A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Tanulmányi kirándulás - Hortobágyi Nemzeti Park

2013. május 26.

A rendezvény fotóalbuma


Az autóbusz május 26-án, vasárnap reggel indult Vágselyéről, érintve a negyedi és komáromi felszállóhelyeket. A csoport útikedvét még a vészjósló fellegek hada sem tudta elvenni. A diákok félszegen ismerkedtek, sokan pedig örültek a közös versenyek utáni viszontlátásnak. A pedagógusok is örömmel üdvözölték az ismerős kollégákat, és kihasználták a hosszú út adta alkalmat a szakmai eszmecserére . Út közben csatlakozott a csoporthoz Katona Mihály, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagja, aki már több mint négy évtizede végez madártani megfigyeléseket a környéken. Első megállónkra, a karcagi Györffy István Nagykun Múzeumba is ő kísért el bennünket, hiszen büszke kun származására. Kunokkal kapcsolatos gazdag történelmi és néprajzi ismereteit szívesen megosztotta velünk, így téve színessé és érdekessé a múzeumlátogatást.

Utunk Hortobágy felé Nagyivánon vezetett keresztül. E kis település a "Hortobágy kapuja", és érdekessége, hogy a vidék "leggólyásabb faluja". A főúton végigsétálva minden villanyoszlopon gólyafészket láthattunk, bennük az egykedvűen bámészkodó, ázó-fázó gólyákkal.

A szálláshelyre estére érkeztünk. Mátán, a Fecskeház Erdei iskola szálláshelyen stílusosan, hortobágyi palacsintával vártak. Vacsora után meghallgathattuk Katona Mihály előadásának 1. részét, Hazánk érdekes madarai címmel. Másnap reggel elindultunk Közép-Európa egyik legnagyobb halastó rendszeréhez, a hortobágyi halastavakhoz, mely Közép-Európa egyik legismertebb madárélőhelye is egyben. Sajnos az időjárás nem kedvezett a tervezett madármegfigyelésnek. A kisvasúton megtett út után távcsövekkel felszerelkezve, kabátba öltözve másztunk a kilátóba. A madarak zöme fázósan örizte fészkét, az ilyenkor szokásoshoz képest jóval kevesebb madár röpdösött az erős, hideg szélben. Számunkra így is újszerű élményt nyújtott a nádi és vízi madarak sokaságának látványa.

Délutánunkat Malomházán, a Hortobágyi Vadasparkban töltöttük, ahol a Hortobágy jellegzetes állatvilágával ismerkedtünk. Lelkes, fiatal vezetőnk olyan érdekes történeteket fűzött egy-egy állathoz, ami örökre az emlékezetünkbe vésődött. Megtudtuk, hogy mitől " rekonstruált" az őstulok, hogy a nádi farkas nem is farkas, hanem sakál, hogy a vadmacska tiszta fajtáját a kihalás fenyegeti, mivel keveredik a házimacskával, hogy a beteg gólyák etetésekor hogyan kell becsapni az egészségeseket, és még sok egyebet.

Estefelé baralgoltunk Hortobágyon a kézműves vásáron, és végigjártuk a Csárdamúzeumot, az Alföld leghíresebb, legnagyobb csárdáját, és egyben Hortobágy legrégibb építményét, aminek első épületében Petőfi is megfordult. Itt lefényképezkedhettünk a hortobágyi csikósok ruhájában, a czifraszűrben, ami megdöbbentően nehéznek bizonyult.

Ezután ellátogattunk a Hortobágy folyó fölött átívelő, a kereskedelmet, állathajtást és forgalmat biztosító híres Kilenclyukú hídhoz, mely Európa leghosszabb kőhídja, amit az 1690-es években épült fahíd helyére Debrecen városa építtetett 1825 és 1833 között, és ami mára már a Világörökség része.

Este Katona Mihálytól újabb érdekességeket tudhattunk meg , de nemcsak hazánk madarairól, hanem a nagyvilág egyéb tájain élő " leg-leg-leg rekorder" madarakról is. Utolsó napunkon ismét Hortobágyra látogattunk, ahol megtekintettük a Pásztormúzeumot, amiben a pásztorok életét, eszközeit , ruházatát bemutató kiállítást jártuk végig, valamint egy kisfilmet is megnéztünk a hortobágyi pásztorok életéről. A Látogatóközpontban a puszta természetrajzát és a gazdag élővilágát bemutató kiállítás kötötte le a figyelmünket, valamint érdekesnek találtuk a Kézművesudvar ősi mesterségeket bemutató kiállítását is.

Déltájban elindultunk Poroszló irányába, a következő úticélunkhoz, a Tisza -tavi Ökocentrumhoz, aminek akváriumrendszere egyedülálló élményt nyújtva tárta elénk Magyarország második legnagyobb tavának élővilágát. És mintha nem nyújtana elegendő élményt a 2m-es vizák, pontyok, csukák, kecsegék, a vidrák, szalmandrák látványa, megfigyelhettük a rovarvilágot is, de találtunk itt állatsimogatót és játszóparkot is. A sok élménytől alaposan megéhezve tértünk be egy késői ebédre, ami után már csak a hosszú hazaút várt ránk. Azonban az út hátralevő részét sem töltöttük haszontalanul, mert a kollégákkal hasznos eszmecserét folytattunk versenyekről, iskolai eseményekről, szokásokról, ezzel is gazdagítva ötlettárunkat.

Mindent egybevetve elmondható, hogy a tanulmányi kirándulás teljes mértékben elérte célját, hiszen a résztvevő tehetséges gyerekek jól érezték magukat, új ismereteket és élményeket szerezhettek, a kísérők pedig újabb támpontokat kaptak az új tehetségek kibontakoztatására. Mindezért az egész csapat nevében szeretnék köszönetet mondani, nemcsak a Magyar Tehetség Programnak, de a SZMPSZ vezetőségének is az ötletért és a lehetőségért, Csákvári Zoltánnak a szakmai program összeállításáért, valamint Szetyinszky Veronika kolléganőnek a zökkenőmentes szervezésért, a gyors problémamegoldásokért, és azért a rugalmasságért, ami teljessé tette számunkra a kirándulás élményét.

Czibor Angelika, a hetényi Tarczy Lajos Alapiskola igazgatója

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!