A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Tanulmányút a Vajdaságba

Vajdaság, 2013. szeptember 24-25-26-27.

A rendezvény fotóalbuma


Az SZMPSZ komáromi Területi Választmányának elnöke, Fekete Irén néhány évvel ezelőtt nagyszerű ötlettel állt elő: tanulmányutakat kell szervezni a pedagógusok részére a környező országok magyar lakta régióiba, hogy megismerkedjenek az ottani iskolarendszerrel, a nemzetiségi iskolák mindennapjaival és a kisebbségben élő magyarság történelmi értékeivel. Így jutott el számos felvidéki pedagógus két évvel ezelőtt a Kárpátaljára, tavaly Horvátországba, idén pedig a Vajdaságba.

Szeptember 26-án kelt útra 44 pedagógus, hogy a négynapos tanulmányút alatt megismerhesse a Délvidéket, annak csodálatos városait és történelmi nevezetességeit, valamint az ottani magyar tanítási nyelvű iskolákat.

Első állomásunk Kosztolányi Dezső szülővárosa, a mediterrán hangulatú Szabadka volt, ahol látogatást tettünk a város egyik legnagyobb iskolájában, a Széchenyi István Általános Iskolában. Fehérvári Magda, az intézmény igazgatója nagy szeretettel fogadott minket, s általa megismerhettük a szerb iskolarendszert, annak felépítését, majd részletesen bemutatta az iskolájukban folyó aktív oktatási-nevelési tevékenységet. Megtudtuk, hogy intézményük 1195 tanulójának 58% - a tanul magyar nyelven, a többiek pedig a szerb tagozatra járnak. Az iskolát körbejárva és néhány órát meglátogatva mi magunk is megtapasztalhattuk, hogy a tanításban korszerű munkaformákat alkalmaznak, népszerű a csoportmunka és a kooperatív oktatás egyaránt. Magas színvonalú oktatásuknak köszönhetően Szerbia 50 legjobb iskolája közé választották őket.

Ezután a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kart tekintettük meg. A főiskola dékánhelyettese, Prof. dr.Czékus Géza ismertette velünk intézményük képzési formáit: a bolognai rendszerű oktatásban 20 óvópedagógus és 35 tanító szerez náluk oklevelet évente, valamint 40-en folytathatnak mesterképzést.

Szakavatott idegenvezető kíséretében Szabadka nevezetességeivel is megismerkedhettünk. A városban tett sétánk során megcsodálhattuk a gyönyörű szecessziós stílusú épületeket, melyek közül nagyságával és szépségével magasan kiemelkedik a történelmi Városháza. Láthattuk a Korzót, a Raichl-palotát, a Zsinagógát…megannyi csodaszép helyet. Szabadkai vendéglátóink, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke, De Negri Ibolya és programszervezője, Virágh Ildikó a Ludasi-tó partján fekvő Róka tanyán tiszteletünkre szervezett ünnepi vacsorával vettek tőlünk búcsút.

Utunkat tovább folytattuk Szerbia második legnagyobb városába, Újvidékre, mely a Vajdaság központjának tekinthető. Itt a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének képviselői voltak az idegenvezetőink, s az ő segítségükkel történelmi városnézésen vettünk részt. Megnéztük a főtéren álló neogótikus katolikus templomot, a Városházát, majd a Duna másik partján emelkedő péterváradi erődöt látogattuk meg, mely a középkorban a törökök elleni védelmet szolgálta. A vár érdekessége a toronyóra, melynek mutatói fordított szerepűek, ugyanis a nagymutató mutatja az órák múlását, a kismutató pedig a perceket.

Újvidéket elhagyva Nagybecskerek felé vettük az irányt. Muzslyára látogattunk el, Nagybecskerek egyik külvárosába, ahol a szalézi rend által 2002-től működő Emmausz kollégiummal ismerkedtünk meg. A kollégium azokat a szórványban élő fiatalokat támogatja, akik az általános iskola után segítség nélkül nem folytathatták volna tanulmányaikat. Kalapis Stojan SDB atya, a kollégium vezetője és az intézmény nevelői a kezdetektől szívükön viselik a vajdasági magyar fiatalok sorsát. Szeretetteljes gondviselést, meleg otthont, meghitt légkört biztosítanak számukra. 2002-től a kollégium több mint 120 diáknak adott otthont, hogy kitűnő körülmények között tanulhassanak. Jelenleg 66 lakója van a kollégiumnak, s az érdeklődés egyre nagyobb az egyszerűen berendezett és szigorú házirenddel rendelkező intézmény iránt. Csodálattal hallgattuk Gerdof Zsolt nevelő beszámolóját, s végtelen tiszteletet ébresztett bennünk a vajdasági magyar szórványban végzett önzetlen fáradozásuk és áldozatos munkájuk iránt.

Hazafelé tartva utolsóként Zentát ejtettük útba. A Tisza-parti város a Délvidék egyik legrégibb települése, s azon kevés vajdasági városok közé tartozik, ahol a magyar ajkú lakosság van többségben. A történelmi jelentőségű város központjában a szecessziós stílusú Városházát néztük meg. Az épület leglátványosabb beltere a gazdag díszítésű lépcsőházi galéria. A közel 50 m magas toronyból pazar kilátás nyílt a városra és környékére.

Eseményekben és látnivalókban bővelkedő négy napot tölthettünk a Vajdaságban. Rengeteg új ismeretet szerezhettünk, s képet kaptunk a még ma is háborús nyomokat viselő, ám csodálatos szépségű vidékről, valamint az ott élő magyarok küzdelmekkel teli életéről, hogy tömbben vagy szórványban, de magyarok maradhassanak.

Lacza Aranka

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!