A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Simonyi Zsigmond helyesírási versenyen Érsekújvárott

2014. április 8.

A 16. Simonyi Zsigmond helyesírási verseny országos fordulóját Érsekújvárott április 8-án tartották. Idén 54 oktatási intézmény kapcsolódott be az iskolai majd a regionális fordulóba. Az országos döntőbe kategóriánként 20-20 diák jutott tovább. Ezen a napon az egész Kárpát-medencében egyidőben zajlott a verseny. Míg a határon túli részeken - Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben, Vajdaságban és Muravidéken - az országos döntők zajlottak, addig Magyarországon a megyei fordulót tartották meg. A győztes diákok május 24-én mutathatják meg tudásukat a Kárpát-medencei fordulóban.

A versenyt Magyarországon kezdte szervezni a Magyar Nyelvtudományi Társaság Magyartanári Tagozata. A Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség (SZMPSZ) a rendezvény felvidéki szervezője. Ádám Zita főszervező a kapocs a budapesti intézmény és a SZMPSZ között.

Évről évre új iskolák is bekapcsolódnak a versenybe. Az iskolai fordulóban 600-700 diák vesz részt. Itt a helyi pedagógusok állítják össze a feladatlapokat. A körzeti fordulóknál - amik Komáromban, Ekecsen, Párkányban, Galántán, Rimaszombatban és Nagykaposon szerveznek - már Budapestről érkeznek a feladatok. Az országos döntőbe kategóriánként - külön a hetedikesek és külön a nyolcadikos tanulók - 20 - 20 diák jut. A verseny feladata egy tollbamondásból és egy feladatlapból áll. Holtverseny esetén a jobb tollbamondás dönt.

A Kárpát-medencei döntőbe kategóriánként már csak 4 - 4 tanuló mehet.

Az idei országos forduló győztesei:

I. kategória (hetedikesek)
1. Mézes Júlia, Munka utcai Alapiskola, Komárom
2. Csandal Rebeka, Kodály Zoltán Alapiskola, Dunaszerdahely
3. Janáček Alexandra, Dobó István MTNY Alapiskola, Nagyszelmenc
4. Gelle Sára, Duna utcai MTNY Alapiskola és Gimnázium, Pozsony

II. kategória (nyolcadikosok)
1. Šindler Martina, Bartók Béla MTNY Alapiskola, Nagymegyer
2. Finta Viktória, Corvin Mátyás Alapiskola, Gúta
3. TamᚠHenrietta, Hetényi János Alapiskola és Óvoda, Ekel
4. Zemes András, Czuczor Gergely Alapiskola, Érsekújvár

A körzeti és az országos fordulónál is az abszolút sorrend döntött arról, hogy kik jutnak tovább. A feladatok nem egyszerűek. Komoly felkészülést igényel a diák és a pedagógus részéről is.

"Az ELTE illetékes emberével, Antalné Szabó Ágnessel nem csak a verseny során van kapcsolatunk, hanem több szakmai továbbképzést is szerveztünk a magyar szakos pedagógusoknak az anyanyelvi oktatásról, a versenyekre való felkészülésről. Ezáltal a főszervezővel élő kapcsolata van a felvidéki magyar szakos pedagógusoknak" - nyilatkozta hírportálunknak Jókai Tibor, a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség irodavezetője, aki ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a verseny a helyesíráson túl egyfajta kapocs az anyanyelvhez.

Aki eljut a döntőbe, a legjobbnak számít. Két évvel ezelőtt a csallóközi Somogyi Pál első helyezést ért el a Kárpát-medencei döntőn.

Az országos döntőre hagyományosan Érsekújvárott került sor. "A pedagógus szövetség rendezvénye, de háttérintézmény nélkül nem megy. A Czuczor Gergely Alapiskola és Csicsay Sarolta szervezése példaértékű" - jelentette ki Jókai Tibor.

Csicsay Sarolta, a verseny koordinátora elmondta, hogy a felkészítő pedagógusoknak is jár elismerés. "Aranyserleget kap az a felkészítő pedagógus, aki bizonyos évek alatt négy diákot eljuttat a budapesti döntőbe. Felvidékről már hat-hét tanár megkapta ezt az elismerést."

A tanulmányi versenyeket, amit az SZMPSZ koordinál, az Emberi Erőforrások Minisztériuma a Köznevelésért Felelős Államtitkársága támogatja a kezdetektől fogva. "Minden gyerek oklevéllel távozik a versenyről és értékesajándékkönyvet is kap. Célunk az, hogy aki idáig eljutott, győztesnek érezze magát" - tette hozzá Jókai Tibor.

A legjobbak közül négy diák jutalomtáborozást kap Zánkán, mindezt a pedagógus szövetség jóvoltából.

(Ando Krisztina)

SIMONYI ZSIGMOND HELYESÍRÁSI VERSENY ORSZÁGOS DÖNTŐJE

Érsekújvár, 2014. április 8.

Tizenhatodik alkalommal rendezte meg a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) a Simonyi Zsigmond Helyesírási Versenyt, melynek országos döntőjét kedden Érsekújvárban, a Csemadok-székházban tartották.

Jókai Tibor, az SZMPSZ irodavezetője a megnyitóban elmondta, a szlovákiai magyar iskolák legfontosabb jellemzője, hogy a nemzet kultúráját, hagyományait, az anyanyelvet, amelyen kiteljesedik az ember gondolkodása, átörökíti és átadja a legifjabb generációnak. Az anyanyelvet azonban igényesen kell elsajátítani. A helyesírási vetélkedő mára mozgalommá vált, a pedagógusok munkáját dicséri, hogy csaknem ezer tanulót vonnak be minden évben az iskolai fordulókba. A versenyzőket a vendéglátó szerepét vállaló érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola nevében Novák Monika igazgató köszöntötte. Két kategóriában 20-20 versenyző indult. A könyvajándékról az SZMPSZ gondoskodott. "Örömünkre szolgál, hogy Szlovákia minden tájáról érkeztek tanulók, még a távoli Nagyszelmencről is. Az elmúlt tizenöt évben több Arany Okleveles pedagógussal büszkélkedhetünk, akiknek a diákjai részt vettek a Budapesten megrendezett Kárpát-medencei döntőben. Arany Oklevélre azok jogosultak, akinek legalább négyszer szerepeltek a diákjai a budapesti döntőben, legutóbb Ódor Anikó, az ekeli Hetényi János Alapiskola és Óvoda pedagógusa kapta az elismerést" - tájékoztatott Csicsay Sarolta, a rendezvény egyik állandó koordinátora. A hetedik osztályosok kategóriájában első lett Mézes Júlia, a komáromi Munka Utcai Alapiskolából, második Csandal Rebeka a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskolából, harmadik Janáček Alexandra a nagymegyeri Dobó István Alapiskola tanulója lett, negyedik helyen végzett Gelle Sára, a pozsonyi Duna Utcai Alapiskola tanulója.

A nyolcadik osztályos tanulók kategóriájában Šindler Martina lett az első, a nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola tanulója száz pontból 96-ot szerzett. Második lett Finta Viktória a gútai Corvin Mátyás Alapiskolából, harmadik helyen végzett TamᚠHenrietta az ekeli Hetényi János Alapiskolából és negyedik lett Zemes András az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola tanulója.

Száz Ildikó


Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!