A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

A pozitív gondolkodás jegyében
Komáromi Pedagógiai Napok - immár 19. alkalommal

Komárom, 20104. február 17.

A kiállítás fotóalbuma


Február 17-én a komáromi Kultúrpalota nagytermében a megnyitó ünnepséggel vette kezdetét a 19. Komáromi Pedagógiai Napok.

Az impozáns épület, az egykori Kultúrpalota az elmúlt évben ünnepelte átadásának 100. évfordulóját, és a benne működő Duna Menti Múzeum, mely a város kulturális életének egyik legjelentősebb intézménye az idén 128 éves. Munkásságának idei legfontosabb eseménye lesz a Duna mente élővilágát bemutató kiállítás, hiszen a régióban ez az intézmény rendelkezik a leggazdagabb természettudományi gyűjteménnyel, hasonló anyag legközelebb csak Budapesten található. Ugyancsak nagy érdeklődésre számíthat az idén a FESZTY ÁRPÁD halálának 100. évfordulójára tervezett kiállítás is.

Mindezt Fekete Irénnek, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmánya elnökének megnyitó beszédéből tudhattuk meg.

Mint ahogyan azt is, hogy az idén is az elmúlt évek gyakorlatát követve, a heti elméleti és gyakorlati foglalkozások egyetlen téma köré csoportosulnak. Az idén a STRESSZ fogalmára esett a választás.

Korunk népbetegsége a stressz. Ha egészségvédelemmel, helyes életvezetéssel, gyógyítással, gyógyulással foglakozó bármiféle előadást hallunk, illetve könyvet, cikket olvasunk, megtudhatjuk, hogy a legtöbb betegség hátterében a stressz áll.

A stressz fogalma 1936-ban került a köztudatba, amikor is Selye János professzor "Életünk és a stressz" című könyve megjelent, és rövid időn belül világhírűvé vált. Selye János nevét Komáromban 1994 óta gimnázium, 2004 óta egyetem viseli, a Tiszti Pavilon udvarában mellszobra áll, egykori lakóhelyén, a Határőr utcában tábla őrzi emlékét.

A gimnázium ugyancsak emléktáblával tiszteleg egykori tanítványa előtt.

A stressz tipikus urbanizációs / városi / betegség, ami nem azt jelenti, hogy a vidéken élők ne szenvednének tőle. Viszont a városokban alakult ki először az az életforma, amely előidézte. Ez a néma gyilkosnak is nevezhető állapot az iskolába is beszüremkedett, szenved tőle pedagógus és tanuló egyaránt. A teljesítmény-és megfelelési kényszer, a kudarcok gyakorisága, a sikertelenség, a túlzott elvárások, a közösségi elutasítás, a befogadás vágya, az agresszivitás, megfélemlítés…hosszú távon felőrölheti lelki tartalékainkat.

Miért? És mit tehetünk ellene?

A válaszokat a megnyitó előadás és a heti elméleti és gyakorlati foglalkozások igyekeztek megadni annak a csaknem 1300 résztvevőnek, akik nemcsak a komáromi, hanem a dunaszerdahelyi járásból is eljöttek a rendezvényre, de Pozsonyból és Léváról is érkeztek érdeklődők.

A továbbképzés hete alatt 15 előadás és tréning várta az óvodapedagógusokat, nevelőket, tanítókat és középiskolai tanárokat.

Komáromon kívül Gútán és Dunamocson is zajlottak kihelyezett képzések, sőt egy nagy érdeklődéssel kísért szakmai konferencia is zajlott neves előadók, szakemberek közreműködésével. Az előadók között volt egyetemi oktató, gyermekgyógyász, természetgyógyász és zenei akusztikát oktató természettudományi doktor is, hogy minél több szempont érvényesülhessen a téma iránt rendkívüli érdeklődést tanúsító hallgatók örömére.

A megnyitó előadást Bagdy Emőke író, klinikai szakpszichológus, egyetemi tanár, pszichoterapeuta tartotta A stressz és kezelése címmel.

A nemes egyszerűséggel és páratlan szakszerűséggel kifejtett mondanivaló megtette hatását, a publikum állva tapsolta meg a lebilincselő előadót.

A professzor asszony megtépázott néhány mítoszt a stresszel kapcsolatban, és kifejtette, hogy stressz nélkül bizony nem élhetünk. Bizonyos fajtájára naponta szükségünk van ahhoz, hogy válaszokat tudjunk adni a mindennapok kihívásaira. Az eustressznek nevezett pozitív stresszre tehát szükségünk van, ez az a kreatív feszültség, amely arra sarkall, hogy előre lépjünk, javítsunk az életünkön. Amivel meg kell küzdenünk, az a distressz, tehát a negatív stressz. A megküzdést és az elkerülést kell tehát megtanulnunk, aminek technikái már ismeretesek és hatásosaknak is bizonyulnak.

Ezek közül néhányra meg is tanított bennünket a professzor asszony, és többször is felhívta a figyelmünket a pozitív gondolkodás, és a saját jövőkép kialakításának fontosságára, valamint a humor gyógyító erejére, a nevetésre, amit a lélek szellőzködésének nevezett.

A szervezők Janza Kata musical színésznőt hívták meg a megnyitóra, akinek Lélektől lélekig című előadása remekül illett a rendezvény vezérfonalához, és nagyon jó stresszoldónak bizonyult.

A művésznő előadásán kívül más kulturális élményben is részesülhettünk, hiszen az egész rendezvény nyitóaktusa a Jómegy néptánccsoport előadása volt. Az együttesről tudni kell, hogy a Jókai Mór Nyári Egyetemen verbuválódott, koreográfusa Ölveczky Árpád a komáromi Eötvös Utcai Alapiskola igazgatója.

Bagdy Emőke szerint az élet dolgaihoz való pozitív hozzáállás, a derűs életfilozófia, optimista életszemlélet, a mosoly, a nevetés…mind-mind távol tartja tőlünk a negatív stresszhatásokat.

Hogy így legyen, szívesen figyelmükbe ajánlom Garai Gábor remek költeményét, mely a záró rendezvényen hangzott el Fekete Irén tolmácsolásában.

Garai Gábor: Jókedvet adj!

Jókedvet adj, és semmi mást, Uram!
A többivel megbirkózom magam.
Akkor a többi nem is érdekel,
szerencse, balsors, kudarc vagy siker.
Hadd mosolyogjak gondon és bajon,
nem kell más, csak ez az egy oltalom,
még magányom kiváltsága se kell,
sorsot cserélek, bárhol, bárkivel,
ha jókedvemből, önként tehetem,
s fölszabadít újra a fegyelem,
ha értelmét tudom és vállalom,
s nem páncélzat, de szárny a vállamon.
S hogy a holnap se legyen csupa gond,
de kezdődő és folytatódó bolond
kaland, mi egyszer véget ér ugyan -
ahhoz is csak jókedvet adj, Uram!

(Gálfi Mária)

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!