A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok

Komárom, 2013. február 25. - március 1.

A szerdai program...

Dúvadnevelde, avagy a színházra nevelés másképp

Az immár felnőttkorba lépő 18. Komáromi Pedagógiai Napok keretén belül került sor a múlt hét folyamán a komáromi Eötvös Utcai Alapiskolában arra drámapedagógiai módszertani napra, melnyek célja a színházi szövegértés fortélyainak megismertetése volt. A drámafoglalkozás vezetője Németh Ervin, pápai drámapedagógus.


Németh Ervin évente visszatérő előadója a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége rendezvényeinek. A szakmai napok során kitűnő előadásaival a drámapedagógia iránt érdeklődőket bevezette az egyes drámafoglalkozások felépítésének módszereibe / drámajáték, drámaóra, tanítási dráma …/.

Az idei foglalkozás alkalmával a rendező egy olyan extrém helyzetben teremtette meg a katarzis élményét, melyben a résztvevő pedagógusoknak valószínűleg még nem volt részük. A produkció végén nem csattan fel a taps, egy ideig néma csöndben várják a nézők, lesz-e folytatás, hiszen a „ Röpüljetek csak galambocskáim, jó tágas a kalitka!” magyarázatot vár.


A játék alapjául Gabisev Dúvadnevelde című művét választotta. A mű azonban csak kiindulópontként szolgált, hiszen a Soproni Petőfi Színház iskolaszínházi programjában résztvevő színjátszók improvizációs ötleteiből épült fel a kegyetlen valóságelemekre felfűzött jelenet.

A drámafoglalkozás központi kérdése: mit kell tenni ahhoz, hogy az egyén a fiatalkorú bűnözők egyik büntetőtelepén, ahol a világot különleges törvények irányítják, ne váljon akarat nélküli bábbá. A helyszín a hetvenes évek Szovjetuniója, Story Pin, a fiatalkorúak büntetőtelepe, amely törvényeinek egy részét a hatalom, másrészét pedig az erősebbek kiváltságaira épített rendszer alkotja.


Maga az előadás tartalmazza a megoldást is: nem szabad feladnunk emlékeinket, amelyek segítenek bennünket a túlélésben, minden körülmények között legfontosabb az egyéniség, a személyiség megmaradása.

Az előadás után a foglalkozásvezető szinte ízekre szedve beszélte meg a résztvevőkkel a darabot. A Dúvadnevelde segítségével mutatta be a színházi eszköz- és motívumrendszert, megmutatta az előadás színházi nyelvének titkait, mi, hogyan s miért úgy működik benne. Világos és egyszerű magyarázataival a pedagógusokat olyan fortélyokba vezette, melyek nagyon fontosak az értő színházlátogatóvá nevelés során.

(Kovács Tünde, az Eötvös Utcai Alapiskola igazgatóhelyettese)


Indirekt fejlesztés és tanulási motiváció

Kozma Szabolcs, a Győrújbaráti II. Rákóczi Ferenc ÁI és Pedagógiai Szakszolgálat gyógypedagógusa szerint: „A világ hét csodája az, hogy látunk, hallunk, beszélünk, tapintunk, mozgunk….“ , s ha gondolatát befejezhetném, azt tenném hozzá, hogy ... szó nélkül is ki tudjuk fejezni gondolatainkat, érzéseinket, s meg tudjuk érinteni egymást a szívünkkel.

A XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok szakmai rendezvénysorozatának részeként Nemesócsán a Móra Ferenc Alapiskolában egy olyan szakmai csoport tartott bemutatót és foglalkozást Indirekt fejlesztés és tanulási motiváció címmel, akiknek sikerült a hét csodát elhozni közénk és délutánra megérinteni a jelenlévők szívét. Könnycseppet csaltak a megfáradt és néha tanácstalan pedagógusok szemébe, akiket, mint nagy gyerekeket játékkal, mozgással, humorral, mesével és zenével varázsoltak el.


Integráció vagy szegregáció? Ha integráció, hogyan? Fejlesztés? Kivel? Mindennapi kérdések a pedagógusok körében. Mára már egyre inkább elfogadjuk a másságot, akadályozottságot, fogyatékosságot, de még nem tudjuk mit is kezdjünk vele. Miben rejlik a másság, mik az okai, hová vezethető vissza a fejlődésben való megakadás, félresiklás?

Emberként, magzatként mi az első megnyilvánulásunk, ami jelzés a külvilágnak, hogy létezünk? Talán nem is gondolnánk, hogy a mozgás – tudtuk meg a foglalkozáson, hogy bizony milyen fontos szerepet tölt be életünkben a mozgás. Nagymértékben befolyásolja fejlődésünk, motorikus és szellemi képességeink fejlődését. A mozgás, amiből bizony a mai gyereknek kevesebb jut, mint amennyi a régebbi generációknak jutott.

Mire a gyermek az iskolába bekerül, már akadályozottként lép be. Ezzel az akadályozottsággal nekünk pedagógusoknak kell megbirkózni. Azok a tanulók, akik iskoláskoruk korai szakaszától fejlesztő foglalkozásokon vesznek részt egy idő után motiválatlanokká válnak. A fejlesztést azonban még folytatni kell, indirekt módon a cél érdekében. Ilyen indirekt módszerekkel, játékokkal, terápiákkal ismertettek meg minket a Szakszolgálat munkatársai: játékkal, mozgással hogyan fejleszthető a korai gyermekkorban kimaradt mozgáskészség; milyen kommunikációs eszközökkel fejleszthető az önbizalom a bátorság; táblajátékokkal hogyan fejleszthető a memória, az irányok meghatározása, a következtetés, a logika; zenedrámával hogyan fejleszthető a képzelet és fantázia; hogyan hat mindez az érzelmekre.


Szinte észrevétlenül repült el az idő, s lett délután. A foglalkozás végén a gyertya elfújása után szinte érezhető volt, hogy a jelenlévőket nem sürgeti a távozás. A pillanat rabjai lettünk, amit a szakszolgálat munkatársai varázsoltak a nemesócsai tanterembe, amikor előadták közösen Demjén Ferenc: Kell egy szó című dalát jelbeszéddel és zenei kísérettel.

Köszönet a nemesócsai Móra Ferenc Alapiskola vezetésének, hogy teret adott a foglalkozás megszervezésének a XVIII. Komáromi Pedagógia Napok szervezőinek, hogy tartalmas, szakmailag motiváló foglakozást szerveztek a környék pedagógusainak.

(Kosár Mónika, a lakszakállasi Alapiskola igazgatónője)


Játék - humor - motiváció



Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!