A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Nemzet és zene

Komárom, 2010. november 18-19.



A rendezvény fotóalbuma


A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége kétnapos pedagóguskonferenciát szervezett Észak-Komáromban 2010. november 18-19–én, melyre neves hazai /szlovákiai/ és magyarországi előadóművészeket, zenetörténészeket, pedagógusokat kért fel érdekes és tanulságos előadások megtartására. A konferencia méltó helyszínen zajlott, az észak-komáromi Dunamenti Múzeum dísztermében, irodalmi, történelmi jeles személyiségeket ábrázoló festmények, portrék figyelő tekintete között. A kétnapos konferencia mind tartalmilag, mint szervezésileg magas színvonalon folyt, mintegy 80 résztvevő jelenlétében. A konferencia házigazdájának szerepét Szalay Szilvia, a helyi Művészeti Alapiskola zenetanára vállalta.

A kétnapos konferenciát Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos elnöke nyitotta meg a következő gondolatokkal:

„Kedves pedagógustársaim, tisztelt előadók, mélyen tisztelt vendégeink!

Köszöntöm Önöket a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének konferenciáján, melyet Erkel Ferenc születésének 200. évfordulója tiszteletére rendezünk. A jeles személyiségek életútjának kerek évfordulói alkalmából évente szervezett rendezvényeink méltó fogadtatásban részesülnek pedagógusaink körében. Kollégáink tudatosítják azt, hogy a tantárgyi-szakmai ismereteken és a diákok készségeinek kialakítását segítő hatékony módszereken túl, a ma iskolájában szükség van a szellem tüzére, nemzeti múltunk példamutató tetteinek, nagyjaink életművének századokba kisugárzó éltető erejére.

Az elmúlt években a történelmi eseményekre és a jeles személyiségekre való emlékezés nekünk, a felvidéki magyar iskolák pedagógusainak alkalmat ad arra, hogy kultúránk, történelmünk és szellemi értékeink alaposabb megismerésével gazdagodjunk. Nevelési és oktatási munkánk során bizonyára mód nyílik arra, hogy ezeket az értékeket továbbadva gazdagítani, formálni tudjuk diákjaink magatartását, viszonyulását közösségünkhöz, az őket körülvevő világhoz.” /részlet/

A konferencia első előadója Bónis Ferenc - a budapesti Erkel Ferenc Társaság elnöke - volt. Előadásának témája: „Erkel, Mosonyi és Liszt alakja egy bécsi művészeti lap tükrében”. A romantikus kor három jeles zeneszerzőjének ábrázolásáról, az elmaradt, vagy túlzó mértékű tudósításokról, kritikákról és felmagasztalásokról, a 19. századi zenei életről és útkeresésről kaptunk átfogó képet a felidézett tizenegy esztendő tükrében. Az előadás színvonalát emelte és színesítette Kassai István zongoraművész előadása, aki elsőként Erkel: Hunyadi László indulójának zongoraváltozatát, majd az Erzsébet indulót, s végezetül Mosonyi Mihály: Magyar gyermekvilág című zongoraciklusából adott elő három tételt.

Második előadóként Duka-Zólyomi Emese mutatkozott be, aki a pozsonyi Comenius Egyetem munkatársa, zenei könyvtáros, valamint a Szlovákiában immár 20 éve működő Zenebarátok Társaságának elnöke. Előadásában Erkel Ferencnek és családjának Pozsonyhoz kötődő kapcsolatait elemezte cikkek, konferenciai előadások, írások, tudósítások fényében. Az előadáshoz szervesen kapcsolódott egy filmvetítés is, melyet Ivanics Júlia a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának munkatársa vezetett be. Mint megtudtuk, először kiállítást terveztek, de végül mégis film készült az adott témából. A bemutatóra ez év szeptemberében került sor. A filmben megszólalt Duka-Zólyomi Emese, Štefan Holčík történész, Lehel Katalin idegenvezető és Juhász László színész – narrátor. A közel félórás - inkább ismeretterjesztő - film megszületésének koncepciója az volt, hogy hűen és érdekesen mutassa be Pozsony helytörténetét és az itt tevékenykedő híres embereket. A film inkább a fiatalok számára készült, melyben csodás hangulatképek váltják egymást, felsorakoztatja a város nevezetességeit, miközben ismert Erkel-dallamok csendülnek fel.

A konferencia első napja egy felejthetetlen koncerttel zárult. Kassai István zongoraművész, aki Budapestről érkezett könnyed, brilliáns játékával szinte elkápráztatta a nagyérdeműt. Műsorán az alábbi zongoraművek, vagy zongoraátiratok szerepeltek:

    1. Liszt Ferenc – Szózat és Magyar himnusz - fantázia,
    2. Erkel Ferenc – Bátori Mária - induló,
    3. Hunyadi László - Hattyúdal,
    4. Bánk bán előjáték
    5. Dózsa György – Rózsa búcsúja,
    6. Sarolta – Összes és tánc, majd rövid szünet után
    7. Elégia és Capriccio
    8. Három albumlap
    9. Eredeti magyar
    10. Rákóczi induló könnyű modorban és
    11. Változatok Bartay Endre „A csel” c. operára

A tartalmas első nap után mindenki érdeklődéssel tekintett a konferencia másnapjára. A hangzatos címek ismét érdekesebbnél érdekesebb előadásokat sejtettek. Elsőként Sziklavári Károly a Szegedi Tudományegyetem oktatója, kutatója mutatkozott be „Erkel Ferenc: Bánk bánja” című előadásával. Az előadás egy videó részlettel, a Gertrudis holtteste mellett felcsendülő kórusbetéttel indult. „A békétlenek kórusának imája valójában ellensúlyozza a gyilkosságot” – fogalmazta meg az előadó. A levetített részlet az MTV1 felvétele - mely a 2010. november 6.-7-én, az Operaházban, megcélzott eredeti formában előadásra kerülő Bánk bán - volt. Ez a konkrét kórusrészlet - több más részlettel együtt - a 20. sz.-i operaelőadás nagy többségéből kimaradt. Így vetődött fel az a kérdés, hogy melyik is valójában az eredeti Bánk bán? Maga a teljes partitúra, vagy az, ahogy Erkel végül alakította. Az előadás kezdetén felcsendülő kórusrészlet újbóli meghallgatására immár CD felvételről került sor, s közben a kivetítőről a hallgatóság követhette az eredeti partitúrát. A felvételen az Erkel által kihúzott részek is felcsendülnek.

A pénteki nap második előadája Baranyi Anna, a Zenetudományi Intézet Zenetörténeti Múzeumának vezetője volt Budapestről. Előadásának címe: Erkel Ferenc arcképe a XIX. századi portréművészetben. Az előadás a portrét, mint képzőművészeti műfajt, annak módjait, változásait, a beállítások értelmezését, az Erkel Ferencről készült portrék megjelenésének körülményeit taglalta. Az előadó a választott portrékat születésük sorrendjében mutatta be. Köztük volt Barabási néhány portréja, Györgyi Kirkl Alajos olajfestménye, valamint Kanczi Ágost, Marasztoni József, Rusz Károly, Pollál Zsigmond és Ipoly Sándor alkotásai. Néhány mai felvételen betekintést nyerhettünk az Országos Széchenyi Könyvtár és a Nemzeti Múzeum közösen készített multidiszciplináris kiállításába. Az itt felsorakoztatott dokumentumok, portrék, öltözetek, fotók, hangszerek, a színházi életet jellemző tárgyak, újságcikkek, képzőművészeti alkotások részletes képet nyújtanak a 19. sz. zenei korszakáról, Erkel Ferenc művészetéről. A kiállítás 2010. október 1-én, a Zene Világnapján nyitotta meg kapuit a budai Várban, és egészen 2011. augusztus 28-ig várja az érdeklődőket.

Ezt követően Dr. Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató - a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatócsoportjának főmunkatársa - nyálmirigyeket megindító - bemutatója következett Erkel korabeli ételekről, italokról, evési szokásokról. Erkel Ferenc szülővárosától indulva fokozatosan jutottunk el a konkrét ételek, italok, szokások bemutatásáig, valamint az újkeletű, inkább reklám céljából Erkelről elnevezett tortáig, a bicentenáriumra készült csokoládéig, fagylaltig és palackozott borig, vagy az Erkel szilvóriumig. A szervezők tökéletesen időzítették ezt az előadást, pontosan ebéd utánra.

Péntek délutáni második előadóként Fülöp Attila, a Magyar Állami Operaház magánénekese és nyugalmazott titkára mutatkozott be. Előadásának címe: Nagy Erkel énekesek közvetlen közelről. Az előadó egy csokorba gyűjtötte a Bánk bán karakteres szereplőinek sorát, s az e szerepeket megjelenítő művészeket. Sok előadóművész neve szinte egybeforrt az általuk alakított szereppel. Hogy csak néhányat említsünk: Simándy József – Bánk bán, Ágay Karola - Szilágyi Erzsébet, Melis György - Tiborc, Osváth Júlia - Melinda, Komlóssy Erzsébet - Gertrudis és még sokan mások követték egymást. Az előadás közvetlensége és jó hangulata Fülöp Attila meseszerű bemutatásában rejlett, hiszen saját, személyes élményeit, tapasztalatait, sőt néhány kulisszatitkot is elárult a hallgatóságnak.

Utolsó előtti előadó Orsovics Yvette volt, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának tanára. Az előadó módszertani szempontból közelítette meg Erkel operáit és azok tanításának lehetőségeit az alapiskola felső tagozatának évfolyamaiban. Nemcsak elméleti, de gyakorlati szempontokat is felsorakoztatott. Mint tankönyvszerző, rávilágított a téma nyújtotta lehetőségekre, új és érdekes megoldásokra, gyermekközeli felfogásokra, valamint az interdiszciplináris lehetőségek kibontakoztatására. Előadását a hallgatóság bevonásával közös énekléssel zárta.

A konferenciát befejező előadásra Ferenczi Anna, a Sajógömöri Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatónője vállalkozott. Előadásának mottójául R. Owen egyik megszívlelendő gondolatát választotta: „Azt a  pedagógust szeretem, ki cselekszi a tudnivalókat, nem pedig azt, aki tennivalókra tanít.“ Az előadás az ének-zene tárgy oktatásának rövid helyzetjelentésével, és a körülmények adta nehézségek elemzésével indult, de rögtön választ is kaptunk arra, hogyan is lehet ezt új köntösbe öltöztetni, élményszerűvé tenni a gyermekek számára, hogy a tanulást és új ismeretszerzést a játékosság, sikerélmény és önmegvalósítás hassa át. Egy rendhagyó kezdeményezést és zeneórának a gyakorlati megvalósítását mutatta be az előadó, amelynek valódi bemutatójára 2010. július 10-én került sor a Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központ által szervezett Pedagógiai projekt - és tehetségnap alkalmából, s amelyen több mint 300 diák és pedagógus vett részt. Az ötletet Erkel Ferenc és Szén József között, 1855-ben lezajló sakkjátszmája adta. Elkészült egy óriási sakktábla jelmezekkel, segédeszközökkel. A munkafolyamat rengeteg lehetőséget nyújtott a beszélgetésre Erkel életéről, műveiről, valamint a kor meghatározó egyéniségeiről. A játszma folyamatát zenei, énekes és táncos betétek tarkították. Az igazgatónő elmondása szerint ez az élmény mind a mai napig meghatározó, és elevenen él a gyermekek emlékezetében.

A konferenciát Ádám Zita, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos alelnöke összegezte, és zárta az alábbi gondolatokkal: „...A konferencia üzenet a példaképek, az anyanyelv, a tevékeny, tartalmas munkásélet felmutatása, ami benne van minden ember sejtjében, öröklött génjeiben, amiket felszínre kell hozni, hogy érzelmekben, kötődésben erősödjön a teremtés célja... Kívánom, hogy a konferencia résztvevői teremtő gondolatokkal térjenek haza, kívánom, legyenek érték- és élményteremtők. Törekedjenek arra, hogy az iskola legyen az élmény és öröm helyszíne, a jól végzett munka nem csak ezt az érzést hozza meg, hanem vele együtt megteremtődik a minőség is. Köszönöm a konferencia szervezői nevében neves előadóinknak, hogy elfogadták meghívásunkat, a résztvevőknek a bizalmat, a szervezőknek a hibátlan szervezést. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.”

A nap fényét emelte még az esti ünnepi hangverseny, melyen fellépett a komáromi Gaudium vegyeskar és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusa. A kétnapos konferencia valóban nagyon sok érdekes témát vonultatott fel jobbnál jobb előadásokba tömörítve. A résztvevők elégedetten és feltöltődve térhettek vissza iskoláikba, tanítványaik közé.

Orsovics Yvett



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!