok év után a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség a komáromi mellett újra Kassán is megrendezte nyári egyetemét. Július 25. és 30. között 70 pedagógus vett részt szakmai előadásokon a Vajdaságból, Erdélyből, Magyarországról és Szlovákia valamennyi megyéjéből. Megtiszteltetés és lehetőség volt a kassaiak számára, hogy egy hétig vendégül láthatták a városukba távolról érkezett kollégáikat, akik közül sokan először jártak itt.

A nyári egyetem egyik legfontosabb küldetése, hogy lehetőséget biztosítson a tanároknak ahhoz, hogy ötleteket, új tudást, élményeket gyűjtsenek további munkájukhoz. A megújulás, új módszerek megismerése, önmaguk megismerése, nyitottságuk és a folyamatos önművelés a feltétele annak, hogy jól tudják nevelni és oktatni diákjaikat. Az idei kassai nyári egyetem ezt olyan környezetben tette lehetővé, ahol barátságok és a jövőre nézve hasznos szakmai kapcsolatok születhettek. A rendezvény főszervezője Ádám Zita volt, az SzMPSz szakmai programokért felelős alelnöke, gazdasági hátterét pedig Jókai Tibor irodavezető biztosította. Az előadásoknak és a kísérőprogramok zömének a kassai ipari Jedlik utcai kollégiuma adott otthont. A szállást és étkezést is a kollégium munkatársai biztosították.

A megnyitón Matej Éva, a kassai ipariskola igazgatónője köszöntötte a vendégeket és előadókat a kassaiak nevében, majd Pék László, az SzMPSz országos elnöke szólt a pedagógusokhoz. Első előadóként Radó Péter oktatáspolitikai elemző tartott előadást a pedagógusokról egy kívülálló szemével. Jellemezte a pedagógus szakma gyakorlását meghatározó általános kereteket, majd éreztette, hogy hol rejtőznek a változások lehetőségei. Változni, lépést tartani az igényekkel - ez a legnagyobb feladatunk, amihez állandó tanulás, önfejlesztés szükséges.

A szakmai programokat a pedagógusok igényeinek felmérése után állították össze a szervezők. A tanárok négy szakcsoportban dolgoztak. Az osztályfőnöki kompetencia az alap- és a középiskolában csoport iránt érdeklődtek a legtöbben. A szakmai felkészültség mellett a tanárnak olyan képességekkel is kell rendelkeznie, amelyekkel meg tudja oldani a napi konfliktusokat egy osztályban, bölcsen és felelősen tud irányítani és dönteni a vitás helyzetekben, helyes módszerekkel jó irányba tereli a gyerekközösségeket. Szabadkáról érkezett előadóink, Szekszárdi Júlia és Török Ildikó kiváló érzékkel, tapasztalattal és hozzáértéssel adták át tudásokat az érdeklődő résztvevőknek. A logopédia szakcsoport szakmai előadói Paróczai Béláné, Fazekasné Fenyvesi Margit és Molnárné Nyújtó Judit a beszédhibák felismerésére és iskolán belüli kezelésére tanították az óvodai és iskolai pedagógusokat. A hallgatók megismerkedtek a beszéd- és hallászavarok biológiai és környezeti okaival, majd olyan módszerekkel, amelyek enyhítik, vagy megszüntetik ezeket a zavarokat. A hátránykompenzálás vizuális neveléssel csoport vezetői, Török Zita és Kis Papp Csilla a berettyóújfalui művészeti iskola tanárai érdekes ötletekkel, modern képzőművészeti technikákkal ismertették meg a hallgatókat. A csoport minden tagja lelkesen dolgozott, hisz a bemutatott technikákat kipróbálták, alkottak, és a záróünnepséget saját munkáikból összeállított kiállítással tették színessé. Az egyedüli akkreditált képzés a kommunikációs kompetenciák megerősítésével foglalkozott a szlovák nyelv- és irodalom oktatásában. A résztvevők olyan módszerek kiválasztásával és alkalmazásával ismerkedtek meg, amelyek a tanulók képességein alapuló tanulást, készségfejlesztést teszik lehetővé. Ezt a szakcsoportot Szetyinszky Veronika és Hajtman Béla vezették, további előadók voltak: Papp Szilvia, Dömény Andrea, Varga Zsuzsanna és Alabán Mária.

A programok része volt Kassa bemutatása is. A hűvös, esős idő ellenére érdeklődéssel jártuk végig a várost, majd Jászót és Stószt. Biztos vagyok benne, hogy a résztvevők, ha ezután Márai sorait olvassák majd, megelevenednek bennük a Kassán látottak. Reméljük jövőre is sikerül megrendezni Kassán a nyári egyetemet.

Hanesz Angelika



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!