A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Intézményvezetők szakmai találkozója

Pathfürdő , 2015. május 5-6.

A rendezvény fotóalbuma


Az idei évben immár kilencedik alkalommal került sor az „Intézményvezetők szakmai találkozójára”, melyet a SZMPSZ Érsekújvári és Komáromi Területi Választmánya szervezett a felvidéki magyar tannyelvű alap- és középiskolák vezetői számára.

A kétnapos, tréningszerű, gyakorlati jellegű képzést Kézy Zsuzsanna, budapesti közoktatási szakértő vezette, témája pedig a „Tanulószervezet” volt.

A képzésen 6 dél-szlovákiai járás 16 iskolájának vezetője, ill. igazgató helyettese vett részt. Közülük csak néhányan voltunk, akik első alkalommal kóstolhattunk bele abba, milyen érzés is egy lelkes szakmai közösségben dolgozni. A résztvevő intézményvezetők többsége ugyanis visszajár az évente tartott tréningre, amelyen, mint azt megtapasztalhattuk, őszintén meg lehet osztani egymással gondolatainkat, közösen beleáshatjuk magunkat az aktuális oktatáspolitikai kérdésekbe, és főleg nyíltan lehet tapasztalatot cserélni, szakmai vitát folytatni, valamint a kiváló foglalkozásvezető segítségével az intézményvezetés terén fejlődni.

A keddi megnyitó után Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet vezetője foglalta össze a rozsnyói országos konferencián elhangzott előadások lényegét. Boncolgatta az oktatásügy sikerességének kulcsát, az intelligens iskola fogalmát, a szlovákiai kisebbségi oktatás jelenlegi helyzetét, a szlovákiai magyar iskolahálózat problémáját.

Az elgondolkodtató elemzés után Kézy Zsuzsanna egy saját iskolánkra vonatkozó önértékelési teszt kitöltésével kezdte a tréninget. A hiányosságok feltárása után, azok kiküszöbölése érdekében, megtanultunk pontosan megfogalmazott rövid és középtávú célokat kitűzni az ún. SMART kritériumok alapján.

A következő modulban 4 iskola vezetője kapott lehetőséget saját iskolájának jó gyakorlatát, ill. pedagógiai innovációit bemutatni. Azaz, mint „Tanulószervezetek” egymás tapasztalataiból, jó gyakorlataiból is tanulhattunk. Megkapó volt az előadók őszinte, segítő szándéka, valamint a többi iskolavezető részéről megnyilvánuló érdeklődés.

Az Újvári Pázmány Péter Gimnázium igazgatónője, Peternai Zsuzsanna, a pedagógiai testület módszertani fejlesztésének két éves gyakorlatát vázolta, ami leginkább a tanulók személyiségfejlesztése szempontjából bizonyult hasznosnak.

Decsi Katalin, a Gútai Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont vezetője a tradíciókhoz való visszatérés mellett, a modern IKT eszközök alkalmazásáról, a blokkosított tanórákról, a projektoktatásról beszélt.

Kosár Mónika, a Lakszakállasi Alapiskola igazgatónője szintén hasznos tapasztalatot prezentált, a sajátos nevelési igényű tanulók oktatásához és fejlesztéséhez szükséges körülmények megteremtését, személyi feltételeinek kialakítását (speciális pedagógus, logopédus, pedagógiai asszisztens alkalmazásának jogi és gazdasági hátterét).

Jómagam, a Hetényi Tarczy Lajos Alapiskolán a regionális nevelés elemeinek oktatási-nevelési folyamatba való beépítését, a gyermekek motivációs jellegű, újszerű értékelési rendszerét, a 9. évfolyamosok különleges státuszát, ill. az értő olvasás fejlesztésére irányuló, féléves, „Könyvtári nap és éjszaka” projekt megvalósításának gyakorlatát mutathattam be.

Az előadások hasznosságát bizonyítja az is, hogy az intézményvezetők kérték a SZMPSZ vezetőségét, hogy a jövőben is biztosítsanak teret az efféle gyakorlati bemutatóknak.

A délután folyamán Szőköl István, a Komáromi MPC igazgatója számolt be az MPC múltjáról, jelenéről és jövőjéről. Örömmel hallottuk, hogy tervezik az új EU-s projektekbe való bekapcsolódást. Különösen a „Szlovák nyelv átalakításának módszertana” projektterv keltette fel az intézményvezetők érdeklődését, melynek célja a differenciált szlovák nyelvoktatás módszertanának kidolgozása a különböző régiókra.

Ezután Kézy Zsuzsanna az „Egészséges és beteg szervezetek” jellemző jegyeit boncolgatta, Szabó Győzőné pszichológus anyaga alapján. Majd „Tudásmenedzsment, tudásintenzív szervezetek, intelligens szervezetek, tanulószervezetek” című újabb előadását konzultáció követte. Közösen rendeztük gondolatainkat, újra átgondoltuk a nap során tanultakat, tapasztaltakat, valamint közösségi élményeinket is.

Este az SZMPSZ elnökségi tagjaival, valamint a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatójával nyílt alkalmunk beszélgetni. Első kézből értesülhettünk az aznapi elnökségi ülés témáiról és határozatairól, a tervezett nyári egyetemekről, valamint együtt boncolgattuk az oktatáspolitikai történéseket.

Szerdán tréningszerű gyakorlati feladatokkal találtuk szemben magunkat: egyéni és csoportos vezetői önértékelés után további szervezeti önértékelést végeztünk tanulószervezeti jellemzők alapján, majd kidolgoztuk a tudásmegosztás gondolati térképét, valamint a tudásmegosztás helyi rendszerének alapját, hálóterv segítségével. Mindezek ismeretében képessé váltunk szervezetfejlesztési tervek összeállítására.

Mindent összevetve elmondható, hogy a két nap alatt fejlődtek vezetői kompetenciáink, gyakorlati vezetői tudásra tettünk szert, melyet Kézy Zsuzsanna foglalkozásvezető szakértelmének, és emberi tulajdonságainak is köszönhetünk. Továbbá szorosabbá váltak emberi kapcsolataink, új ismeretségekre tettünk szert. Mindez hozzájárul intézményeink további fejlődéséhez, ami pedig a mai világban iskoláink megmaradásának záloga lehet. Ezért arra biztatok minden iskolavezetőt, aki fontosnak tartja saját maga szakmai, és ez által intézménye fejlődését, hogy a jövőben jöjjenek közénk. Tanuljunk együtt, ismerjük meg jobban egymás jó gyakorlatait, és tapasztalják meg az „Intézményvezetők szakmai találkozójának” fejlesztő, motiváló és feltöltődést adó hatását!

Köszönetet szeretnék mondani a magam, és valamennyi résztvevő nevében a SZMPSZ Komáromi és Érsekújvári Területi Választmányának a két napos rendezvény megszervezéséért, és remélem, hogy az elkövetkező években is lehetőséget biztosítanak az iskolavezetőknek a szakmai találkozóra. Bízom benne, hogy jövőre még több iskola vezetője csatlakozik a már összeszokott társasághoz.

Én ott leszek.

Czibor Angelika iskolaigazgató, Tarczy Lajos Alapiskola Hetény

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!