A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

VIII. Harmos Károly Országos Képzőművészeti Pályázat és kiállítás

Pozsony, 2015. április 20.

A rendezvény fotóalbuma


A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a társszervezők a 2015 januárjában öt kategóriában meghirdették a Szlovákiai Magyar Iskolák és Óvodák VIII. Harmos Károly Országos Képzőművészeti Pályázatát.

A beérkezett több mint 1000 alkotás a bizonyosság arra, hogy iskoláinkban mind jelentősebb szerepet játszik a művészet nemes eszközeivel megvalósuló embernevelés.

Mai világunkban egy feladat elvégzéséhez a paletta elé ültetni a gyermeket csak akkor sikerül, ha benne az adottság mellett elkötelezettség és kitartás is munkál. Nem hiányozhat a pedagógusi, szülői motiváció, a jól megfogalmazott téma, amely elindítja a gazdag gyermeki, ifjúi fantáziát.

A pályázati témákat az idén is igyekeztünk úgy ajánlani a szervezőknek, hogy azok neves magyar történelmi és irodalmi személyiségekhez, vagy évfordulókhoz kötődjenek. Fontos ez a magyarság megőrzése miatt, hiszen minden lehetőséget meg kell ragadnunk, hogy minél több oldalról támogathassuk a gyerekek identitástudatának fejlesztését. E mellett a témaajánlások igazodtak a gyerekek életkori sajátosságaihoz is.

A Harmos Károly Országos Képzőművészeti Pályázat nyolcadik évfolyama a legkisebbeket Mátyás király meséinek elolvasására és az élményből alakuló meseillusztrációra hívta meg. Az alapiskola felső évfolyama és a nyolcosztályos gimnázium tanulóinak a Rákóczi-szabadságharc ismeretén alapuló alkotásokat kellett készíteni, illetve a Himnuszon átvonuló magyar történelem ismerete révén felidézni és láttatni azt a hatalmas tablót, amit Kölcsey vizionált a hazaszeretet jegyében. A középiskolások feladata illusztráció készítése volt egy elolvasott Mikszáth-regényhez kapcsolódóan. A pályázat egyediségét az adja, hogy az irodalmat összekapcsolja a képi ábrázolással, és ez kitűnő lehetőség az olvasottaknak képekben való tolmácsolására.

A pályázatba 92 hazai magyar oktatási intézmény közel 1 000 alkotással kapcsolódott be, melyeket a neves magyarországi és hazai szakemberekből, képzőművészekből álló zsűri véleményezett. Tagjai voltak Szilva Ilona szobrászművész, Szilva József festőművész, Novák Ágota textilművész a komáromi Művészeti Alapiskola pedagógusai, Komjáthy Anna budapesti művésztanár.

A zsűri elnöke, L. Ritók Nóra grafikusművész, a berettyóújfalui Igazgyöngy Művészetoktatási Intézmény igazgatója szerint öröm volt látni, hogy a magyar lakta területeken egyre több óvoda és iskola tűnik ki magas színvonalú vizuális nevelési munkájával. Egyre színesebb, igényesebb, megmunkáltabb, esztétikai élményt adó, tudatos pedagógiai munkával fejlesztett vizuális kommunikációt tükröző rajzok érkeztek a pályázatra.

A legerősebb mezőny az idén is az alsó tagozatosok korcsoportja volt, létszámban és minőségben egyaránt. Szép munkák készültek az óvodás korcsoportban, és feltűnő volt a speciális iskolákból érkező gyerekrajzok magas színvonala is. A felső tagozatosok körében a gyermeki, bátor, sajátos viszonyulás felvállalása kissé alábbhagy, és itt kevésbé nyitottak az új technikai megoldások felé is. Sajnálatos, hogy a középiskolás korosztályt az idén nem sikerült igazán megérinteni. A zsűri nehéz helyzetben volt, főleg az első válogatás után, amikor a beérkezett 1000 alkotás felét megfelelő színvonalúnak értékelte. Közülük választották ki a kiállítandó 98 rajzot, illetve a díjazottakat, szám szerint 54-et.

A kiállításnak és az ünnepélyes díjátadásnak (mint eddig minden évben) a SZNM Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma adott otthont. A tárlatot Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke nyitotta meg Pozsonyban. Jarábik Gabriella, a múzeum igazgatója méltatta a színpompás alkotásokat, amelyeket idén megtekinthettek a látogatók a múzeumok éjszakáján is.

A díjátadásra a tanulókon kívül a felkészítő pedagógusok is meghívást kaptak. Gratulálunk a kiállított és díjazott alkotások készítőinek, köszönet a felkészítő pedagógusoknak. Közülük számosan évek óta bekapcsolódnak a mára már hagyománynak számító, színvonalasan megrendezett rajzpályázatba, mert fontosnak érzik, hogy önálló képi gondolkodásra buzdítsák tehetséges növendékeiket.

A tárlat anyaga a SZNM Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma után vándorkiállításként eljut majd több dél-szlovákiai település iskolájába, hogy minél többen láthassák a gazdag képzelettel és kifejezőkészséggel létrehozott magas színvonalú alkotásokat.

Vörös Mária

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!