A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Szlovákiai Magyar Pedagógusok XIX. Országos Találkozója

Szakmai konferencia Rozsnyón

Rozsnyó, 2013. április 13-14.

A rendezvény fotóalbuma
Az SZMPSZ díjazottjai 2013-ban


2013. április 13-14-én zajlott Rozsnyón a Szlovákiai Magyar Pedagógusok XIX. Országos Találkozója, melynek központi témája a szlovákiai magyar közoktatás volt.

Létezik-e egyáltalán szlovákiai magyar közoktatás? Van-e a hazai magyar iskoláknak identitása? Mi a küldetése a magyar iskoláknak? Ezekre a mindenki számára fontos kérdésre kereste a választ számos szakember a rozsnyói Városháza dísztermében megrendezett szakmai konferencián. A hazai magyar közélet és oktatásügy szakavatott képviselői különböző szempontokból járták körül az igencsak aktuális problémákat.

Vajda Barnabás, a komáromi Selye János Egyetem oktatója történelmi aspektusból vizsgálta a szlovákiai magyar közösség társadalmi helyzetének alakulását, s a magyar iskolák jövőjével kapcsolatban azokat a tényezőket vázolta fel, melyek szellemiségében igazán magyarrá tehetik az iskolákat: az anyanyelv ápolása, sajátos művelődési program, a minőségi oktatás és Magyarország aktív részvétele a támogatásban.

Szociológiai szempontból két szakember is kifejtette véleményét. A szlovákiai magyarság demográfiai változásairól Gyurgyík László beszélt, rámutatva azokra a társadalmi okokra, melyek befolyásolták és a jövőben is alakítják a magyar nemzetiség számának növekedését és csökkenését. Lampl Zsuzsa kutatásainak eredményeit osztotta meg a hallgatósággal, melyek a szlovákiai magyarok iskolaválasztási jellemző vonásait tárgyalják.

Komzsík Attila, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja a magyar iskolák végzős diákjainak lehetőségeit és perspektíváit vette számba, A.Szabó László oktatásügyi szakértő pedig a közoktatás-irányítás változásait és alakulását tekintette át 1989 – 2013-ig.

Mindenki számára felhasználható hasznos információkat tartalmaztak a szlovákiai magyar iskolahálózat alakulásáról, a helyi és regionális tervezésről valamint a közoktatás finanszírozásának változásairól elhangzott előadások, melyeket Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója és Vetter János, a komáromi Ipari Szakközépiskola igazgatója tartott.

A gyakorlati oktatásból kiindulva nagyon pontos áttekintést adott a nevelő-oktató munka és a tanulás-tanítás változásairól 1989-2013-ig Vörös Mária, a komáromi Jókai Mór Alapiskola igazgatója. Morvay Katalin, a pozsonyi Duna Utcai MTNY Alapiskola igazgatója pedig a mindennapos tanításban megélve a 2008-as tartalmi reformokat értékelte.

Hrbácsek Magdolna, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem oktatója a magyar iskolák és tanulóik eredményességeiről számolt be a nemzetközi PISA-felmérések tükrében, melyek alapján megállapítható a szlovák és a magyar iskolák minősége.

A legteljesebb és legmélyrehatóbb előadás Fodor Attilától, a komáromi Comenius Pedagógiai Intézet igazgatójától hangzott el, aki a tőle megszokott alapossággal vázolta fel a szlovákiai magyar közoktatás megóvásának és fejlesztésének kulcskérdéseit és stratégiáit. Kifejtette többek között, hogy az elmúlt 20 évben nem lettek kialakítva a szlovákiai magyar oktatás stratégiai kérdései, s igazából az sem világos, kinek a feladata is lenne azok létrehozása. A cél mindenképpen a szlovákiai magyar iskolák megmaradása és fejlesztése. Ez volt a témája annak a pódiumbeszélgetésnek is, melynek résztvevői a szlovákiai magyar közoktatás jövőjét elemezték, s ugyancsak ezzel kapcsolatban fejtette ki véleményét Pék László, az SZMPSZ elnöke, aki összegzésképpen megállapította, hogy a kétnapos konferencia egy nagy lépést jelent a szlovákiai magyar közoktatás stratégiájának kiépítése felé.

Lacza Aranka

A rendezvény fotóalbuma
Az SZMPSZ díjazottjai 2013-ban

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!