A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

Gömöri versmondó tábor harmadszor is

Rimaszombat, 2015. július 19 -24.

A rendezvény fotóalbuma


A Pro Scholis Gömör és Nógrád Kistérségi Közoktatás-fejlesztéséért és az SZMPSZ Rimaszombati Regionális Pedagógiai Központja a Szlovák Köztársaság Kormányhivatala Kisebbségi Kultúrák, valamint az Emberi Erőforrás Minisztériuma támogatása jóvoltából 2015.07.19 -24-e között harmadszor is megrendezte Kokava Línia üdülőközpontban a Gömöri Versmondó Tábort.

A tábor inspiráló környezete kiválóan alkalmas volt arra, hogy a résztvevők szabadidejüket gazdag tevékenységből válogatva töltsék el. Lovaglás, turisztika, akadálypálya, úszás, gyöngyfűzés, alkotótevékenység, mind-mind a kötelező foglalkozásokon túli tartalmas kikapcsolódást szolgálta.

Az előző évekhez viszonyítva ebben az évben 24 gyermek érdeklődött a tábor foglalkozásai iránt, amiből 22 gyermek volt a tényleges táborlakó.

A gyerekekkel reggel 9.00 órától 12.00 óráig, valamint délután 14.00 és 16.00 óra között valósult meg a művészeti foglakozás Molnár Xénia színművész szakmai irányításával. A versmondó tábor szakmai tartalmát a versek elemzése, megzenésítése és koreografálása mellett ritmusgyakorlatokat is tartalmaztak. Terítékre kerültek a hét folyamán tárgyalt versek költőinknek rövid életrajza, pályafutása is.

Bővebben Petőfi Sándor: Apostol és a Falu végén kurta kocsma című verseivel foglalkoztak, továbbá József Attila Mama című versét elemezték.

Weörös Sándor: Száncsengő és a Haragosi verseit ritmusgyakorlattal, énekelve és megkoreografálva sajátították el a tábor résztvevői. A Fáj a kutyának a lába című népi mondókát szintén közösen ritmusgyakorlatokkal színezve tanulták meg, ahogyan Arany János Toldijának Előhangját is megzenésítve, koreografálva dolgozták fel, amit természetesen a versek alapos elemzése előzött meg.

A közmondások eljátszása, azaz az etüdök ezen a nyáron sem maradhattak el, aminek jellegzetessége a testbeszéd és a mimika volt.

A tábor résztvevői kulturális programokban sem szűkölködtek. Kedden Topor Ferenc interaktív meseestjén mulattak a Malac Julcsa gömöri népmese (gyűjtötte B. Kovács István) dramatizált változatán. A hét közepén a tábor lakói tartalmas, egynapos tanulmányúton vettek részt. Ellátogattak Eperjesre, megismerték annak történelmi nevezetességeit, látogatást tettek a sóbányában, Kassán megtekintették a nagyságos fejedelem nyughelyét, majd a Himnusz eléneklésével fejezték ki tiszteletüket a szabadságharc irányítói iránti.

A tábor befejezéseként, pénteken, amikor a szülők megérkeztek a gyerekekért, játékosan és interaktívan összefoglalták a héten tanultakat, hiszen a szülők is élvezettel kapcsolódtak be a játékba. Az eljátszott, némajátékkal bemutatott közmondásokat a szülőknek kellett megfejteni. Ilyen közmondásokat dolgoztak fel, mint: „Addig jár a korsó a kútra, amíg el nem törik”, „Türelem, rózsát terem”, „Ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát”, „Borotvaélen táncol”, „Ki korán kel, aranyat lel” stb.

A visszatérő gyerekek kérésére újra foglalkoztak Simon István: Mirza című versével, amit dramatizáltak és a szülőknek is bemutatták a többi vers mellett. A Mirza vers és a tábor közötti összefüggés a két év előtti élményre vezethető vissza: kiscsikót ellett az egyik kanca. S ha csikó és vers, akkor Mirza. Csakhogy a kokavai kiscsikó sorsa bizonyára nem ér olyan szomorú véget, mint a versbéli Mirzáé.

A drámai játékoknál Gabnai Katalin drámapedagógus módszertani könyve segítette a szakmai munkát. A csapatmunka, a gyerekek egymás kölcsönös megismerése, a fantázia- és kommunikációs készség, valamint a kreativitás kifejlesztése volt a cél, amit sikerült is teljesíteni. Minden foglalkozás végén közösen megbeszélték, melyik játék szerzett maradandó élményt, ahogyan azt is, melyik nyerte el a legkevésbé tetszésüket. A gyerekek nyitottak, befogadóak és nagyon aktívak voltak a foglalkozások alatt.

A tábor befejezéseként a szülőkkel való beszélgetés során a visszajelzés pozitív volt. Szinte mindenki megkérdezte, lesz-e folytatása a tábornak, számítanak a tábor, a munka folytatásával jövőre is és segítették a tábor céljainak kiteljesedését s életkorukkal túlnőtték azt, a jövő évben segítőként akarnak részesei lenni a tábor alakulásának, a munka segítésének. S mi ez, ha nem a tábor céljai egyikének megvalósulása! Most már csak a jövő évi pályázatok bírálóin a sor, hogy olvassák e sorokat s döntésükkel támogassák a tábor 2016-os megvalósulását.

Molnár Xénia – Ádám Zita

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!