A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz



Szlovákiai Magyar Pedagógusok X. Országos Találkozója

Beszámoló a szekcióülésekről

Bolla Károly: Tanulásszervezési módok, eszközök és eljárások
Csík Zoltán: Tartalmi innovációk az oktatásban
Vörös Mária: A pedagóguskompetenciák fejlesztése
Hlavács Mária: A középiskolai tananyagtartalmak fejlesztése

Bolla Károly
Tanulásszervezési módok, eszközök és eljárások


    A szakmai konferencián belül az 1. szekció témája iránt mutatkozott a legnagyobb érdeklődés. Mintegy száz pedagógus vett részt a szekció munkájában. A szekcióvezető - Lénárd Sándor tanársegéd, ELTE Neveléstudományi Intézete - a szekció munkáját két részre osztotta. A foglalkozás elso felében elhangzott a bevezető előadás, melyet három beszámoló követett.
    Az előadó bevezetőjében a délelőtti előadásokból kiindulva fejtette ki véleményét az új tanulásszervezési módok, eszközök és eljárások alkalmazásának szükségszerűségéről.
    Miért kell differenciálnunk? - tette fel a kérdést. A tanórai frontális munka passzivitásra ösztönzi a tanulókat. Ezért fontos, hogy a tanulásszervezés során a gyerekek szükségleteiből induljunk ki. Ezzel kapcsolatban három dolgot emelt ki:
    - Ismernünk kell a heterogén gyerekcsoportok belso kapcsolatait és az egyének kötődéseit.
    - Számolnunk kell a szociokulturális különbségekkel. Elő kell segíteni a kompetencia élményének kialakulását, a "csak azért is meg tudom csinálni" élményét.
    - Szükségszerű az egyenlőség, az esélyegyenlőség, az esélyteremtés - vagyis az autonómia, a szabadság élményének megteremtése. Azaz: "hogy megtanuljon dönteni".
    A differenciálás szemléletével kapcsolatban elemezte az információrobbanás, a csúcstechnológia hatását, az új, praktikus ismeretek és kompetenciák, valamint a modern kommunikációs eszközök megjelenésének összefüggéseit. A tanulásról alkotott tudás kapcsán beszélt a szemléltetés és a cselekvés pedagógiájáról, valamint a konstruktivizmusról.
    A továbbiakban az intézményi szintű, ill. az oktatási folyamatban megvalósítható differenciálásról volt szó. A jól megfogalmazott célok, a gyermeki szükségletek, a tevékenységkínálat mellett meg kell teremteni a rugalmas kereteket, pl. osztálybontás, nívócsoport, feladatra szerveződő team. A megfelelő szervezési módok /egyéni, páros, csoport, esetleg frontális munka és a szervezeti forma, vagyis 45 perc, blokk, illetve epocha/ mellett elemzésre került a kooperatív, a projekt és az esettanulmány módszere is.
    A projekt jellemzői közül kiemelte a komplexicitást, a tanár-diák partneri együttműködést és a projektet, mint a differenciálás eszközét.
    A továbbiakban a pedagógiai projektek fajtáiról, a motivációról és az értékelésről beszélt, hangsúlyozva, hogy szükségletet elégítsen ki; ne csak a tanulmányi tevékenységet értékeljük, igyekezzünk komplexen értékelni.
    Az előadás végén Lénárd Sándor felhívta a figyelmet, hogy a szünetben a falakon elhelyezett poszterekre jegyezzék fel a kollégák a témával kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat és kéréseiket.
    A szekciómunka gyakorlatias jellegét, a tapasztalatcserét szolgálta a szervezők azon elképzelése, hogy három iskola képviselője mutassa be az intézményi fejlesztés náluk alkalmazott módjait.
    - Az Érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola képviseletében Kollár Erzsébet tanítónő ismertette a résztvevőkkel, miként váltak a Differenciálás az alapozó szakaszban holland modell szerint /CED/ program referenciaintézményévé.
    - Jókai Éva, a Komáromi Béke utcai Alapiskola pedagógusa az egésznapos tanulásszervezés tapasztalatait összegezte.
    - Bódy Katalin, a feledi Szombathy Viktor Alapiskola igazgatóhelyettese arról számolt be, hogyan jutott el iskolájuk a kooperatív tanulási technikák alkalmazásáig.
    Szünet után a poszterek elemzése, illetve a vita következett. Ennek keretében foleg az oktatás tárgyi, személyi és jogi környezetérol, az iskola és a család kapcsolatáról, valamint a tanárképzés aktuális gondjairól esett szó.


Csík Zoltán
Tartalmi innovációk az oktatásban

Szekcióvezető: Vertig Józsefné, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Intézet főmunkatársa


    A bevezetőben a szekcióvezető felvázolta, hogy ha változtatást kívánunk az iskolában elindítani, az első dolog, amivel tisztában kell lennünk, hogy mit gondolunk a világról és az iskoláról általában. Mindegyikünk fejében létezik egy kép a megélt iskoláról és egy ideálkép, amely felé szeretnénk haladni. Kérdések sokasága vetődik fel bennünk.
    Van egy elképzelésünk a növendék tudásával kapcsolatban, amelyet el kellene sajátítania. Milyen a tényleges tudása, és ezt mi honnan tudjuk?
    Hasonlóképpen van elképzelésünk az iskolánkban a legjobb tanítási módszerekről. Ezzel szemben hogyan tanítunk, és ezt miből állapítjuk meg?
    Van elképzelésünk a pedagógiai kérdésekről, a legkedvezőbb tanulást eredményező tanár-diák viszonyról. Ezzel szemben milyenek a valóságos viszonyok, és ezt honnan lehet tudni?
    Milyen típusú iskolavezető-tanító kapcsolat eredményezi a legjobb tanulást? Milyenek a tényleges kapcsolatok, és ezt honnan tudjuk?
    Nem vagyunk egyformák külsőre, belsőre sem lehetünk azok. Mire helyezzük a hangsúlyt, felzárkóztatásra vagy tehetséggondozásra?
    Kész tudásokat adunk át gondolkodtatás helyett, amelyeket elfelejtünk a gyakorlatra transzformálni. Rossz esetben fölöttünk az igazgató bürokratizmusa és félelmet keltése. Intézményi szinten hogyan mozduljunk el egy feladattípusos szervezeti kultúra felé?
    A szekcióülés résztvevői megvitatták azokat a filozofikus kérdéseket, amelyek leginkább befolyásolhatják a fejlesztés irányát egy-egy adott intézményben.
    A következő részben a szlovákiai magyar iskolákban folyó fejlesztések és innovációk bemutatására került sor. A rozsnyói Fábry Zoltán Alapiskola igazgatója, Bubenko János, a Lépésrol lépésre iskolai program megvalósításáról számolhatott be. Ismertette a legfontosabb nevelői aspektusokat, amelybe beleértendo a gyermek elfogadása, annak megértése, hogy a gyermek bio-pszicho-szociális lény. Nem titkolta, hogy a program bevezetésében az anyagi támogatás lehetősége is szerepet játszott.
    A nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola igazgatónője, Hrbácsekné Noszek Magdolna és fejlesztő pedagógusa, Balázs Klára, a honismeret tanításában alkalmazott Nagymácséd honismerete című kiadványt mutatta be. A 70 oldalas könyvhöz saját készítésu honismereti munkafüzet is társul.
    A bátorkeszi Kováts József Alapiskola és a búcsi Katona Mihály Alapiskola pedagógusai, Szabó Mária és Bóna Irén, a közös fejlesztésu írás-olvasás tanulását elősegítő Süss fel nap! című tankönyvet és munkafüzetet ismertették.
    Az ülés befejező szakaszában Vertig Józsefné felvázolta a közösség fejlesztésére alkalmas Getzels-Guba-modellt és a tapasztalati tanulás modelljét. Hangsúlyozta, hogy az iskolai fejlesztések esetében nem elhanyagolható a nevelőtestület tagjainak funkcionális szerepe, hogy ki mire jó. A helyzet tisztázására erőtérelemzést mutatott be, amely segítségével feltárhatók a pedagógusi személyiség irányai: érdektelen - érdeklődő, befolyásos - befolyás nélküli, megértő - elutasító attitud.
    Az összefoglalásban Csík Zoltán a szlovákiai iskolai innovációk centralizált és decentralizált lehetoségérol beszélt. A tartalmi szabályozás tipológiájáról szólva felvázolta, hogy a fejlesztés témája lehet
    - tantárgyon belüli,
    - egész tantárgyat érintő,
    - egy műveltségterületet, azaz több, egymással összehangolt és összetartó tantárgyat felölelő, mint a Zsolnai-féle NYIK-program,
    - egy adott iskolának, azaz valamennyi tantárgy és valamennyi évfolyam fejlesztését célul kitűző program, mint Loránd Ferenc komprehenzív iskolája,
    - azok a módszertani fejlesztések, amelyek során a tanulás-tanítás módszerbéli átfogó innovációjára kerül sor - projektre épülő tanulás, IKT stb.
    Általában az tapasztalható, hogy a pedagógusok közérzetére kedvezőtlenül hat a társadalmi-gazdasági légkör bizonytalansága. Olyan irányú változásokat sürgetnek az állam és az iskolafenntartók részéről, amelyek ösztönöznék és felkarolnák az iskolai újításokat és fejlesztéseket, valamint elősegítenék a problémák helyi szintu megoldásának kutatását.


Vörös Mária
A pedagóguskompetenciák fejlesztése


    A szekciót Horváth H. Attila, a Veszprémi Egyetem docense vezette. Rövid előadásában vázolta a jelenkor problémáit és kihívásait a pedagóguskompetenciák fejlesztése szempontjából: a változásokat és azok kezelését, beleértve a tudás megítélésének módosulását, a tudásátadás helyszíneinek megváltozását. A munka világával való kapcsolat rendkívül fontossá vált, csakúgy, mint a tanulási képességek fejlesztése. A pedagógus feladata minden tanulónak egyénre szabott, speciális nevelést biztosítani, hogy a gyerek megtalálja azt az utat, amelyen a legeredményesebben tudáshoz jut, eközben legyen sikerélménye, érezze, hogy ez neki jó, legyen kedve megismételni, sot végezze ezt segítség nélkül is, önállóan. Ami a gyerek számára érdekes, izgalmas, arra kapjon lehetoséget, legyen élmény számára a tudás megszerzése.
    A legszükségesebb tanári kompetenciák: az ismeretek élményszerű elsajátíttatása, rugalmas reagálás a társadalmi eseményekre, az iskolán kívüli világ megismerése, az egész életen át tartó tanuláson belül egyéni, alkotó életút megvalósítása.
    A tanári professzionalizmus legfontosabb jegyei: a szakértelem, a tudás átadásának és a kompetenciák fejlesztésének technológiái, a motiválás, az együttműködésre késztetés, a kreativitás /pedagógiai know-how/. Az új technológiák váljanak a tanítási, tanulási folyamat szerves részévé. A tanítás legyen kollektív, teamben végzett tevékenység, amelynek intézményes kereteit a "tanuló szervezetként" működő iskola adja.
    A pedagógus eddigi megszokott tevékenysége új kihívásokkal néz szembe. Feladatának akkor tud megfelelni, ha a rugalmasság, a mobilitás, a nyitottság meghatározó elemeivé válnak a tanári szakmának.
    A szekció munkájában részt vevo 42 pedagógus 8 csoportban kereste a választ a felvetett kérdésre: "itt és most mi mit tehetünk?" Mi az, ami tőlünk függ, és akár már holnap megváltoztatható? Mik a gyengeségeink, a veszélyek, a lehetőségek, mik az erősségeink? Talán magunk sem hisszük, de iskoláinkban minden gond, nehézség ellenére rengeteg a lelemény, a jó ötlet, a kezdeményezokészség, az önfeláldozó tevékenység. A szorosabb, oszintébb együttműködés, a belso erőforrások oldott légkörben hamar mozgósíthatók, és a legnehezebb helyzetben is segítenek egyénnek, közösségnek egyaránt.


Hlavács Mária
A középiskolai tananyagtartalmak fejlesztése


    A szekció munkája ismerkedéssel kezdődött - ennek keretén belül valamennyi résztvevő megfogalmazta, szerinte melyek a középiskolai oktatás szempontjából legfontosabb dolgok. A különböző véleményeket összegezve, rangsorolva megállapították, hogy egy-egy iskola és az adott téma szempontjából is a legfontosabb a megfelelo oktatási program kidolgozása, a megvalósításához szükséges személyi, dologi és anyagi feltételek megteremtése.
    Az oktatási program elengedhetetlen részét képezi a tanmenet - ezért a következőkben a csoport tagjai azt boncolgatták, milyen a jó tanmenet. A válasz: ami teljesítheto, megfelelően /tantárgytól függően ciklikusan vagy lineárisan/ egymásra épülo tananyagrészekből áll.
    Már itt megfogalmazódott, hogy az oktatást irányító állami szervek, intézmények nem mindig működnek együtt ezen a téren az iskolákkal, hiányzik a célkövetelmények egészen pontosan megfogalmazott, egységes rendszere, a megfelelo kapcsolat a középiskolák és az egyetemek között.
    A gimnáziumokban alkalmazható, ill. több helyen már alkalmazott alternatív tantervet ismertette Rencés István, a galántai gimnázium igazgatója.
    Előnyeit így foglalta össze:
    - a különböző tantárgyak száma az utolsó évfolyamban, érettségi előtt a minimálisra csökken,
    - a tanuló a számára fontos tantárgyakat választhatja,
    - a kiválasztott tantárgyak emelt óraszámban történő oktatása megfelelő felkészülési lehetőséget biztosít a felvételi vizsgára, a továbbtanuláshoz stb.
    A továbbiakban ismertette, milyen feladatokat ró az iskolavezetésre, a szakmai munkaközösségekre, a tantestület minden tagjára az alternatív tanterv bevezetése, ill. milyen nehézségekkel kell szembenézni azoknak, akik felvállalják bevezetését:
    - feltétlenül meg kell győzni a tantestületet az alternatív tanterv előnyeiről,
    - a szakmai munkaközösségek fontos feladata a tanmenetek megfelelő módosítása,
    - sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni a tantárgyközi kapcsolatoknak, a versenyek tananyagtartalmának,
    - a kis létszámú csoportokban folyó munka következtében megnövekszik a tanteremigény,
    - az alternatív tanterv előnyeirol meg kell győzni a tanulókat és a szülőket is - minimalizálni kell az előrehozott /3. osztály, első félév vége/, felelősségteljes döntéshozatallal szembeni ellenállást.
    Az eddigi tapasztalatokat összegezve Rencés István elmondta, hogy az általa vezetett iskolában - a jobb felvételi eredményeknek köszönhetően - jó a visszhangja az alternatív tantervnek.
    A szekció tagjai ezután a napi munkából adódó kérdéseket, problémákat boncolgatták - különösen fontos és érdekes volt a gyakorló és a leendo pedagógusok nézeteinek, elképzeléseinek, tapasztalatainak összevetése. Az egyetemisták elmondták, hogy tanulmányaik során nem igazán van lehetőségük felkészülni jövendő hivatásukra, elégedetlenek a szakmai gyakorlat jelenlegi rendszerével.
    Nagyon értékes volt a tanár-diák viszonyt boncolgató eszmecsere is, melynek során megfogalmazódott, hogy az IQ mellett mennyire fontos az EQ - a pedagógus érzelmi gazdagsága: önismerete, empatikus képessége, szociális érzékenysége.
    Megállapították továbbá, hogy Szlovákiában - sok más egyéb mellett - az oktatásügy is túlpolitizált, s ez bizony az iskolákra is rányomja bélyegét. Az új kormányok által megfogalmazott újabb és újabb tervek nem igazán haladják meg az elképzelések szintjét, a változásokat ígérő tervezetek többnyire csak tervezetek maradnak, s ilyenkor fogalmazódik meg a gyakorló pedagógusokban, hogy "megint beszélünk, s csak beszélünk".
    A csoport tagjai az elhangzottakat a következő pontokban, ajánlásokban összegezték:
    - mindegyik iskola fogalmazza meg saját programját, alakítsa ki saját arculatát,
    - az ország vezetőitől elvárják, hogy megteremtsék az oktatásügy fejlesztéséhez szükséges anyagi feltételeket,
    - a külföldi tapasztalatokat is figyelembe véve minimálisra kell csökkenteni a központi irányítást,
    - ki kell alakítani a "fejlesztésközpontú" irányítást,
    - gondoskodni kell a megfelelo szintű szaktanácsadásról - ez váltsa fel a manapság jóindulatúnak ritkán nevezhető ellenőrzést,
    - az oktató-nevelő munkát nem ellenőrizni, hanem értékelni kell: csakis így állapítható meg az adott iskolában végzett munka minősége - a tanári "hozzáadott érték".

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!