A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


Nógrádi Pedagógustalálkozó

Fülek, 2010. december 1. és 4.



A rendezvény fotóalbuma


6. évfolyamába lépett a Nógrádi Pedagógustalálkozó, mely rendezvénynek a találkozások örömén túl a szakmai töltekezés adja meg a rangját.

Füleken, az Ifjúság Utcai MTNY Alapiskola „tükrös termében” 2010. december 1. és december 4-én zajlott a pedagógushivatás és az Y generáció problémáját feszegető konferencia.

Ami a pedagógushivatásban élményt és erőt ad címmel dr. Bagdy Emőke tartott előadást, mely az ember életérzéséről, a boldogság kereséséről szólt.

A fogyasztói társadalomban a régi értékek és sikerek : a nők esetében a gyermek, a férfi esetében a munka, ma már nem sikerek. „Dühöng a cuccipar” – és ebben a környezetben kell a pedagógusnak, iskolának, szülői háznak értékek mentén nevelni és élni.

Az egészség – boldogság – boldogulás három elve szerint kell szervezni életünket. Az egészség a jó közérzetet, a boldogság az örömhormonokat, a boldogulás a hivatásban való kiteljesedést jelenti. A boldogság érzése az immunrendszer stabilitását vonja maga után. Az egészség – közérzet azt jelenti, hogy jól vagyunk az életben és az élettel harmóniában élünk.

A boldogság lépések sorozata, olyan folyamat, ami a rossz elmúlásával, és a vágyak teljesülésével éri el tetőfokát. A boldogság törékeny. Azért ügyelni kell, hogy vágyaink tárgya értékeinkkel legyen egyensúlyban. Személyes példával erre kell nevelni növendékeinket is.

A gének által előrejelzett adottságok folyamatos tréninggel, odafigyeléssel felülírhatók. A gén potenciál, környezeti, lelki hatásra saját magát átkódolhatja. Az átkódolást a pozitív gondolkodás serkenti: a gén adott, de ott az egyén, amit ő tesz hozzá, ami nem hagyja magára a kiteljesedést.

A boldogság elégedettség. Ez az életérzés a felhasználandó, eldobó kultúrában szinte kiveszett. Ez a kultúra a felelőtlenség kultúrája. Problémahelyzetben a felelősség tisztázása lényeges. Az élet, annak minősége tervezhető. Ezért kellene mindenkinek élettervet készíteni, mert ez tart életben, ez a vitalitás-generátor. A pesszimista életszemléletnek véget kell vetni, erre léteznek működő technikák. A problémákat le kell írni, ki kell adni magunkból, hogy ne nyomasszanak. Ápolni kell az altruizmust, az önzetlenséget, mások megsegítését – mindezt személyes példamutatással.

A pedagógia királyi mondata: adj bizalmat, s a gyermek megfelel neked. A bizalom erőket hoz létre, hegyeket mozgat meg. Ha ezeket gyakoroljuk, ez erőt ad, az erő egészség, a jó közérzet boldogsághormonokat termel, ami erősíti az immunrendszert. A tananyagon kívül meg kell a pedagógusnak tanítani a növendéket ezekre a technikákra is, hogy a gyermek élete teljes és boldog legyen.

Tari Annamária klinikai pszichológus kutatásainak tárgyát a generációk tanulmányozása adja. A ma iskolájában a pedagógusok korán fáradnak, a posztindusztriális és a fogyasztói társadalom digitális korszakának gyermekeit tanítják, ők az Y generáció, de az alapiskola 8., 9. évfolyamos tanulói már a nyugtalan, kapcsolatok nélküli Z generációt alkotják. Ők azok, akik figyelmüket egyszerre hat-hét dologban osztják meg. Tévét nézek, előttük a számítógép monitorja vibrál, fülükben MP3-as dugasza, közben ímélt írnak, csetelnek, válaszolnak, ha szólunk hozzájuk, …. Százfelé figyelnek, mindenből tudnak valamit, de semmiben nem tudnak elmélyülni. Csetelnek, de kapcsolati hálójuk virtuális, ahogy világuk is az. Érzelmeik, világi kapcsolataik, érzéseik sivárak, sekélyesek.

Az elmúlt 20 év alatt a digitális technika világában élők az információs kor gyermekei, akik a reális életben ufóként viselkednek. Életvitelükben a bizonytalanság és az ambivalencia állandósul, más az értékrendjük, más a kommunikációjuk, saját virtuális világukban gondolkodnak. Érzelmeik düh formájában a neten blogjaikban csattannak ki. Egyetlen értékük a pénz, azt nézik, mivel lehet sok pénzt keresni, cinikusak, képességeik hiányoznak a munkához, de válogatnak. Fontos a lakás, a kocsi, az utazás, hétvégi ház, de hiányzik a kapcsolat, a barátok, az érzelmek. A reklámok fogyasztói, azt az életérzést igénylik, de ha birtokában vannak a javaknak, hiányzik az öröm, mert ez az érzést ismeretlen. Kapcsolataikat a bizalmatlanság határozza meg, problémamegoldási stratégiájuk nem jó, mert nem volt terepe a gyakorlásnak. Narcisztikusak, magaszeretőek, online-személyiségek, mindenhol azonnal elérhetőek, nem akarnak semmiről lemaradni. De ez nem egyenlő a reális személyiséggel.

A pedagógus és a szülő feladata: figyeljen, érdeklődjön, tanuljon, nőjön fel a digitális kor követelményeihez, ne maradjon le gyermeke mögött. Üljön mellé, beszélgessenek, kérdezzen, hagyja magát tanítani tanítványa, gyermeke által, hogy szót tudjanak érteni, hogy a gyermek visszavezetődjön a kapcsolati világba.

A pedagógustalálkozó programját csapatépítő tréningek zárták. A trénerek: Száva Eszter, Nemes Ágnes, Mandák Csaba az együtt-gondolkodó, együtt megoldandó feladatok csapatépítési technikáinak gyakorlatát vállalta magára minden kolléga megelégedésére.

A Nógrádi Pedagógustalálkozó üzeneteit lehetnének:

A pedagógusoknak minél hamarább meg kellene tanulni az életterv készítését, ami a jövőnek, az elvégzendő feladatoknak szól. Ha terve van az embernek, csapatot kell találni annak megvalósításra. A csapat emberi kapcsolatok, érzelmek megélésének hálója, színtere. Az örömmel végzett munka boldogságérzést, felelősséget ébreszt, az örömmel végzett munkába való belefeledkezés komfortérzéssel párosul. Az öröm fokozza a boldogsághormonok termelését, ami az immunrendszer erősödésének feltétele. Erre elcsábítani az Y és Z generációt, ezt megtanítani nekik, hogy ez az emberi élet - ez a pedagógus hivatást próbáló feladata és művészete.

Az emberi élet kapcsolatai, kötődései, érzelmei, értékei révén tud kiteljesedni. A pedagógus az ide vezető utat kell megmutassa elsősorban a személyes példa alapján.

A sikeres pedagógustalálkozó szervezői az SZMPSZ Losonci Területi Választmánya, a füleki Ifjúság Utcai Alapiskola és az SZMPSZ Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja voltak.

Ádám Zita



A rendezvény fotóalbuma


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!