A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


A Szlovákiai Magyar Pedagógusok XI. Országos Találkozója
A Felvidéki Pedagógus Díj kitüntetettjei


Hecht Anna
Oláh György



Hecht Anna

Hecht Anna pedagóguspályáját 1972-ben a Somorjai Magyar Gimnáziumban kezdte, miután a Komensky Egyetemen matematika-fizika szakon tanári oklevelet szerzett.

Húsz éven át volt a gimnázium tanára, amely időszakban sikeresen készítette fel diákjait a tanulmányi versenyekre, akik egészen az országos döntőkig jutottak el.

Diákjait a helyi fizikatörténetek felkutatására, a kutatások közzétételére buzdította. Ennek eredményeképpen diákjai a Soproni Fizikatanári Ankéton nyertek díjat az Ógyallai Csillagvizsgálóról és Konkoly Thege Miklósról készült munkájukkal.

A nyolcvanas években a gimnáziumban leánykart alakított. Erre a tevékenységre Szíjjártó Jeno is felfigyelt és több szerzeményt komponált és ajánlott a Somorjai Leánykarnak és vezetojének.

Matematika-fizika szakosként a zenében is továbbképezte magát. Elvégezte a Kecskeméti Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet karvezetőképző, és Budapesten a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyházzenei tanfolyamát.

1973 óta tagja, szólamvezetője, majd 2000-tol karnagya a Somorjai Híd Vegyes Karnak, 1989-től tagja a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Vass Lajos Kórusának, ahol jelenleg vezetőségi tagként azon fáradozik, hogy a zenei szakmai műhelyként is komoly küldetéssel bíró kórus áldatlan anyagi helyzete és társadalmi megbecsülése végre megoldódjon.

1992-tol 1995-ig a Dunaszerdahelyi járás Tanügyi Igazgatója.

1995-ben történt leváltása után a Somorjai Magyar Gimnázium tanára, majd 1997-tol a Pozsonyi Duna Utcai Magyar Alapiskola és Gimnázium igazgatóhelyettese lett.

1999-tol 2004-ig a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal Oktatásügyi Szakosztályának a vezetője. 2004-ben lesz a Nagyszombati Kerület Tanügyi Hivatal elöljárója, amely megbízatását jelenleg is ellátja.

Tanügyi igazgatóként, oktatásügyi vezetőként 1992-tol szorosan együttműködve az önkormányzatokkal, az egyházakkal és a társadalmi szervezetekkel szorgalmazza a magyar iskolák hálózatának bővítését. Az ő érdeme is, hogy a kilencvenes évek elején beiktatták az iskolaügyi hálózatba a Dunaszerdahelyi Magyar Egyházi Alapiskolát, az Alistáli Református Magyar Iskolát, a kilencvenes évek végén a Somorja-Tejfalui városrészben az 1-4 évfolyamos alapiskolát, 2003-ban az Alistáli Zeneiskolát, 2004-ben az Ekecs-Apácaszakállasi Magyar Tannyelvu Speciális Szaktanintézetet.

A kilencvenes években tankönyvszerkesztéssel és tankönyvfordítással is foglalkozik. A Szlovák Tankönyvkiadó, a MEDIATRED és az Orbis Pictus Istropolitána könyvkiadóknál alsó- és felsotagozatos matematika tankönyveket fordít, fordításokat bírál. A TERRA Könyvkiadónál társszerzője a középiskolai matematika felvételi feladatgyűjteménynek.

A magyar iskolákba történo beíratások kapcsán tiltakozott a tanfelügyeloség beavatkozása és kivizsgálásai ellen, ami miatt tisztségébol leváltották.

1995.május 25-én a felvidéki anyanyelvi oktatás fennmaradásáért folytatott áldozatos munkája elismeréseképp a Rákóczi Szövetség Választmánya Rákóczi Emlékérmet adományozott számára.

Hecht Anna tevékenységét a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségében a kilencvenes években kezdte. 1993-ban választják az Országos Elnökség tagjai közé, ahol az oktatáspolitikai bizottság tagja lesz. Ezt a feladatot napjainkig ellátja, annak ellenére, hogy 1996-tól országos alelnök, közben 1996-tól 1999-ig a Dunaszerdahelyi Területi Választmány elnöke.

1999-tol a Szlovák Köztársaság Kormánya Kisebbségi Tanácsának tagja és ebben a testületben a Szövetséget képviseli. A tanács ülésein és számos országos oktatás- üggyel kapcsolatos konferencián a magyarországi tanítóképző főiskolák diplomáinak elismertetéséért, az anyanyelv hivatalbeli és iskolai alkalmazásáért emelte fel hangját.

A Somorja és Vidéke Kulturális Társulásban az anyanyelvi oktatás népszerűsítése érdekében a beíratási program szervezojeként is feladatokat vállal.

Hecht Annát az SzMPSz Dunaszerdahelyi Területi Választmánya javasolta a kitüntetésre. Az SzMPSz Országos Elnöksége a magyar iskolák érdekében kifejtett tevékenységéért Hecht Annát Felvidéki Pedagógus Díjban részesíti.



Oláh György

Oláh György 1961-ben szerezte matematikatanári oklevelét a Pozsonyi Pedagógiai Főiskolán. Ekecsen kezdett tanítani. 1964-től 1970-ig a Komáromi Magyar Gimnázium Tanára, majd 1970 és 1978 között a Nyitrai Pedagógiai Főiskola adjunktusa volt. 1978-tól 200-ig a Komáromi Ipari Középiskola tanára. Innen ment nyugdíjba. Ekkor meghívták a Komáromi Marianum Egyházi Gimnáziumba, ahol három évet tanított.

Az 1960-as évek közepétől publikál. Számos matematikai, tehetséggondozással és szakköri munkával kapcsolatos cikke jelent meg különböző hazai és magyarországi lapokban. Több mint egy tucat tankönyvet, segédkönyvet és feladatgyűjteményt fordított cseh és szlovák nyelvből magyarra.

Pályafutása 42 éve alatt mozgalmas és hatékony szakköri életet valósított meg. Tehetséges tanítványai számára hazai és külföldi szakemberek bevonásával matematikai eloadássorozatot hívott életre. Tanítványai kimagasló eredményeket értek el a hazai és nemzetközi versenyeken és fórumokon. Hazai tájainkon elsőként kapcsolta be tanítványait a magyarországi Középiskolai Matematikai Lapok és a prágai Matematikai és Fizikai Szemle címu folyóiratok pontversenyeibe. Hosszú lenne felsorolni azon tanítványok nevét, akik a Matematikai Olimpián, a Nemzetközi Magyar Matematikai Versenyen és egyéb hazai és külföldi versenyeken az élvonalba kerültek, és akik közül többen matematikatanárok lettek.

Folyamatosan működő rendezvények, diákversenyek, nyári egyetemek, szaktáborok kezdeményezoje és szervezője napjainkig. A Budapesti Bolyai János Matematikai Társulat Rátz László Vándorgyűléseinek rendszeres résztvevoje és néhány esetben előadója is volt. Több évtizeden keresztül részt vett A matematika tanítása c. folyóirat tanároknak szóló versenyén.

Oláh Györgyöt a Bolyai János Matematikai Társulat a kiváló oktató és népszerűsítő munkásságáért 1985-ben Beke Manó Emlékdíjban részesítette. A Matematikai Olimpiák szervezési és felkészítoi munkásságáért több alkalommal minisztériumi és kerületi elismerésben részesült. Sikeres pedagógiai tevékenységéért 2002-ben Komáromban polgármesteri díjat kapott. 1999-ben az ő szerkesztésében jelent meg Budapesten a "Határon túli matematikai versenyek" c. könyve, valamint Komáromban a Honismereti Könyvtár sorozatban a "Szentpéter" c. kis füzet. Több szakmai előadást tartott itthon, Magyarországon, Erdélyben és Délvidéken.

Oláh György a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének alapító tagja. Szakmai munkáját nyugdíjasként is folyamatosan végzi, mint az SzMPSz külso munkatársa. Évente előadóként részt vesz a balatonberényi matematikai tábor munkájában, ahol a Kárpát-medence tehetséges fiatal matematikusainak tart foglalkozásokat. Tizenötödik éve főszervezoje a Nagy Károly Matematikai Diáktalálkozónak, egy évtizede szervezi, koordinálja a Felvidéki és a Nemzetközi Magyar Matematikaversenyt.

Oláh Györgyöt életjubileuma alkalmából Gáspár Tibor, a Komáromi Selye János Gimnázium Czabán díjas nyugalmazott tanára javasolta a kitüntetésre.

Az SzMPSz Országos Elnöksége Oláh Györgyöt gazdag szakmai és szervezői tevékenységéért Felvidéki Magyar Pedagógus Díjban részesíti.





 

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!