A legfrissebb hr...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdlapra...

  Fmenu
Tantrgyi felletek
Szervezeti let
Rendezvnyek
Kpzs, tovbbkpzsek
Dikversenyek
Plyzatok
Hrek
Pzmny Alaptvny
Comenius
Oktatspolitika
Pedaggusfrum
Jogszablyok
Adatbzisok
Galria
Letlts
Informatika s Tananyag
Beratkozs
Archvum
  Pedaggiai Kzpontok
  Rokon linkek

  Elrhetsgnk

postacm:
945 01 Komrno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal tmogatja
  (C) 2004-2011 SzMPSz

KINCSKERESŐK XI. - helyi és regionális értékeket kutató diákok konferenciája

Dunaszerdahely, 2015. november 11-12.


A rendezvény fotóalbuma


Idén tizenegyedik alkalommal hirdette meg a SZMPSZ Galántai Regionális Pedagógiai Központ Tehetségpontja a Kincskeresők – helyi és regionális értékeket kutató diákok konferenciáját.

Szanyi Mária néprajzkutató, pedagógus azzal a céllal hozta létre a Kincskeresők mozgalmat, hogy minél több diák, fiatal megismerje a szlovákiai magyarság történelmét, tájait, településeit, közösségeit, pályamunka készítésével pedig személyes kötődést alakítsanak ki a felvidék helytörténetével, földrajzával, kultúrájával, művészetével, néprajzával, vallástörténetével.

A konferenciára jelentkezhet minden alapiskolás diák (5–9. évfolyam) valamint a nyolc- és négyosztályos gimnáziumok, középiskolák diákjai (12–18 éves korosztály).A konferencián elhangzó előadások a diákok saját kutatásaira épülnek, melyet egyénileg vagy csoportosan végeznek, a pályamunkákat 10 perces előadás keretében mutatják be.

Szanyi Mária, a program elindítója és kezdetektől fogva főszervezője idén a Kincskeresők sikerességéért átvehette a szlovákiai magyar honismereti kutatást szorgalmazó Pro Patria – Honismereti Szövetség Pro Pátria díját. A kitüntetést, az idei konferencián, büszkén mutatta meg a résztvevőknek, ünnepi köszöntőjében kiemelte, hogy a helyi értékeket kutató diákok éppúgy részesei ennek az elismerésnek.

A 2015. november 11–12-i rendezvényre összesen 42 pályamunkát neveztek be az ország különböző iskoláiból, 27 iskolából és 2 civil szervezetből (Csemadok, ViaNova ICS) 68 diák, 36 felkészítő vett részt. Résztvevők, pályázatok érkeztek többek között a pozsonyi gimnáziumból, a dunaszerdahelyi, a kassai, a komáromi, a szenci, a hetényi, a felsőszeli, a kéméndi, a lévai, a gútai, a tallósi, a hidaskürti, a tornai, a vágsellyei, a pelsőci iskolákból.

Az előadásokat, a helytörténeti bemutatókat szakmai zsűri értékelte. Idén a zsűriben foglalt helyet dr. Molnár Imre, a pozsonyi Magyar Intézet igazgatója, Pék László a Felvidéki Tehetségsegítő Tanács elnöke, Bauer Edit, szlovákiai magyar politikus, 2004–2014 között a Magyar Közösség Pártja európai parlamenti képviselője, Prof. Dr. Prokopp Mária, művészettörténész, valamint Márkusné Vörös Hajnalka, a veszprémi levéltár igazgatóhelyettese.

A Kincskeresők XI. konferencián részt vett Varga Péter, a Felvidéki Értéktár Bizottság (FÉB) elnöke és Bödők Károly, a FÉB szervezője, akik a Felvidéki Magyar Értéktár lényegével és bővítési lehetőségeivel ismertették meg a konferencia résztvevőit, Huszár László, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatója, a FÉB alelnöke pedig a Felvidéki emlékhelyek adatbázisa gyarapításának okos telefonos módszerét ismertette.

A fenti ismertetésekhez kapcsolódott a Magyar Értéktár küldetésének és céljainak felvázolása. A MÉ Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke kezdeményezésére jött létre, a Kincskeresők XI. konferencián munkatársai, Horváth Zsolt és Mihály Margit ismertették az eddigi eredményeket és a lehetőséget a kapcsolódásra, egyben nagy elismeréssel beszéltek a diákok értékmentő munkájáról, amelyet a Kincskeresők keretében fejtenek ki.

A konferencia első napjának végén a diákok és a pedagógusok megismerhették, kipróbálhatták a szlovákiai magyar Lukovics László által feltalált JOMILI készletet, melyet Victor Vasarely festőművész művei és alkotói eljárásai ihlettek. Számtalan kép és térbeli alkotás hozható létre a készlet nyolcféle, különbözőképpen megfestett fekete-fehér kocka és hasáb elemeiből. A játék fejleszti a különböző korú gyermekek és felnőttek motorikus és kognitív képességeit, a kézügyességet, a térlátást, a kreativitást, a logikát és az alkotóképességet.

Csütörtökön folytatódtak a helytörténeti előadások, olyan pályaművek kerültek bemutatásra, mint pl. Rancsó Dorottya: Hetény a 40-es évek elnöki rendeleteinek tükrében, Magyarics Arianna: Boszorkányperek Komárom megyében, Rancsó Sarolta és Kotiers Ráhel Annamária: Hetényi leventemozgalom, Rancsó Kamilla és Lucza Ákos: Hetényi önkéntes tűzoltóegyletcímű prezentációja.

A konferencia befejezéseként Szanyi Mária értékelte az eltelt két nap előadásait, zárszavában megköszönte a zsűri munkáját, a diákok bemutatóját oklevéllel és könyvekkel, a tanárok felkészítő munkáját pedig könyvutalvánnyal díjazta.

A Kincskereső program nem ér véget a konferencia lezártával. Több helyen szerveznek kistérségi konferenciákat, ahol a környékről származó Kincskeresők mutatják be helytörténeti kutatásaik eredményét a helyi illetve a kistérség érdeklődő közönségének. Ezek által is erősítve a szülőföld ismeretét és a helyi értékekhez való kötődést.

Ezek a helyi szerveződések – kistérségi bemutatók, ill. a Kincskeresőkre alapuló helytörténeti csoportok – jelentik a program fő társadalmi hasznosulását, egyben társadalmi garanciát jelentenek a program folytatására.

Az iskolai hasznosítása pedig – mivel nemcsak a saját, de a Magyar Interaktív Televízió oldalára folyamatosan feltöltött konferencia teljes anyaga is elérhető – abban rejlik, hogy a PowerPointban feldolgozott anyagok az iskolák rendelkezésére állnak, és felhasználhatók a régióismereti órákon, illetve a helytörténetnek a tantárgyakhoz fűződő témaköreiben a tanítás folyamatában. Több iskola ad ki helytörténeti füzeteket a Kincskeresők előadásaira építve, amelyeket az iskolák segédtankönyvként használnak a helytörténet tanításához.

-scha-

Gyermekrajzok killtsa a Szlovk Nemzeti Mzeum Szlovkai Magyarok Kultra Mzeumban
Komromi Pedaggiai Napok megnyitja
VI. Orszgos Kpzmvszeti Plyzat rtkelse
Mricz Zsigmond Emlkkonferencia
Krptaljai Magyar Pedaggusszvetsg tisztjt kzgylse
Akkreditlt tovbbkpzs
Orszgos vodapedaggiai Konferencia
VII. Ung-vidki s Bodrogkzi Pedaggiai Napok
Kufstein-tancskozs Felspulyn
Magyar - magyar kapcsolatpts horvtorszgi Drvaszgben
A Szlovkiai Magyar Iskolk Orszgos Tanvnyitja
a galntai Szent Istvn kirly templomban

Tblzat az SZMPSZ tagsg nyilvntartshoz (TV elnkknek)

Aktulis informcik.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi szmaiba!


Adatlap a Pedaggus Frum cikkri reszre

Iskolai adatbzisunk a teleplsek sorrendjben tartalmazza az iskolk adatsorait, belertve a megnevezseket, kapcsolatokat, igazgatk s helyetteseik neveit s elrhetsgeit s pr egyb adatot. A 900-nl is tbb bejegyzst tartalmaz adatbzis teleplsre szrhet, avagy a "Bvtett keres|szr" segtsgvel egyb szofisztiklt szrsmdok definilhatk. A rendszer elgsgesen sokfle oszlop-szerkezet iskolalistkat tud generlni. Lpjen be! Prblja ki!