A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Radnóti Miklós tanári emlékkonferenciára

Pathfürdő, 2014. november 7 – 9.

...Itthon vagyok..., Lacza Aranka írása

A rendezvény fotóalbuma


A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége 2014. november 7.-8.9-én nagyszabású tanári emlékkonferencián emlékezett meg Radnóti Miklósról. Az újkori magyar költészet kiemelkedő alakja halálának 70. évfordulója volt a rendezvény meghatározó aktualitása.

Az emlékkonferencia helyszíne a Pathi Termálfürdő volt. Kiegészítő programként a Wellness Hotel előcsarnokában kiállított gyermekrajzokat nézhettük meg, melyek az „Alkotni jó” országos képzőművészeti pályázat alkotásai.

Az emlékkonferenciát Jókai Tibor, az SzMPSz elnöke nyitotta meg. Beszédében rámutatott Radnóti költői és emberi érzékenységére, hűségére a szülőföldhöz.

A konferencia célja volt az is, hogy kiemelten hangsúlyozzuk, hogy soha ne ismétlődhessen meg az, ami a költővel, az EMBERREL történt egy embertelen korban.

Az emlékkonferencián a szlovákiai magyar pedagógusok, alap- és középiskolás tanárok vettek részt. Az előadók magyarországi és hazai egyetemi, főiskolai tanárok voltak. A szakmai rendezvény gazdag programja méltón idézte meg Radnóti Miklós munkásságát. A konferencia fővédnöke Tverdota György egyetemi tanár Radnóti értekező prózájáról tartott előadása „kísérlet a kitörésre”, melyben a szintézis alapjául Radnóti 1989-ben megjelent Naplója szolgált.

B. Kovács István gömörológus előadásában a „Nem tudhatom, másnak e tájék mit jelent …” gondolat jegyében vezette a hallgatóságot végig Gömörország tájain Radnóti nyomában. A költő e tájat érezte hazájának. Névmódosítását a gömöri Radnót sugallta. Származásáról, hovatartozásáról, hazaszeretetéről a sokszor idézett vallomás a legmérvadóbb: „A zsidóságom életproblémám, mert azzá tettek az idők … én magyar költő vagyok”.

Pomogáts Béla irodalomtörténész előadásában Radnóti költészetének keresztény és zsidó hagyományait elemezte, hangsúlyozva, hogy minden kulturális rendszer meghatározó eleme a hagyomány. „Hagyomány nélkül nincs irodalom”. Radnóti sorstragédiája, hogy személyében „egy hívő keresztényt öltek meg zsidóként”.

Gintli Tibor egyetemi docens előadása Radnóti költészetének egy másik dimenzióját tárta fel a hallgatóság előtt, a szerelmi költészet mélységeit megjárva Egy renitens eklóga nyomán.

Rigó Béla író szemléltető, demonstratív műelemzése Nem tudhatom címmel igazi élményt jelentett. Kiemelte, hogy ez a vers a hazaszeretetről ma is üzenet.

Deczki Sarolta előadásában Radnóti költészetének a táj szegmensét emelte ki, hangsúlyozva, hogy a természet, a tájleíró képek sohasem függetlenek a költő személyiségétől. Rajta keresztül fogalmazta meg kapcsolatát a világ dolgaival. A biztonságot is a természetben kereste, és amikor „a világ kifordult önmagából a természetet sem hagyta ki – nincs menedék, búvóhely”.

Szénási Zoltán „Kell az áldozat” című előadásának témája Radnóti és Sík Sándor kapcsolattörténete, annak utolsó fejezete volt.

Valamennyi előadás a gyakorló tanárok számára építő, gondolatébresztő, ismeretgyarapító volt. Részünk volt egy „tanítási órán” ismét feladatmegoldó diáknak lenni, Fenyő D. György tanár úr segítségével.

A konferenciát Ádám Zita alelnök zárszava fejezte be. Az irodalmi emlékkonferencia megszervezője lélekig ható mély gondolataival emelte ki Radnóti érzékenységét, megalkuvást nem ismerő személyiségét, aki megaláztatások közepette alkotott; az utókorra hagyva örök üzenetként katarktikus erejű művét, melyet az értelmetlen halál töredékké tett. Veszélyes korban élt, mégis a jövőre gondolt. „Az égre írj, ha minden összetört”.

Az irodalmi emlékkonferencia méltó kiegészítő programja volt Zsapka Attila és a Kor-Zár együttes fellépése Radnóti Miklós megzenésített verseivel.

Vasárnap a konferencia résztvevői felejthetetlen élménnyel gazdagodva rótták le kegyeletüket a költő emléke előtt. Az Abda község határában felállított emlékhelyen az országos megemlékezés részeseiként mi is megkoszorúztuk Radnóti Miklós és az erőltetett menet áldozatainak síremlékét.

Tisztelet és köszönet a SzMPSz és a szervezők munkájáért.

Kónya Ilona, Nagy Ernő Szakközépiskola
Szabó Gyula 21, Dunaszerdahely

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!