A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz



Szlovákiai Magyar Pedagógusok X. Országos Találkozója

Komáromba és Kassára került
a Felvidéki Magyar Pedagógus Díj

Az SZMPSZ OV az idén második alkalommal adományozta azoknak a pedagógusoknak a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat, akik munkájukkal jelentos neveloi-oktatói eredményeket értek el, sikeresek az oktatásban, a tehetséggondozásban, akik pedagógiai-közéleti tevékenységükkel példával szolgálnak környezetük számára, akik szlovákiai magyar nemzeti közösségünk értékeinek gyarapításán fáradoznak.

A díjra ebben az évben az SZMPSZ Országos Elnökségéhez 12 jelölést terjesztettek be közösségek és magánszemélyek. Az elnökség 2004-ben két pedagógust részesített Felvidéki Magyar Pedagógus Díjban, melynek odaítéléséről titkos szavazással döntött. A díjazottak Keszegh István, a komáromi Selye Gimnázium tanára és Diószeghy Árpád, a kassai Márai Sándor Gimnázium nyugalmazott tanára.

Diószeghy Árpád pedagógiai tanulmányait Nyitrán végezte, majd Budapesten fizikatanári képesítést szerzett. A kerületi fizika olimpia szakmai bizottságának tagja, az Országos Középiskolai Tanári Ankét és Eszközkiállításon több alkalommal módszertani előadó. 40 éve tanít a kassai Márai Sándor Gimnáziumban. Az a több száz diák, akiket tanított és nevelt "Dió"-ként beszél róla, tisztelettel és szeretettel, pejoratív mellékzönge nélkül.
    Diákjait kedvesen "fizikusokra és halandókra" osztja. A fizikusokat következetesen, hihetetlen céltudatossággal okítja a szakmára, a halandókat elnéző szeretettel terelgeti más pálya felé. Ma ezt szaknyelven tehetséggondozásnak nevezzük. Így került ki keze alól számtalan mérnök, orvos, közgazdász, jogász, lelkész, pedagógus, nyelvész, író, irodalmár.
    Diószeghy Árpád magyar közéleti pedagógus. Ritkán van Kassán olyan magyar kulturális rendezvény, amelyen feleségével együtt meg ne jelenne. Ott van a hangversenyeken, a színházi előadásokon, jeles magyar évfordulók ünnepségein és a politikai összejöveteleken is, ha az a mi sorsunkat érinti.
    Fiatal kollégáit előszeretettel terelgeti a pálya útvesztőiben a helyes irányba, mert nem csak a diákokat, a pályakezdo pedagógusokat is nevelni kell. Teszi ezt fáradhatatlan odaadással, lankadatlan életkedvvel és nem nagy szavakkal, hegyibeszédekkel, hanem szó szerint, példamutató életével.
    A kassai régióban a pedagógusszövetség munkája akkor lett a pedagógusok tudatában közügy, amikor elnökként 1995-ben a választmány élére állt. Két választási ciklusban, 8 éven át tette dolgát fáradhatatlanul. Ismeri ot a legkisebb falusi óvoda óvónője is, és a régió minden iskolájának tanítói szívesen gondolnak vissza ezekre az évekre.

Keszegh István a Prágai Károly Egyetemen 1974-ben szerzett tanári diplomát. Tanulmányainak befejezése után fél évtizedig a Nagymegyeri Magyar Tanítási Nyelvu Gimnáziumban tanított, 24 éve a komáromi Selye János Gimnázium matematika-fizika szakos tanára. 1986 és 1991 között az intézmény igazgatójaként tevékenykedett. Ebben az idoszakban az iskola osztályainak száma jelentősen megnövekedett. Mind a tanításban, mind nevelői munkájában következetes tanárként tartják számon.
    1991-tol a matematika tantárgyi munkaközösség vezetője. Irányításával a gimnázium a matematikai tehetséggondozás terén kiemelkedő sikereket ért el. Az elmúlt években több mint hatvan diákja volt a matematikai olimpia kerületi fordulóinak eredményes megoldója, akik közül heten az országos döntőnek is sikeres résztvevői lettek. Az elmúlt két tanévben diákja, Koltai Péter a matematikai olimpia A kategóriájában országos győztes lett, és így a Nemzetközi Matematikai Olimpián Tokióban képviselte Szlovákiát. Több alkalommal szerepeltek sikeresen diákjai a Pithagorasz és a Zrínyi Ilona verseny országos döntőjében.
    Keszegh István néhány szakmai szervezet és társaság, mint például Szlovákiai Matematikusok és Fizikusok Társasága /Jednota slovenských matematikov a fyzikov/ és a Bolyai János Matematika Társaság tevékeny tagja, a Promatek Társaság alapítója és elnöke.
    A szlovákiai magyar tanítási nyelvű iskolák Zrínyi Ilona és Kenguru matematikaversenyeinek koordinátora, több szakmai-módszertani rendezvény és tanulmányi verseny társszervezője, a Komáromi Városi Egyetem tanára, az SZMPSZ Országos Választmányának tagja.

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!