A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok

Komárom, 2013. február 25. - március 1.

Motiváció: Egy (nem) lehetetlen küldetés

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya és Komáromi Regionális Pedagógiai Központja 2013. február 25. – március 1. között szervezte meg a XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok szakmai rendezvénysorozatát.

A rendezvény keretein belül ellátogatott a gútai Magyar Tannyelvű Magán Szakközépiskolába Mező Ferenc egyetemi oktató a debreceni Pszichológiai Intézetből. Az előadás és egyben kötetlen beszélgetés fő témája a motiváció volt. Hogy motiváljuk a tanulókat és szülőket az olvasásra, hogy többet tanuljanak? Mező Sándor elmesélte saját tapasztalatait, s a jelenlevő tanárokat is bevonta a vitába. A tanárok megjelenítették a szülő - diák kapcsolatát. A szerepeket kommentálták a jelenlevő hallgatók is.


Az előadáson jelen voltak az iskola tanárai, s a környék iskoláiból érkező kollégák. Fibi Sándor is hangot adott a véleményének, hogy érdemes küzdeniük a tanároknak, mivel magas célért küzdünk mindnyájan együtt.

Az előadó Mező Sándor véleménye és tapasztalata szerint szakkörök formájában kell a tanulót ösztönözni a tanulásra. Az órákon belül játékosan kell rávezetni a diákot a megszerzendő tudásra. Segítségünkre vannak a legújabb módszerek, miszerint a drámát ne csak elolvassuk, s leírjuk a tartalmát, hanem vigyük is színpadra. Eközben a tanuló nemcsak a tananyagot jegyzi meg, hanem olyan képességeket fedez fel magában, amelyekre tán sosem bukkanra rá. Fejlesztjük a gyerek kifejezőképességét, szókincsét, és közben még jól is érzi magát. Mező Sándor további tantárgyak módszertanába is bevezette a hallgatókat. Bemutatta, miként tudjuk érdekesebbé tenni például a biológia vagy akár a matematika órát.

Azt hiszem, hogy az egész tanári kar nevében kijelenthetem, hogy mindannyian hasznos tapasztalatokkal gazdagodtunk az előadás során, s remélhetőleg alkalmazni tudjuk majd az említett módszereket a tanítási órákon belül.

(Máhr Gyöngyi)


Kihelyezett továbbképzés Budapesten, Látogatás a Gyermekek Házában

„Itt mindenki barátja mindenkinek, és mindenki önmaga. Mindenki segít mindenkinek. Figyelünk egymásra, és ez nagyon jó.˝

Ezek a mondatok a budapesti Gyermekek Háza oktatási intézmény egyik kisdiákjától hangzottak el. Azonnal észrevehető, hogy ebben az iskolában valamit másképp csinálnak, s ez tényleg nagyon jó.


Ennek a titoknak eredt nyomába a XVIII. Komáromi Pedagógiai Napok záró napján 44 lelkes pedagógus, hogy tanulmányútjuk keretében megismerkedhessenek a Gyermekek Házában alkalmazott sikeres tanítási és nevelési módszerekkel.

A Gyermekek Házában Szabóné Vajna Kinga tanítónő örömmel fogadta a felvidéki pedagógusokat. Elmondta, hogy a nyolc évfolyamos iskolájukban - amely évfolyamonként egy-egy osztályt működtet - 1991-től működik az Alternatív Alapozó Program, melynek lényege az optimálisan alkalmazható reformpedagógiai módszerek használata. Sajátos alapelveik a személyiségfejlesztés, közösségfejlesztés, differenciált oktatás, az élményszerű tanulás és az integrált oktatás, melynek keretében nagy figyelmet fordítanak a sajátos nevelési igényű gyermekek nevelésére. Az inkluzív nevelés lényege, hogy optimális gyereklétszám (20-24 fő) mellett osztályonként 2-3 sajátos nevelési szükségletű gyermek tanul egészséges – sokszor kiemelkedően tehetséges – tanulókkal együtt. A differenciált oktatás pedig lehetővé teszi, hogy a gyermekek egyéni ütemben haladjanak képességeik és fejlődésük alapján. Az iskola egységesen alkalmazott tanulásirányítási módszere a kooperatív tanítás. A tanulók 4 tagú csoportokban dolgoznak, és azon belül rétegek szerint - értelmi képességeiknek megfelelő szintű feladatokat végeznek, így járulnak hozzá a csoport közös munkájához. Ezzel megtanulják egymás munkáját, a vélemények különbözőségét tisztelni, és fejlesztik az együttműködési készségeiket.

A felvidéki pedagógusok – az első évfolyamtól nyolcadikig – óralátogatásokon vehettek részt / anyanyelv, környezetismeret, angol, történelem, magyar irodalom, matematika és kémia tantárgyakban/, ahol maguk is közvetlenül megtapasztalhatták e hatékony módszereket. Az 1,5 órás blokkban tartott tanítási órán láthatták, hogy a tanulók nagyon fegyelmezetten dolgoznak, és rendkívül toleránsak a testileg vagy értelmileg sérült társaik iránt. Mindennemű hangoskodás nélkül végezték feladataikat, melyek között volt csoportmunka, drámajáték, önálló munka egyaránt. Minden osztályban található egy pihenősarok, ahol a tanárok rétegek szerint – külön-külön foglalkoztak a tanulókkal. A többi gyerek ez idő alatt önállóan időkitöltő feladatokat végzett. Jó volt látni, hogy a tanulók mennyire nyugodtan dolgoznak. Élvezettel végezték feladataikat, melyek személyre szabottak voltak, és az optimális feltételek mellett értelmi képességeiknek megfelelően fejlesztették személyiségüket.

A pedagógusok az óralátogatás végeztével mélyreható eszmecserét folytattak magyarországi kollégáikkal a látottakkal kapcsolatban, s remélhetőleg mindannyian visznek haza a saját iskolájukba némi ízelítőt a megtapasztalt módszerek közül.

A nap hátralevő részében kulturális programként ellátogattunk a Petőfi Irodalmi Múzeumba, ahol Ottlik és Örkény kiállítást tekintettünk meg, élvezetes előadás kíéretében.

A nap végén fáradtan ugyan, de nagyon lelkesen tértünk haza.

(Lacza Aranka pedagógus, Kossányi József Alapiskola és Óvoda, Szentpéter)


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!