A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Tudományok napja a Gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpontban

Gúta, 2014. november 3.

A rendezvény fotóalbuma


Széchenyi István kezdeményezésére 1825. november 3 - án a pozsonyi országgyűlésen határozták el a magyar rendek a Magyar Tudományos Akadémia létrehozását. A Magyar Tudósok Világtalálkozóján (1996) döntés született arról, hogy ez a nap lesz minden évben a Magyar Tudomány Napja, amelyet először 1997-ben ünnepeltek meg. Ennek jegyében immár nyolcadik alkalommal gyűltek össze városunk és a környékbeli iskolák tudásra éhes diákjai november 13-án a gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpontban, hogy egy emlékezetes nap erejéig maguk is hódoljanak a tudományok előtt. Ezen tudományos nap keretében minden évben neves tudósok igyekeznek megismertetni a diákokkal a legújabb kísérletek, kutatások eredményeit bemutatóval egybekötött előadások formájában.

A rendezvény sikerét és létjogosultságát mi sem bizonyítja jobban, hogy egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a környékbeli alap- és középiskolák, illetve a szlovákiai magyar tudományos élet képviselőinek részéről az előadások és Heuréka!tudománytörténet vetélkedő iránt. A helyi oktatási intézmények mellett idén Naszvadról, Szímőről, Galántáról, Érsekújvárból, Szencről, Ekecsről, Nagymegyerről, Alsóbodokról, Párkányból, Dunaszerdahelyről, Komáromból, Lakszakállasról, de a magyarországi Kisbérről és Tatabányáról is érkeztek diákok és tanáraik. A rendezvény elsődleges célja, hogy felkeltse a diákok érdeklődését a különböző tudományágak iránt, másrészt lehetőséget nyújt az évről évre idelátogató diákok, pedagógusok, valamint az előadók közötti baráti kapcsolatok elmélyítésére is.

Ozogány Ernő tudománytörténeti szakíró a magyar történelem híres asszonyairól tartott tartalmas előadást. Bemutatta azokat a tudós nőket, akik olyan jelentős szerepet játszottak az elmúlt évezredben, hogy a nemzet virágainak nevezik őket. Szó esett Árpád-házi Szent Piroskáról, Torma Zsófiáról, az első nőről, aki barlangkutatással foglalkozott; Sass Flóráról, a nílusi népek holdleányáról; Róna Erzsébetről, aki rámutatott arra, hogy a radioaktív anyagok veszélyt jelenthetnek az egészségre. A diákok az előadásból megtudhatták azt is, hogy az első magyar fizikus asszony Zemplén Jolán volt, aki több értékes publikációt adott ki a fizika szakterületén. Végezetül Pécsi Eszter nevével ismerkedhettünk meg, aki statikát tanult, és a híres építész, Hajós Alfréd őt bízta meg a margitszigeti uszoda csuklós vasbetonszerkezetének megtervezésével. Mindazok, akik végighallgatták Ozogány Ernő előadását, értékes, új információkkal térhettek haza.

Az előadássorozat üde színfoltja volt Dr. Szabó Péter egyetemi tanár, aki a Szlovák Műszaki Egyetem Anyagtechnológiai Karáról érkezett hozzánk. Egy érdekes és napjainkban rendkívül aktuális témájú előadásnak lehettünk szem- és fültanúi. Az előadó a 21. század menedzserét próbálta definiálni és megfoghatóvá tenni. Hihetetlenül könnyed stílusban magyarázta a hallgatóságnak, hogy a 100 évvel ezelőtti menedzsert és a 21. századi menedzsert csak a modern technikai vívmányok különböztetik meg egymástól. A tudás, motivációs készség, csapatszellem és ötletesség olyan örökérvényű fogalmak, amelyek a jó menedzser ismérvei maradnak mindig. Sziporkázó humora a fiatalabb korosztályt is rabul ejtette, így nem csoda, hogy az előadás végén sok diák mondta: „Én is menedzser szeretnék lenni!”´

Dr. Pukánszky Béla, a Szegedi Tudományegyetem Gyógypedagógus-képző Intézetének vezetője a humán tudományt képviselte „Gyerekkorok, gyerekvilágok, régen és ma” című előadásával. Az ókortól kezdve a huszadik századig felvázolta a szülő-gyermek kapcsolat és a gyermekekről alkotott kép alakulását, valamint a különböző gyermeknevelési elveket az egyes korokban. Gazdag képanyaggal illusztrált előadásából kiderült, hogy a régi korokban „nem volt gyerekjáték gyereknek lenni”, a nehéz életkörülmények, a történelem sorsfordító eseményei, a szigorú társadalmi szabályok mind hozzájárultak ahhoz, hogy a gyerekeket már nagyon korán beléptek a felnőttek világába. Az előadás témája kapcsolódott az iskolánkban zajló nemzetközi Comenius projekthez, amely a kétéves projektmunka során régi gyereksorsokat hasonlít összes Szlovákiában és Franciaországban, valamint a gyerekkor sorsfordító eseményeit vizsgálja.

MUDr. Balázs Ferenc kardiológus előadásának címe a Példabeszédek könyvéből ered: „Minden féltve őrzött dolognál jobban óvd meg a szívedet, mert onnan indul ki az élet!” A szívdoktortól megtudtuk, hogy milyen kockázati tényezők mozdítják elő a szívbetegség kialakulását. Ezek között vannak olyanok, amelyeket befolyásolhat az ember (magas vérnyomás, dohányzás, cukorbetegség, mozgáshiány), mások pedig már genetikailag adottak. Különösen érdekesnek találtuk, hogy a teknősbéka szíve percenként négy-ötöt ver, így sokkal hosszabb az élettartama. Az előadás végén választ kaptunk arra a kérdésre, hogy mitől fáj a szív.

Dr. Gazda István tudománytörténész, a Magyar Tudománytörténeti Intézet igazgatója bevezető szavaiban elmondta, hogy az intézet egyik fő célja a Magyarországon és a környező országokban folyó tudománytörténeti kutatások koordinálása. Régi magyar tudósok és feltalálók című előadásában mesélt Széchényi Istvánról és az ő reformtörekvéseiről; a szímői születésű Jedlik Ányosról, aki a szódavíz előállítási technológiáját fejlesztette ki; Semmelweis Ignácról, az anyák megmentőjéről. Szó esett még Ganz Ábrahámról, aki forradalmasította a vasúti kocsik előállítási eljárását, így lényegesen megnövelte azok élettartamát. Saját szabadalma alapján gyártott kéregöntésű vasúti kerekeket, vasúti kereszteződési csúcsbetéteket, gabonaipari őrlőhengereket. A tudományos időutazás során Eötvös Lóránd és Bláthy Ottó Titusz neve is elhangzott.

A diákság körében a legnagyobb népszerűségnek örvendő előadás a 3D szkennelés és a 3D nyomtatás rejtelmeibe vezette be a hallgatóságot. Dr. Morovics László, a Nagyszombati Egyetem Anyagtechnológiai Karának egyetemi tanára bemutatta a 21. század egyik forradalmian új technológiájának, a 3D nyomtatásnak a folyamatát és legalapvetőbb alkalmazási területeit. Szemléltető videók segítségével nyomon követhettük, miként készül a nyomtatást megelőző digitális modell, amelyet számítógépes szoftverek segítségével lehet felépíteni, illetve meglévő testről 3D szkenner segítségével elkészíteni. Megtudtuk, hogy a 3D nyomtató additív gyártási eljárás, vagyis vékony rétegek lerakásával készít tárgyakat szemben a hagyományos megmunkálással, melynek során egy nagyobb nyers darabból választják le a felesleges anyagot és a megmaradó rész lesz a kész termék. Az előadó által hozott nyomtatott tárgyakat kezünkbe is vehettük, kiderült, hogy egy modell kinyomtatása néhány perctől néhány óráig tarthat a test méretétől és bonyolultságától függően. A 3D nyomtatás jelenlegi fő alkalmazásterülete a gyors prototípuskészítés és a hobbi szintű használat, de a technológia fejlődésével az ipari és orvosi alkalmazásra is lehetőség nyílhat.

A Tudományok napja keretén belül a vállalkozó szellemű szlovákiai és magyarországi középiskolás diákok idén negyedik alkalommal mérhették össze tudásukat a Heuréka! elnevezésű tudománytörténeti vetélkedőn. Az idei verseny témakörében olyan magyar tudósokkal foglalkozott, akik a táv- és hírközlés területén alkottak maradandót. A vetélkedő meglepő és kreatív feladatainak összeállításában részt vettek az iskolaközpont tanárai, Tóth Árpád és Fazekas Anna, valamint Galo Vilmos történész. A versenyt idén is nagy érdeklődés övezte: idén 10 háromfős csapat versenyzett, ezek közül kettő Magyarországról érkezett. A vetélkedőt idén a Nagyboldogasszony Egyházi Gimnázium csapata nyerte, második lett a kisbéri Táncsics Mihály Gimnázium és Szakközépiskola, a harmadik helyen pedig a Szenci Molnár Albert Gimnázium csapata végzett.

A rendezvény sikeréhez a diákok is nagyban hozzájárultak, hiszen aktívan bekapcsolódtak a különböző tudományterületeket érintő előadásokba, véleményt nyilvánítottak, kérdéseket tettek fel a hallottakkal kapcsolatban. Lelkesedésük volt a bizonyíték arra, hogy a fiatalság körében is komoly igény mutatkozik az ilyen tudományos jellegű rendezvények iránt. A tudománytörténeti vetélkedő lelkes versenyzői nagy felkészültségről és - páran közülük - már most a tudomány iránti elkötelezettségről tettek tanúbizonyságot. Ki tudja, lehet, hogy soraikból kerülnek ki a jövő magyar tudósai. Ebben csak reménykedni tudunk.

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!