A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

II. Gömöri Vers- és Prózamondó Tábor

Rimaszombat, 2014. július 27. – augusztus 1.

A rendezvény fotóalbuma


2014. július 27. és augusztus 1. között került megrendezésre második alkalommal Kokaván a Kokava-Línia üdülőközpontban a  Gömöri Vers- és Prózamodó Tábor a Pro Scholis p.t. és az SZMPSZ Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központ közös szervezésében.

Célja és küldetése az volt, hogy:

- a gyermekeket a nyári szünet alatt felkészítse az irodalmi szövegek értelmezésére és tolmácsolására, az előadóművészet alapjainak elsajátítására;

- felelevenítse, kibővítse az iskolákban tanultakat irodalmi gyönyszemeinkről magyar költőink versein keresztül;

- a tábor lehetőségeihez képest a természetben való kirándulás, sportolás, természetjárás és egyéb kiegészítő foglalkozások alkalmával a gyermekeket nyitottá és érzékennyé tegye annak szépsége és gazdagsága iránt, illetve a természetvédelemre neveljen.

A tábor 15 tanulójának pedagógiai felügyeletét Csúsz Ilona és Csúsz László, valamint Molnár Zsuzsa látta el.

A szakmai program előadója Molnár Xénia színművésznő volt, aki tudatosan választotta Petőfi Sándor népies költészetének ismert verseit, Weöres Sándor gyermekverseit és Gömör szülöttének, Pósa Lajosnak gyermekverseit. Pósa Lajos verseinek választása egybeesett a költő halálának 100. évfordulójára való emlékezéssel.

Az előadó arra törekedett, hogy mindazok a gyermekek, akik már verset szavaltak, prózát mondtak, színpadon szerepeltek, de azok is, akik éppen most fedezik fel önmagukban a ,,játszó,versmondó embert“, céljaik megvalósításához megfelelő segítséget kapjanak a tábor egy hete alatt.

Igyekezett játszva tanítani a gyerekeket, akik nagyon befogadóak, aktívak és érdeklődőek voltak az új iránt, mindenki egyénre szabott eligazítással tért haza, ami számára hasznossá válhat mind az iskolában, mind a versenyeken való megmérettetésben.

Minden napra jutott idő egy-egy költő életével, verseivel tüzetesebben foglalkozni. Petőfi Sándor: Szeptember végén, Fa leszek ha ... verseit elemezték, a Befordúltam a konyhára... c. megzenésített versét ritmusgyakorlatok segítségével sajátították el, A Nemzeti dal, Az Apostol, Itt van az ősz, itt van újra, János Vitéz és az Egy gondolat bánt engemet c. költemények is megbeszélésre kerültek.

Weöres Sándor csengő-bongó gyermekversei magukért beszélnek. A gyermekek értelmezték, eljátszották a magunk készített kellékek, provizorikus kosztümök, egyéb kiegészítők segítségével A galagonyát, Bóbitát, Csiribirit és a Száncsengőt. Halász Judit és Koncz Zsuzsa megzenésített versverziói a zenei élményt segítették.

Pósa Lajos versei közül a Tréfa c.verssel ismerkedtek meg alaposan, amelyet el is játszottak – a lányok kérdeztek, a fiúk válaszoltak. Beszélték a költő életét, életművét, dalszerzeményeit is, valamint szó esett gömöri, Radnóthoz való kötődéséről is.

Az Iczinke piczinke, A kis hajó és Anyám intése c.versei kerültek még feldolgozásra.

A verselemzések mellett nagy szerepet kaptak a drámajátékok. A dramatikus folyamat kifejezési formája az utánzás, eszköze az emberi hang, az adott nyelv, test, a tér és az idő, tartószerkezete a szervezett emberi cselekvés. Az előadó Gabnai Katalin drámajátékaival gazdagította a foglalkozásokat.

Érzékszerveket finomító játékaik voltak a kacsintójáték, tükörjáték, titkos karmester. A megőrző és újrateremtő játékokat nagyon szívesen játszották a gyerekek, mint pl. Mi változott? Mire emlékszel? Holnap, ha hozzád indulok...,Van egy bőröndöm, grimaszjáték stb.

Gyakran végeztek helyes légzésgyakorlatokat, számtalan nyelvtörőt tanultak és mondtak, etüdökkel (test, mimika és gesztusok segítségével) játszottak el közmondásoka, rövid történeteket.

A foglalkozások napi háromszori másfél órában zajlottak, ha az időjárás engedte, akkor kinn a szabadban, nem megfeledkezve arról, hogy a játéktevékenység a legalapvetőbb örömforrás, amelyben a fejlődés lehetősége úgy bújik meg, hogy a ,,kényszer“ csak a játék szabályában van jelen.

A fogalkozások végén minden alkalommal megbeszélték az aznap tanultakat, illetve, mely játékok voltak számukra kedvesek, vagy kevésbé érdekesek.

Minden gyermek egy külön hangszer, nem ,,dobolhatunk“, rajta, amikor  ő egy ,,hegedű“. A tábor végére egy remek kisegyüttessé, csapattá kovácsolódott össze a 15 gyermek. Az utolsó nap délutánján nyitott óra keretén belül összegezték a gyermekek a tanultakat az értük érkező szülők jelenlétében.

A tábor a kitűzött célt elérte: az irodalmi művek értőjeként és előadójaként tett első lépés megtörtént. A szabadban tett túrák, kirándulások, sportfoglalkozások (lovaglás, úszás, akadálypályás versenyek) a szellemi feltöltődés mellett a test egészséges fejlesztését is teljesítette.

(Molnár Xénia - Ádám Zita)

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!