A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

VIII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál

Komárom, 2015. június 13.

A rendezvény fotóalbuma


A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a komáromi Jókai Mór Alapiskola, Komárom városa és a Városi Művelődési Központ 2015. június 13-án már nyolcadik alkalommal rendezte meg az országos Kaszás Attila Versmondó Fesztivált, mely a Jókai Napok része.

A rendezvényt a Komáromi Jókai Színházban Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Területi Választmányának elnöke, az SZMPSZ Központi Irodájának vezetője nyitotta meg képekben is megidézve Kaszás Attila fájdalmasan rövid életútját. A versenybe benevezett tanulók és kísérőik, a zsűri tagjai mellett jelen volt Kaszás Margit, a művész édesanyja, Stubendek László polgármester, Keszeg Béla alpolgármester, Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke, Szénássy Tímea, a városi oktatási és kulturális bizottság elnöke, Mátyás Katalin, a Jókai Mór Alapiskola igazgatója, Varga Anna a Városi Művelődési Központ vezetője. Kaszás Attila szobránál koszorúkat, egy-egy szál virágot helyeztek el a főszervezők, a különdíjak felajánlóinak képviselői, a résztvevők.

Az immár nemzetközi méreteket öltő fesztiválon a hazaiak mellett vajdasági, kárpátaljai, csángóföldi és magyarországi versmondók felléptek. Pozsonytól Nagykaposig mintegy 40 hazai iskola kapcsolódott be a megmérettetésbe. Ebben az évben szlovákiai magyar költők műveiből kellett verset választaniuk a benevezőknek. Három kategóriában összesen hetven versenyzőt hallgatott meg a 12 tagú bírálóbizottság Pápai Erika budapesti színművész vezetésével. A zsűri tagjai voltak: Egri Kati és Lajos András színművészek Budapestről, Horváth Sándor színművész a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházból, Dolmány Mária elnök és Tóth Zsóka alelnök a Magyar Drámapedagógiai Társaság képviseletében, Kiss László a Magyar Versmondó Szövetség elnöke, Pápai László rendező Sopronból, Jókai Ágnes és Szikra József színművészek a Győri Nemzeti Színházból, valamint Szabó Viktor színművész és Miklós László a Komáromi Jókai Színházból.

Az I. kategóriában 15 iskola 26 tanulója versenyzett a II. kategória volt a legnépesebb, 19 iskolából 30 tanuló vett részt, a 9 bejelentkezett középiskolát pedig 14 tanuló képviselte.

A jelentkezők magas számára való tekintettel a fesztivál négy helyszínen 5 csoportban zajlott: a komáromi Tiszti pavilon helyiségeiben, a Duna Menti Múzeum dísztermében, a múzeum Zichy palotájának előadótermében valamint a Jókai Mór Alapiskola aulájában.

A versmondók a délelőtti elődöntőben a kötelező és a szabadon választott költeményt is elmondták, majd a zsűri arany-, ezüst- és bronzsávba sorolta őket.

A délutáni döntőbe mindhárom kategóriából az aranysávba sorolt versenyzők jutottak. A verseny magas színvonaláról tanúskodik, hogy ebben az évben 24 tanuló jutott a legjobbak közé. Itt valamennyi résztvevő előtt az egyesített zsűri ismét meghallgatta a döntőbe került versenyzőktől azt a verset, amelyet a délelőtti előválogatón jobbnak ítéltek. Érdemes megemlíteni, hogy ez szinte mindenkinél a kötelező vers volt. Így nemcsak a tehetséges fiatal versmondók ünnepe volt ez a nap, hanem a szlovákiai magyar (kortárs) költészeté is.

A bírálóbizottság a fődíj és a különdíjak odaítélésénél is „nehéz helyzetben” volt, erről az aranysávos minősítést elért versenyzők magas színvonalú, igényes előadásmódjukkal gondoskodtak. A verseny befejezése után a bírálóbizottság tagjai az elhangzott produkciókat egyénenként értékelték, a versmondókat értékes szakmai tanácsokkal, útmutatásokkal látták el.

Mialatt a zsűri tanácskozott, a budapesti Vajk-szigeti Általános iskola 6. évfolyamának Vajk-játszók nevű csoportja mutatkozott be a közönségnek. Kányádi Sándor Apokrif ének című művének feldolgozását Holdfia címmel Ledő Attila rendezte.

A végső eredményhirdetésre a Jókai Napok záróünnepségén a VMK nagytermében került sor, gazdára találtak a névre szóló emléklapok, értékes könyvjutalmak, a különdíjak. A zsűri a fődíjat, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Kaszás Attila Szellemi Hagyatékát Ápoló Közhasznú Alapítvány által alapított Kaszás Attila díjat a III. kategória versenyzőjének, a komáromi gimnázium tanulójának, Melecsky Kristófnak ítélte.

A különdíjakat Katona Eszter (Pozsony), Holocsy Zsóka Zsófia (Szenc), Gál Réka Ágota, Gál Ádám Vajk (Hetény), Haris Katarina (Naszvad), Lakatos Áron, Stirber Bianka (Komárom) és Szabó Mária Denisza (Csángóföld) vihette haza. A verseny első három helyezettje meghívást kapott a Győrben megrendezésre kerülő Radnóti Miklós szavalóversenyre, amelynek résztvevői a magyarországi szavalóversenyek győztesei.

A rendezvényhez anyagi támogatást nyújtott a SZK Kulturális Minisztériuma, a Felvidéki Tehetségsegítő Tanács, Komárom városa. Különdíjakat ajánlottak fel a MK Emberi  Erőforrások Minisztériuma, a Jókai Mór Alapiskola, a művész komáromi barátai, tisztelői és gimnáziumi osztálytársai.

A VIII. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál az ígéretes versmondóknak ad lehetőséget a bemutatkozásra. Színvonalas szervezésével az egyik legnépszerűbb, legtöbb iskolát és tanulót Komáromba vonzó, nemzetközivé vált rendezvény teljesíti célját: az új és a visszatérő versenyzők bizonyítják, hogy tehetségekben nincs hiány, vannak, lesznek követői a népszerű művésznek, Kaszás Attilának.

Vörös Mária



Támogatók

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!