A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Kincskeresők tizedszer

Dunaszerdahely, 2014. november 12–13.


A dokumentum letölthetõ változata
Jókai Tibor hozzászólása
Csáky Pál köszöntője


2014. november 12–13-án tizedik alkalommal gyűltek össze a helyi és regionális értékeket kutató diákok Dunaszerdahelyen, az Építészeti Szakközépiskolában, hogy ismét bemutassák azokat a „kincseket”, amelyeket érdemesnek tartanak arra, hogy ezek által ismertessék meg széles körben szülőföldjük értékeit.

A Kincskeresők X. konferenciája alkalmat ad az összefoglalásra, a visszatekintésre. Egy matematikai versenyfeladatnak is megfelelhet, ha utána kell számolni, hogy van az, hogy az egész 2006-ban kezdődött, és az idén, 2014-ben már a 10. konferenciára került sor. Nos, a megfejtés: 2006 tavaszán írta ki a Szülőföld Alap az első, majd ugyanez év őszén a következő olyan pályázatot, amelybe tökéletesen beillett egy régi vágyam megvalósítása: tájainkon is meghonosítani a TUDOK módszerét (vetített képekkel bemutatni egy-egy témát, minden más megkötöttség nélkül). Első két éven versenyt szerveztünk, a Csemadokkal közösen, akkor még regionális fordulókkal. Később ez megváltozott. Az SZMPSZ önállóan pályázott, és a Kincskeresők – helyi értékeket kutató diákok konferenciája valóban konferencia lett, versengés nélkül.

Visszatekintve az elmúlt eseményekre elégedettséggel tölt el, hogy idejekorán megszüntettük a versenyt, és évről évre oldott hangulatú, ám felelősségteljes felkészüléssel és tartalmas előadásokkal teljes konferenciákat szervezünk. Itt ugyanis nincs helye a versenynek: ki tudja előre eldönteni, mekkora hozadéka lesz a helyi közösség szempontjából egy természeti kincseket rejtő hely, egy neves személyiség, ipartörténeti emlék vagy kastély, templom stb. történetét bemutató előadásnak. Lehet, hogy egy jól felszerelt (városi) iskolában még a pedagógusok sem tudnak arról, kik, mikor, milyen előadással képviselték iskolájukat a Kincskeresőkön, míg olyan iskolában, ahol minden beíratott tanulóért külön meg kell dolgozniuk a pedagógusoknak, vagy egy kis faluban, ahol sokszor talán még az internetelérés is gondot okoz, a feldolgozott téma közkinccsé válik: bemutatják kistérségi konferenciákon, közösségi alkalmakkor (Csemadok évzáró, szülői értekezlet, klubest, könyvtári rendezvény stb.). A Kincskeresők célkitűzése kezdetektől fogva ez utóbbi volt. Örömmel nyugtázhatjuk, hogy az eredmények nem maradtak el. Mára már több iskola (legjelentősebb közülük a pelsőci, a hetényi, a vágsellyei és a tornai) helytörténeti kiadvánnyal vagy rendszeresen megjelenő helytörténeti füzetekkel rendelkezik, amelyek a Kincskeresőkön bemutatott diákkutatásokat tartalmazzák. Követésre méltó a tornai kezdeményezés, ahol a Csemadok szervezésében már hagyományosan, évről évre megszervezik a Kincskeresők kistérségi bemutatóit. Honlapot működtetnek, ahová rendszeresen feltöltik (közkinccsé teszik) a Tornához kapcsolódó munkákat (http://tornakozossege.eu/Ertekeink_Kincskeresok.html). Ugyancsak követésre méltó a szenci kezdeményezés, amely szintén a Kincskeresőkről mintájára indult: a Szenczi Molnár Albert Alapiskola és a Szenczi Molnár Albert Gimnázium tanulói minden tavasszal közös konferencián mutatják be legújabb kutatásaik eredményeit a helyi Városi Múzeumban. Az előadásokat és a prezentációkat szakavatott zsűri értékeli, hogy a hibák kijavítása után ezek is közkinccsé váljanak az iskolák és a helyi közösségek számára. A szenci alapiskola 2013-ban „Adalékok Szenc helytörténetéhez“ címmel jelentette meg a diákok helytörténeti kutatásainak eredményeit. 2013-ban jelentette meg az SZMPSZ a Kincskeresők és a TUDOK sikeres felvidéki szereplőinek munkáiból összeállított Talentum c. kiadványt. (Ismertetését lásd: Pedagógusfórum, 2013. szeptember, 21. o.) Itt jegyzem meg, hogy a TUDOK társadalomtudományi szekciójában rendre Kincskeresőkön korábban szereplők érnek el kiváló eredményeket, akik jó felkészültséggel, további kutatásaik eredményeivel mutatkoznak be.

A Kincskeresők X. konferenciája több ponton is eltért az előző években már hagyományossá váló forgatókönyvtől. A konferenciát Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke nyitotta meg, majd Dunajszky Éva olvasta fel Csáky Pál, európai parlamenti képviselő köszöntőjét. A konferencián – mely minden évben az SZMPSZ Galántai Regionális Pedagógiai Központ mint Tehetségpont szervezésében valósul meg – először vettek részt Budapestről a MATEHETSZ Tehetséghidak Program alprojektvezetői, akik előadásaikkal tájékoztatást nyújtottak a magyar tehetséggondozás szervezeti formáiról.

A tehetséggondozási programot Pék László, a Felvidéki Tehetségsegítő Tanács elnöke vezette be, majd Szántó Judit Sokszínű tehetség – Sokszínű gondozás című előadásában a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek (MATEHETSZ) rendszerét, a tehetséghálózatot (Tehetségpontok) és a Nemzeti Tehetségprogram megvalósulását ismertette. Pesti-Sári Csilla A Tehetséghidak Program eredményei és kiterjesztése 2015 nyaráig címmel elsősorban a diákokat közvetlenül is érintő programokról beszélt a diákoknak. Bemutatta azokat a jelenleg is elérhető internetes felületeket – E-learning, Prezi, LinkedIn – amelyek mindenki számára elérhetők. Ezek használatával a diákok magukat is tesztelhetik, ki miben tehetséges, de a tanárok és a tehetséggondozásban részt vevő szakemberek is segítséget találnak a kínálatok között. A konferencián a felkészítő tanárok is kaptak egy-egy példányt a kiadványokból – Géniusz könyvsorozat (eddig 39 kötetet számlál) és a Géniusz füzetek – amelyek az internetről is letölthetők.

A konferencián másik rendhagyó eseménye is volt: „2014 a külhoni magyar felsősök éve” program keretében a magyar nyelvű oktatás megerősítését szolgáló program módszertani csomagjainak az átadása. Potápi Árpád János, Magyarország Miniszterelnökségének nemzetpolitikai államtitkára szimbolikusan egy csomagot adott át Jókai Tibornak, az SZMPSZ elnökének, hogy szűkre szabott idejében még a diákok előadásai közül is meghallgathasson egyet, és megtekinthesse a konferencia gazdagító programját, a Jomili kocka élményműhelyt. Az államtitkár kíséretében a konferenciát meglátogatta Haraszti Attila, főosztályvezető-helyettes, Pathó Marianna, felvidéki referens, Hajnal Virág, a felsősök éve programfelelőse és Szilágyi Péter kabinetvezető.

A jubileumi konferenciára való készülődés adott alkalmat a Kincskeresők logójának a megalkotására. Ez alkalomból nyílt meg Kincskeresők közösségi oldala is: Kincskeresők - Tehetségpont RPK Ga. Az itt közzétett tervek közül a közönségszavazat Máté Julianna tervét hozta ki győztesnek.

A Kincskeresők X. konferenciáján 43 diákelőadás hangzott el, mint a korábbi években, most is rendkívül gazdag témaválasztékkal. A diákok 29 iskolát és több kulturális szervezetet (Csemadok, ifjúsági szervezet) képviseltek. Összesen 45 diákelőadás hangzott el, és elégedetten nyugtázhatjuk, hogy 1-2 kivételtől eltekintve (ők még első alkalommal, tapasztalatok nélküli résztvevők voltak) a 75 diák mindegyike jól felkészült. Jó látni, hogy a résztvevők egyre több saját kutatásra épülő előadással jelentkeznek, és gyarapszik azoknak a diákoknak a száma, akik hosszabb távú helytörténeti kutatási terveket dédelgetnek, vagy akik a konferencián, társaik előadását hallva fogalmazzák meg jövőbeni kutatási terveiket. Ehhez azonban nagy szükség van a konferencia zsűrijének a felelősségteljes hozzáállására is.

Az zsűri – amelynek munkájáért ezúttal is köszönetet mondunk! – mint minden évben, most is jeles szakemberekből állt. Dr. Gaál Ida, a komáromi Duna Menti Múzeum dolgozója, művészettörténész, néprajzkutató kezdetektől fogva szakmai tanácsokkal segítette a Kincskeresők munkáját, amelyben az elmúlt pár év kivételével rendszeresen zsűritagként vett részt. Nagy Attila, végzettségét tekintve történelemtanár, Dunaszerdahely helytörténeti kutatója, tanári és kutatói szempontból is értékes tanácsokkal látta el a diákokat és a felkészítő tanárokat. Bauer Edit, volt európai parlamenti képviselő (akinek a Kincskeresők rendszeres résztvevői nagy köszönettel tartoznak, hiszen minden éven meghívott 3-4 csapatot egy strasbourgi látogatásra) értékeléseiben a magyarságunk hagyományainak, kulturális értékeinek a megtartásában erősítette az előadókat. Mindezt gyakran eredeti szakjának megfelelően, honi magyarságunk helyzetének szociológiai miliőjébe ágyazva fejtette ki. A konferencia második napján az előadásokat meghallgatta Bauer Győző akadémikus is, akit szintén felkértünk az értékelésre. A gyógyszerkutató professzor értékelései nemcsak sok tanulsággal szolgáltak, de felkészültsége, a társadalomtudományokban való jártassága, és főleg a szlovákiai magyarság iránti elkötelezettsége igazi élményt és követendő példát jelentett minden résztvevőnek. Egyetlen előadás végén sem mulasztotta el a tanulságok levonását, az előadásokhoz fűzött kutatási útmutatóit pedig a szlovákiai magyarság kutatási programjavaslataként is összegezhetnénk. Bauer Győző kezdetektől fogva fontosnak tartja a szlovákiai magyarság tudósnevelését – ebből a célból volt egyik alapítója évekkel ezelőtt a Selye János kollégiumnak. (A Selye János egyetemet megelőzően létrejött láthatatlan kollégium célja a tudósképzés és a kutatói utánpótlás volt. Az ott tömörülő tudós mentorok olyan szakembereket indítottak útnak, mint pl. Komzsík Attila, a Nyitrai KF Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja.)

A konferencia kiegészítő programját képezte a Jomili kockával való foglalkozás, melyre az első nap programjával párhuzamosan volt lehetőség. A tájainkról, a mátyusföldi Hidaskürtről induló kockakészletet Burian Roman termékmenedzser mutatta be, majd több készletet bocsátott a diákok rendelkezésére. Ez az itthon még alig ismert, de külföldi egyetemeken és konferenciákon rendszeresen szereplő, és a magyarországi kreatív műhelyekbe már beépült logikai játék kellemes kikapcsolódást nyújtott az előadások alatt elfáradt diákoknak.

Az előadások reggel 8-tól este 6 óráig tartottak, csak a szükséges étkezési és röpke kávészünetekkel megszakított program folyamatos odafigyelést kívánt a résztvevőktől. Érdemes megjegyezni, hogy a Kincskeresők konferenciáján nincs szükség a fegyelmezésre! A változatos témák és az elkötelezett diákok, tanárok rendkívül figyelmesen hallgatják meg az előadásokat, hisz mindegyikből sokat tanulhatnak, és a témák inspirációt jelentenek a továbblépéshez. Ebben nagy segítségre van médiapartnerünk, a Magyar Interaktív Televízió munkája is. A honlapjukon már a 9. konferencia előadásiból is sokat megtalálhatunk, az idei előadásokat pedig folyamatosan töltik fel a http://www.televizio.sk/ honlapra. Minden előadást és a Kincskeresőkkel kapcsolatos híradásokat, képeket igyekszünk feltölteni a Kincskeresők közösségi oldalára, hogy mindenki számára elérhetővé tegyük azokat.

Összegezve tehát: a Kincskeresők tizedik, jubileumi konferenciája méltó folytatása volt az elkezdett munkának, és reméljük, hogy még sok jubileumot fog megérni, újabb és újabb iskolák, pedagógusok és diákok bevonásával!

Szanyi Mária
a Kincskeresők főszervezője

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!