A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok

Komárom, 2013. február 25. - március 1.

A csütörtöki program...

Motivációról másképpen – vezetőknek

A XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok szakmai redvezvénysorozat vezérgondolata a motiváció volt. Nem véletlen tehát, hogy az intézményvezetők számára meghirdetett szakmai fórumnak is ez volt a központi témája.


A „Motivációról másképpen – vezetőknek“ szakmai fórum időpontja 2013. február 28-ára esett. Azon a csütörtöki reggelen, a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában Fekete Irén (Csirike), az SZMPSZ Komáromi Területi Választmányának elnöke, a tőle megszokott szívélyességgel fogadta a rendezvény résztvevőit, akik közt voltak más járásból érkező intézményvezetők is. Miután megérkezett a foglalkozásvezető Kézy Zsuzsanna is, a Qualy-Co Oktatási Tanácsadó –Budapest vezető tanácsadója, megkezdődött a szakmai feltöltődés. A fórumot Fekete Irén nyitotta meg a szervezők nevében, bemutatta a vendéget és a helyi előadókat, majd átadta a szót az első előadónak, Fodor Attilának, a Comenius PI igazgatójának. Fodor Attila röviden felvázolta, miért kapta ez a szakmai fórum ezt a címet, rendszerbe foglalva, több szempontból rámutatva mi is az a motiváció egy intézmény- és annak vezetője számára. Kézy Zsuzsanna, a vendég, sem okozott csalódást. Nem csak előadott, hanem foglalkoztatta, megmozgatta, elgondolkodtatta a jelenlévőket ebben a témában. Volt kompetenciatérkép-készítés, többféle motivációs kérdőív gyakorlati alkalmazásának bemutatása, megismerése, csoportos és egyénre szabott feladat megoldása, közben egymástól való tanulás, ismeret-és tapasztalatcsere. A szakmai fórum befejező részében Wetter János, a komáromi Ipari Szakközípiskola igazgatója, a motivációval kapcsolatos saját gyakorlati tapasztalatait osztotta meg a jelenlévőkkel mintegy vitaindítóként.



A kora délutánba nyúló tartalmas szakmai fórum, mely a kiváló szervezésnek is köszönhetően vidám hangulatban, barátságos környezetben telt, azzal a közös megegyezéssel zárult, hogy ezt még folytatni kell.

(KocsG)


Motivációs tanácsok és ajánlások a holokauszt oktatásának módszertanához

Előadó: Králik Zsuzsanna tanár, Selye János Gimnázium, Komárom
Helyszín: Selye János Gimnázium, Komárom
Szervező: Andruskó Imre


Az előadás nagy hangsúlyt fektetett a módszertanra, például

  • Hogy kell meghatározni a holokauszt fogalmát
  • Tegyük személyessé a történelmet, fordítsuk le a statisztikai adatokat az egyes emberek történeteire
  • Használjuk a szemtanúk visszaemlékezéseit, hogy általuk „élőbbé" váljon a történelem a diákok számára
  • Több tantárgy bevonása a holokauszt mélyebb megértésére
  • Tanegységek, amelyek magyarul is megjelentek
  • Indítókérdések az osztálymunkához

Híres magyar, illetve magyar származású zsidók (prezentáció)

Jeruzsálem- tanulmányutam bemutatása

A jelenlévők érdeklődéssel hallgatták az előadást, mely kötetlen beszélgetéssel, tanácsokkal zárult.

(PaedDr. Králik Zsuzsanna tanár, Selye János Gimnázium, Komárom)


MIÉRT?

A XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok keretében 2013. február 28-án került sor egy mindenkit – tanárt, diákot, szülőt – egyaránt érdeklő előadásra, melyet dr. Zacher Gábor főorvos, a budapesti Péterfy Sándor utcai Kórház klinikai toxikológiai osztályának vezetője tartott.


A téma komolysága és aktualitása több mint száz résztvevőt vonzott a Selye János Gimnázium dísztermébe, ahol az előadó közvetlen hangú előadásával rendkívül hatásosan mutatott rá a gyermekeink életét fenyegető egyik legnagyobb veszély, a kábítószer-függőség kialakulásának miértjeire. Miért lesz egyáltalán valaki drogos? Hiányzik-e valakinek a gyerek? Mit pótol a szerrel? Ezek voltak azok a kérdések, melyekkel a doktor úr elindította prezentációját. Megtudtuk, hogy nagyon sokszor a gyerek valamilyen súlyos hiánnyal küzd, és ezek pótlására folyamodik a droghoz. Vajon mi hiányozhat a gyereknek, aki szabadideje 90% - át a számítógép társaságában tölti? A szakembertől pontos képet kaptunk a mai átlagos családmodellről, ahol a szülők és a gyerek közti kommunikáció meglehetősen hiányos. Míg a gyerek átlag napi 3 órát tölt a számítógéppel, a szülők 3,5 órát tévéznek, így a felmérések alapján a szülők részéről mindössze napi 7 perc jut a gyerekre! Mindezek függvényében kiemelkedő figyelmet kell fordítani a megfelelő drogmegelőzésre, mely fontos a szülőnek, aki azt mondja, majd az iskola elvégzi, és ugyancsak fontos az iskolának, ahol a pedagógusok a lehetőségeikhez mérten mindent meg is tesznek. Sokszor azonban a célcsoportot, a diákokat érdekli legkevésbé, mert kötelező, mert nem az ő nyelvükön szólnak hozzájuk, s mert legtöbbször csak az elrettentés a cél. Bár a szülő félti a gyermekét, mégsem tudja a választ banálisan egyszerű kérdésekre: Kikkel barátkozik? Hova jár? Mit csinál? A szülőnek tudatosítania kell, hogy gyermeke számára ő a példa, a szocializálódás mintája. Ami pedig gyakran hiányzik: a közös családi programok, közös beszélgetések és az otthoni vállalható őszinteség.


Mi a megoldás, hogyan tovább? Dr. Zacher szerint keresni kell a közös nevezőket: Igazából nem is a drogot kell megelőzni, hanem követhető értékrendet kell kialakítani a gyermekek számára, hogy tudjanak nemet mondani a drogra, és legyen egészséges jövőképük. Ez a jó hangulatú lendületes előadás mindenkit elgondolkodtatott, hiszen tanárként és szülőként egyaránt felelősek vagyunk gyermekeinkért. Van még mit tanulnunk mindannyiunknak.

(Lacza Aranka pedagógus, Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Szentpéter)


Mesterkurzus zongoratanárok részére

2013. február 28.-án valósult meg Némethy Attila mesterkurzusa a komáromi Művészeti Alapiskola koncerttermében.

Némethy Attila 4 éves kora óta zongorázik. 12 esztendősen került be a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Kivételes Tehetségei közé. Máthé Miklósné irányításával 3 év alatt végezte el ezt az iskolát, 15 esztendősen felvételt nyert a Zeneakadémiára. Hernádi Lajos és Kadosa Pál osztályában kapta meg diplomáját. Több nemzetközi versenyen nyert díjat. 1977 Athén; 1978 Brüsszel, Erzsébet-királyné verseny; 1980 Tokyo. Koncertezett szinte egész Európában, Kanadában, Kínában és Japánban is. 1980 óta a Magyar Rádió munkatársa, 1987-től tanít a Zeneakadémián. Több kurzust tartott odahaza és külföldön, valamint jó néhány verseny zsűrijében is dolgozott. Jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanít és a Magyar Rádió szerkesztő-műsorvezetője.


A mesterkurzust – mint minden alkalommal – most is nagy érdeklődés kísérte. Pozsonytól Rimaszombatig számos Művészeti Alapiskola jelentkezett be és jött el. A résztvevők száma 55 fő – tanár és diák – volt. A diákok (11 fő) aktív résztvevői voltak a mesterkurzusnak, hiszen az ő játékuk szolgáltatta a nap szakmai részét, az ő darabválasztásuk és előadásuk módja és mikéntje által volt értelme az egész összejövetelnek. A mestertanár elbűvölő egyénisége, óriási szakmai ismerete – szemléletes tanítási módszere, zeneirodalmi jártassága, más zenei műfajok bemutatása/összehasonlítása az előadásban, érdekes harmóniai és zenei párhuzamokra való rávilágítása, jó színészi rátermettsége – színessé, vonzóvá és motiválóvá tette a zenetanítást úgy a gyerek, mint pedagógusa számára.


A kollégák nagy szeretettel fogadták a mestertanárt. Elismeréssel nyilatkoztak a magas fokú magyarországi hangszer- és zenetanításról, többen összehasonlították a más városokban is megrendezésre kerülő hasonló szakmai napokkal és úgy nyilatkoztak, hogy annyit szakmailag sehol nem lehet fejlődni, mint Komáromban, érdemes volt ez alkalommal is eljönniük. Rengeteget tanultak és épültek ezen a napon.

A komáromi Művészeti Alapiskola már 1999 óta tart falai között mesterkurzusokat különböző hangszereken tanító tanárok részére, de a legnagyobb érdeklődés még mindig a zongoratanítás iránt van!

(Szalay Szilvia zenepedagógus, Művészeti Alapiskola, Komárom)


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!