A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Alkotni jĂł...
A IV. Harmos Károly Képzőművészeti Alkotótábor

Komárom, 2014. június 30.–július 5.

A rendezvény fotóalbuma


A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a társszervezők 2014. június 30.–július 5. között Komáromban negyedik alkalommal szervezték meg a Harmos Károly Képzőművészeti Alkotótábort alapiskolások részére. Az évről évre egyre nagyobb számú gyereksereg azt bizonyítja, hogy a tábornak jó híre van, és az ország minden zugában tudnak az ott folyó minőségi munkáról, melynek célja a fiatal tehetségek felkarolása és felkészítése a vizuális nevelés eszközeinek segítségével a hazai és a nemzetközi képzőművészeti versenyekre. A tábort Fekete Irén, az SZMPSZ Komáromi Területi Választmányának elnöke nyitotta meg a Rév Magyar Kultúra Házában, majd Vadkerti Imre és Zsapka Attila adtak műsort a művészetekre nyitott 70 táborlakónak.

A szórakoztató megnyitó után kezdetét vette a komoly munka. Igaz, a gyerekek nem is vették észre, hogy ők igazából tanulnak, ugyanis a tábort vezető pedagógusok, a komáromi Jókai Mór Alapiskola tanárai nagy szakértelemmel irányították munkájukat. Ezek a pedagógusok az elmúlt évek alatt szakmai továbbképzéseken vettek részt, elsajátították az élményszerű vizuális nevelés alapelveit, és azt sikeresen alkalmazzák a gyakorlatban. A vizuális nevelés gyermekközpontú szemlélete fontosnak tartja az érzelmi intelligencia kialakítását és fejlesztését ellentétben napjaink sivár, fogyasztói szemléletével. Előtérbe helyezi az élményközpontú, kreatív tevékenységi formákat, pozitív energiákat, alkotási kedvet szabadít fel a gyerekekben, segíti a tehetség kibontakozását. Az alkotótábor vezetője, Jókai Éva így értékelte az egy hetes munkát:

„ Szombat délelőtt a Tiszti Pavilon szabadtéri színpadán méltó búcsút veszünk az elmúlt hét munkás napjaitól. Célunk, hogy a szülők is láthassák, hogy milyen minőségi munka folyt az alkotótáborban egész héten. Mondanom sem kell, hogy varázslatos hangulata van a gyermekrajzoknak. Legfőbb üzenetünk, hogy nem kell művészpalántának lenni ahhoz, hogy ide járjanak a gyerekek, a legfontosabb, hogy jól érezzék magukat és közben tanuljanak. Ezek a gyerekek szeretnek alkotni, rajzolni. Nincs csúnya rajz. Hisszük, hogy a negatívból is lehet pozitív, egy kis irányítással, odafigyeléssel, ráhangolódással. A foglalkozásokat szakemberek végzik, a képzőművészeti alkotótáborban kivétel nélkül a Jókai Mór Alapiskola tanárai dolgoznak, akik egy újszerű képzőművészeti vizuális neveléssel oktatnak. Ezek a tanárok évek óta részt vesznek a Komáromban megrendezésre kerülő Nyári  Egyetemen, ahol L. Ritók Nóra módszertanát sajátíthatták el. A sok éve felzárkóztatással, integrációval foglalkozó szakember nagy sikereket ért el az élményszerű vizuális nevelés terén. Mindenki számára könnyen elérhető eszközökkel, anyagokkal dolgozunk, ám felhasználásuk módja az, amelyik újszerű, szokatlan megoldásokat eredményez. A tanárok ezzel tudják tanítványaikat kreativitásra, kísérletezésre nevelni. Egyértelmű hozadéka a Nyári Egyetemnek, hogy amit ott megtanultunk, rögtön átültettük a gyakorlatba. A képzéseken szerzett tapasztalatokat az év minden napján kamatoztatjuk. Ez élmény felnőttnek, gyereknek egyaránt. Minden évben készülnek kooperatív munkák is a táborban, ami alatt a különböző csoportok közös munkáját értem, ebben az évben korcsoportok szerint 3 osztállyal dolgoztunk. Az idén kitaláltuk, hogy elkészítjük a Harmos Károly Képzőművészeti Alkotótábor zászlaját, melyet Tóth Réka Márta kilencedikes tanulónk tervezett és ő is készíti el, majd minden résztvevő gyerek színes kézlenyomatával díszíti. A táborok programját színesítettük egy egynapos tanulmányúttal, ahol a gyerekek kitombolhatták magukat, hiszen az alkotómunka során rengeteg energia halmozódott fel bennük. Az idén a tatai kistérségben lévő Dunaalmásra látogattunk el, ahol mindenkinek feledhetetlen élményben volt része.“

A foglalkozások témája idén is sokrétű volt. Főleg a nyár, az utazás, valamint a brazíliai foci vb kapcsán Dél-Amerika volt az inspiráló erő, melyek kapcsán valóban csodaszép alkotások születtek a szorgos gyerekkezek által. Hiszen a gyermek számára az a vonzó, amit élvezettel csinál, amihez élmény tapad, az válik maradandóvá számára.

(Lacza Aranka)

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!