A legfrissebb hír...
SzMPSz logo: Visszavezet a kezdőlapra...

  Főmenu
Tantárgyi felületek
Szervezeti élet
Rendezvények
Képzés, továbbképzések
Diákversenyek
Pályázatok
Hírek
Pázmány Alapítvány
Comenius
Oktatáspolitika
Pedagógusfórum
Jogszabályok
Adatbázisok
Galéria
Letöltés
Informatika és Tananyag
Beíratkozás
Archívum
  Pedagógiai Központok
  Rokon linkek

  Elérhetőségünk

postacím:
945 01 Komárno 1
P.O.Box 49
e-mail:
szmpsz@szmpsz.sk; pek@szmpsz.sk
tel/fax:
[+421](0)35 771 3572
[+421](0)35 771 4755
[+421](0)31 780 7928
fax:
[+421](0)35 771 4756

  A weboldal támogatója
  (C) 2004-2011 SzMPSz


IV. REGIONÁLIS SZAKMAI NAPOK

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Komáromi Regionális Pedagógiai Központja az ősz folyamán szervezte a IV. Regionális Szakmai Napok rendezvénysorozatot, amely az Illyés Közalapítvány, a Pázmány Péter Alapítvány, a Komáromi TV és az Érsekújvári TV támogatásával valósult meg.

Hagyományosan intézményekbe kihelyezve folytak a pedagógusok szakmai továbbképzései - a régió iskoláiból, óvodáiból, Területi Választmányoktól érkezett igényekkel összhangban. Továbbképzéseket szerveztünk a pozsonyi, komáromi és érsekújvári TV igényei alapján.

1.
Október 26-án Pozsonyban a Duna Utcai MTNY AI-ban tanulás-módszertani tréninget szerveztünk. A foglalkozást Héczné Tóth Mária, a mosonszentmiklósi Széchenyi Általános Iskola igazgatója tartotta. A továbbképzés másfél órás bemutató órával kezdődött, amelyet szintén a tréningvezető tartott. A hazai iskolákban nem szokványos másfél órás tanítási-tanulási folyamatban az egyéni munka, a játék és a kooperatív tanulási forma váltotta egymást. A bemutató órát tréningszerű továbbképzés követte, melyen a pedagógusok behatóbban megismerkedtek a tanulásmódszertan alapjaival és annak munkaformáival. A rendezvényen 25 pedagógus vett részt a komáromi, érsekújvári és pozsonyi TV-ból.
(Képes beszámoló a galériában.)

2.
Október 30-án Komáromban az Eötvös Utcai MTNY Óvodában a kompetencia alapú óvodai programmal ismerkedett 35 óvópedagógus a komáromi és érsekújvári járásból. A továbbképzést Kovács Erika a SULINOVA Kht. szakelőadója tartotta, aki elmondta, hogy e programcsomag abban segíti az óvónőket, hogy saját programjaikat még hatékonyabban tudják megvalósítani. A programcsomagban három témakör dominánsan szerepel: 1. az óvodából az iskolába való átmenet, 2. az inkluzív pedagógia és integráció, 3. a játék, érzelmi és erkölcsi nevelés.
(Képes beszámoló a galériában.)

3.
November 10-én a komáromi Jókai Mór MTNY AI-ban kézműves technikák, illetve természetes anyagok óvodai és alapiskolai alkalmazási lehetőségeivel ismerkedtek az érdeklődő pedagógusok, akik Pozsonyból, Érsekújvárból és a komáromi régióból érkeztek. A továbbképzést Szép Erzsébet vezette. Örvendetes, hogy ezen a rendezvényen közel negyven nevelőnő megállapodott abban, hogy az SZMPSZ Komáromi TV égisze alatt újjáalakítják a nevelőnők régebben működött szakcsoportját. Összefogásukra, továbbképzésükre nagy szükség van, hiszen az iskolai klubban - a reformpedagógiai törekvésekkel összhangban - a gyerekekkel nemcsak a leckéjüket kell megtanítani, hanem a nevelőnők a képességeiket, kreativitásukat is próbálják csiszolni…
(Képes beszámoló a galériában.)

4.
November 16-án Csicsón a helyi alapiskolában a gyermeki fantázia és a vizuális nevelés fejlesztését szolgáló foglalkozáson vehettek részt a komáromi nyári egyetem 30 órás képzésébe is bekapcsolódott pedagógusok. A közel negyven résztvevő különböző képzőművészeti technikák alkalmazását sajátították el, melyekkel jelentős mértékben fejleszthetik diákjaik rajzkészségét. A kipróbált technikák mind az óvodai és iskolai foglalkozásokon a kevésbé felszerelt intézményekben is könnyen alkalmazhatók. A továbbképzést L. Ritók Nóra művésztanár tartotta Berettyóújfaluról.
(Képes beszámoló a galériában.)

5.
November 14-én Muzslán az Endrődy János MTNY AI-ban került megrendezésre az a 8 órás tréning, amelyen 30 pedagógus az érsekújvári, komáromi és lévai járásból a sajátos nevelési igényő tanulók fejlesztéséről hallhattak ismereteket és gyakorlati tapasztalataikat is megvitathatták. A továbbképzést Strédl Terézia pszichológus vezette. A képzés során szó esett sajátos igényő tanulók nevelésére vonatkozó jogszabályokról, a képesség- és a részképesség-zavar jellemzőiről és azok fejlesztéséről.

6.
November 17-én 45 óvópedagógus tanulmányúton vett részt Gödöllőn a Néphagyományok Óvodájában. A pedagógusok bemutató órán vettek részt. Közvetlenül megismerkedtek a hagyományorzés óvodai alkalmazásával majd a helyi nevezetességekkel ismerkedtek.

7.
November 20-án a Kisrégiós Beiratkozási Program keretén belül - találkozóra hívtuk azokat a szülőket, akik a négy helybeli magyar tanítási nyelvű alapiskola valamelyikébe szeretnék beíratni gyermeküket. Pék László az SZMPSZ elnöke előadása után mindegyik iskola bemutatta beiratkozási programját, profilját, ekképp megkönnyítve a szülői választást, majd Strédl Terézia pszichológus a kisgyermekek iskolaérettségéről tartott eloadást. A fórumon megjelent Bastrnák Tibor Komárom város polgármestere is. A helyszínen a helyi óvónők játszóházas foglakozást szerveztek azoknak a kicsiknek, akiknek felügyeletét a szülők másképp nem tudták biztosítani.
(Képes beszámoló a galériában.)

8.
November 24-én a nemesócsai Móra Ferenc Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola adott otthont annak a nyolc órás szakmai tréningnek, amelynek ez alkalommal a SAJÁTOS NEVELÉSI IGÉNYU TANULÓK FEJLESZTÉSE volt a cél, és e problémakört dr. Strédl Terézia gyógypedagógus előadásának keretében próbálták meg áttekinteni a résztvevő pedagógusok. Strédl Terézia előadásából mottóként azt a gondolatot emelném ki, miszerint a parányi magvakban is ott rejlik a hatalmas, egységes egész, csupán a lehetőségeket kell megadni a fejlődésre, a növekedésre. E szimbolikus hasonlatot azt hiszem már nem nehéz átültetni a pedagógia talajára és úgy vélem, hogy ehhez a munkához az előadótól a kollégák megkaptak minden szakmai útmutatást, segítséget.A rendezvényen a környékbeli iskolák is képviseltették magukat, sőt Magyarországról a Gyorújbaráti II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola is érdeklődést tanúsított.
(Képes beszámoló a galériában.)

9.
A Komáromi TV Ének-Zenei Szakmai Társulásával közösen a helyi Művészeti Alapiskola koncerttermében a közelmúltban "Hommage a Bartók" címmel a zeneszerző születésének 125. évfordulója alkalmából - tartott mesterkurzust ifjú zongoristák és tanáraik részére. A mesterkurzust Ábrahám Mariann zongoramuvész, a budapesti Bartók Béla Konzervatórium tanára tartotta. A neves mestertanár irányításával a tanítványokon keresztül, Bartók-művekkel foglalkoztak. A kilencvenes évek elején a járásbeli zenepedagógusok igényelték a szakmai társulás létét, amelyet Szalay Szilvia zenepedagógus irányít. Sajnos más járásbeli kollégák nem alakítottak külön társulást, viszont egy-egy Komáromban megrendezésre kerülő mesterkurzusra, ami a zenepedagógusok szakmai továbbképzését jelenti, Pozsonytól Ipolyságig eljönnek. Ez alkalommal 73 érdeklődő vett részt rendezvényünkön.
(Képes beszámoló a galériában.)

Gyermekrajzok kiállítása a Szlovák Nemzeti Múzeum Szlovákai Magyarok Kultúra Múzeumában
Komáromi Pedagógiai Napok megnyitója
VI. Országos Képzőművészeti Pályázat értékelése
Móricz Zsigmond Emlékkonferencia
Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség tisztújító közgyűlése
Akkreditált továbbképzés
Országos Óvodapedagógiai Konferencia
VII. Ung-vidéki és Bodrogközi Pedagógiai Napok
Kufstein-tanácskozás Felsőpulyán
Magyar - magyar kapcsolatépítés horvátországi Drávaszögben
A Szlovákiai Magyar Iskolák Országos Tanévnyitója
a galántai Szent István király templomban

Táblázat az SZMPSZ tagság nyilvántartásához (TV elnököknek)

Aktuális információk.
Kattintson ide!


Lapozzon bele a PF eddigi számaiba!


Adatlap a Pedagógus Fórum cikkírói reszére

Iskolai adatbázisunk a települések sorrendjében tartalmazza az iskolák adatsorait, beleértve a megnevezéseket, kapcsolatokat, igazgatók és helyetteseik neveit és elérhetőségeit s pár egyéb adatot. A 900-nál is több bejegyzést tartalmazó adatbázis településre szűrhető, avagy a "Bővített kereső|szűrő" segítségével egyéb szofisztikált szűrésmódok definiálhatók. A rendszer elégségesen sokféle oszlop-szerkezetű iskolalistákat tud generálni. Lépjen be! Próbálja ki!