A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

25 éves a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége

Komárom, 2015. október 17.

A rendezvény fotóalbumai:
A Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza emeleti szárnyának átadása
Emlékfa ültetése a Tiszti pavilon udvarán
Ünnepi ülés az SZMPSZ 25. évfordulója tiszteletére
A kitüntetések átadása

A rendezvényen elhangzott beszédek:
Köszöntő - a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házának átadásán - Jókai Tibor elnök, SZMPSZ
Köszöntő az ünnepi ülésen - Jókai Tibor elnök, SZMPSZ
Összefoglalás az SZMPSZ 25 évéről - Ádám Zita alelnök, SZMPSZ
Emlékfa ültetése - Vörös Mária alelnök, SZMPSZ
SZMPSZ 25 - Köszöntő - Pék László


Alapításának negyed évszázados jubileumát ünnepelte 2015. október 17-én a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége.

A Komáromban megrendezett ünnepség a Felvidéki Magyar Pedagógusok Házában kezdődött, ahol átadásra került az épület új 10 szobás, 22 férőhelyes emeleti szárnya. Jókai Tibor, az SZMPSZ elnöke beszédében kifejtette, hogy a Ház ezek után nemcsak a hazai magyar pedagógus közösséget fogja szolgálni, hanem kapocsként összefogja a Kárpát-medence minden pedagógusát, s otthont adhat a jövőben továbbképzéseknek, táboroknak, konferenciáknak és egyéb rendezvényeknek. Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete nagyra értékelte az SZMPSZ eddigi érdemeit, s méltatta azokat az áldozatvállaló, példa értékű tevékenységet folytató, nemzetéhez hűséges személyiségeket, akik zálogai a magyar megmaradásnak a Kárpát-medencében, s továbbra is elkötelezettek az alkotás és a szolgálat iránt a köz javára.

Az ünnepélyes szalagátvágás és az új emeleti szárny megtekintése után az ünneplő tömeg átvonult a Szövetség Tiszti Pavilonban található központi irodája elé, ahol emlékfa ültetésére került sor. A Jókai Tibor elnök és Ádám Zita alelnök által elkezdett faültetésbe sok jelenlevő pedagógus is bekapcsolódott, végül egy emléktáblát helyeztek el a fa tövében, mely az SZMPSZ munkájának töretlen folytonosságát és fényes jövőjét jelképezi.

A Selye János Egyetem konferenciaterme adott otthont az SZMPSZ ünnepi ülésének, melynek kezdetéig a folyamatosan érkező meghívott vendégek a Szövetség 25 éves tevékenységét bemutató filmet tekinthették meg. A rendezvényt több jelentős személyiség is megtisztelte jelenlétével: Czunyiné Bertalan Judit, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős államtitkára, Haraszti Attila, a Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezető-helyettese, Szigeti László volt oktatási miniszter, a Magyar Közösség Pártja Országos Tanácsának elnöke és A. Szabó László oktatási-kulturális alelnök, a Most-Híd képviseletében Vörös Péter és Érsek Árpád parlamenti képviselők, Görföl Jenő és Huszár László, a Csemadok képviselői, Jarábik Gabriella, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma igazgatója, a Kárpát-medencei testvérszervezetek képviselői, valamint Knirs Imre, Révkomárom alpolgármestere.

Elsőként Jókai Tibor ünnepi köszöntője hangzott el, melyben a Szövetség elnöke felidézte a múltat, a kezdeti nehézségeket, amikor is közvetlenül a rendszerváltás után egy bemerevedett gondolkodást kellett alapjaiban megreformálni, s egy új, kreativitáson alapuló, önmagáért felelős társadalmat felépíteni, hogy felelősségteljesen lehessen nevelni a jövőt formáló fiatal nemzedéket. A változások fokozatosan felpezsdítették a szakmai életet. A magyaroszági pedagógiai minta nyomán a Felvidéken is elindult a fejlesztés: megszülettek a nyári egyetemek, sokasodtak az anyanyelvű tanulmányi versenyek, szaktáborok és az emlékkonferenciák, tankönyvek jelentek meg, Rozsnyón létrejött a pedagógusok országos találkozója, s az országos tanévnyitó egy-egy vidék pedagógusainak és szülőinek találkozóhelye lett. Az elnök úr hangsúlyozta: A Szövetség legnagyobb értéke, hogy országos háló alakult ki, megismerte egymást a gömöri, a mátyusföldi, a bodrogközi és csallóközi pedagógus, s építő jellegű kapcsolatok alakultak ki közöttük. Az alkotó emberek táborát vonzotta és a mai napig is vonzza a Szövetség. A szakmai tervek megvalósításához pedig Magyarország mindenkori oktatási tárcája, miniszterelnöksége és a közalapítványok nyújtották a támogatást, ők teremtették meg az anyagiakat a működésre, programokra, általuk vált valósággá a megálmodott tervezet. Az SZMPSZ pedig segítette a Kárpát-medencei szakmai szervezeteket élő kapcsolatai, tapasztalatai révén. Jókai Tibor végül leszögezte: A negyedszázad nagy út volt, egyedülálló szellemi teljesítmény, derék munka.

A meghívott vendégek közül elsőként Czunyiné Bertalan Judit köszöntötte a több száz jelenlevő pedagógust. Az államtitkár asszony hangsúlyozta, hogy a magyar népnek küldetése van Európában, s ezt bátran fel is kell vállalnunk, mert együtt erősek vagyunk, s ugyanakkor együtt vagyunk erősek. Ennek a szójátéknak sajátos jelentése van a magyarban, s ez adja az erőt a magyar identitás őrzéséhez, mely az SZMPSZ 25 évét is jellemzi. Egyben köszönetet mondott azért, hogy sokan mertek magyarnak lenni ott, ahol küldetésük, feladatuk volt, s kifejezte, hogy a mindenkori magyar kormánynak ezen törekvéseket maradéktalanul támogatnia kell. Végül az államtitkárság elismerő oklevelét adta át Jókai Tibornak, hitet, erőt és bátorságot kívánva a Szövetség további munkájához.

A Kárpát-medencei testvérszervezetek nevében Lászlófy Pál István, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség tiszteletbeli elnöke szólt a jelenlevőkhöz, kifejtve azokat az erényeket, melyekkel a ma pedagógusainak rendelkezniük kell.

A rövid zenés-dalos kultúrműsor után az ülés fénypontjaként díjátadásra került sor. Az SZMPSZ Országos Elnöksége Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Díjat adományozott a Szövetség egykori elnökeinek, Pukkai Lászlónak, Lovász Gabriellának, Hecht Annának, Pék Lászlónak, Ádám Zitának és In memoriam Sidó Zoltánnak, aki helyett fia, Árpád vette át a díjat. A közönség állva, hosszasan tapsolva fejezte ki tiszteletét a volt elnökök áldozatkész munkája iránt.

Emlékéremben részesültek az SZMPSZ 13 területi választmányának elnökei, a támogató intézmények és magánszemélyek, a Kárpát-medencei testvérszervezetek, valamint emlékplakettet kaptak a Szövetséget támogató intézmények és 82 magánszemély, akik meghatározó egyéniségei voltak az SZMPSZ-nek az elmúlt 25 évben. Megható pillanatai voltak az ünnepségnek az In memoriam díjak átadása azon elhunyt pedagógusoknak, akik sokat tettek a Szövetségért az eltelt negyed évszázad alatt.

A díjátadás közben Ádám Zita értékelte az eltelt 25 évet. Az alelnök asszony beszámolójának célja a kapott talentumokkal való elszámolás. Vajon a Szövetség megtett-e mindent az értékek megőrzéséért, átörökítéséért? Felsorolva a 25 év sokrétű tevékenységét mára bizonyossá vált, hogy az SZMPSZ jó úton van. Egy olyan úton, mely a jövőt szolgálja bátor, kitartó emberekkel egy nemes cél érdekében.

Pék László, az SZMPSZ egykori elnöke is hangsúlyozta a Szövetség eddigi munkájának értékeit, majd az ünnepi ülés zárásaként Pukkai László, az SZMPSZ első elnöke adott útmutatót a jövőre nézve – a magyarság erősítése szükséges annak érdekében, hogy továbbra is megőrizzük iskoláink színvonalát.

Az ünnepség Elek László katolikus esperes és Süll Tamás református lelkész áldásával ért véget. Az ünnepi ülés magasztos hangulatához hozzájárult a Tóth Árpád karnagy által vezényelt Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos kórusa és a komáromi Művészeti Alapiskola pedagógusainak közreműködése – Záhorská Renáta szólóéneke és Prágay Marianna zongoraszólója által, s az ünnepélyességet fokozta a fiatal tehetségek előadása - Melecsky Kristóf és Holocsy Zsóka Zsófia szavalata valamint Bruszi Tamara szólóéneke is.

Lacza Aranka alelnök, STZMPSZ KoTV

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!