Logikai informatikai szakmai műhely – sikeres volt a tehetségtábor
2016-06-13Kaszás Attila szellemi örökségét élteti a versmondó fesztivál
2016-06-20IX. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál
2016. június 18., Komárom
Meghívó
A szervezők, a komáromi Jókai Mór Alapiskola, Komárom városa, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a komáromi Városi Művelődési Központ nevében szeretettel meghívjuk Önt 2016. június 18- án, szombaton a Kaszás Attila Versmondó Fesztiválra.
A megmérettetésre ebben az évben három kategóriában 68 tanuló jelentkezett. Valamennyien két művet adnak elő: egy verset Vörösmarty Mihály életművéből, valamint egy tetszés szerinti költeményt. A jelentkezők a délelőtti elődöntőben mindkét művet elmondják, majd a versenyzőket a zsűri minősítő sávokba (arany, ezüst, bronz) sorolja.
Az aranysávos minősítést kapott versmondók mindhárom kategóriából bekerülnek a délutáni döntőbe, és az előválogatón a zsűri által jobbnak ítélt verset ismét előadják. Az itt nyújtott teljesítményük alapján dönt az egyesített zsűri a fődíj és a különdíjak odaítéléséről. Ezután következik a versenyzők egyéni szakmai értékelése.
A végső eredményhirdetésre a Jókai Napok záróünnepségén, a VMK nagytermében kerül sor. Minden versenyző emléklapot és könyvjutalmat kap. A legjobbakat értékes különdíjakkal is jutalmazzuk.
A fődíj a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Kaszás Attila Közhasznú Alapítvány által alapított Kaszás Attila – díj.
Helyszínek: I. kategória: Tiszti pavilon
II. kategória: a Duna Menti Múzeum díszterme
A Felvidéki Magyar Pedagógusok Háza
III. kategória: Duna Menti Múzeum, Zichy palota
Program:
8,30 – 9,00 érkezés, prezentáció a Komáromi Jókai Színház előcsarnokában
9,00 – 9,30 megnyitó, Kaszás Attila szobrának megkoszorúzása a színház előtt
10,00 – 13,00 a verseny elődöntője (kategóriánként más-más helyszín)
13,00 – 14,00 ebéd a Klapka Vigadóban
14,30 – 16,00 döntő (Tiszti pavilon)
17,00 – 19,00 a zsűri szakmai értékelése
18,00 Jókai Mór szobrának megkoszorúzása
20,00 – eredményhirdetés, díjkiosztás a VMK nagytermében
„A határon túli magyarnak azt jelenti a haza, mint a sivatagi embernek a víz. Egy sivatagi embernek a víz lelkiállapot.”
Kaszás Attila
Kaszás Attila 1960. március 16-án Vágsellyén született. Kisgyermekként Zsigárdon és Vágfarkasdon élt, majd szülei Komáromban kaptak tanítói állást, és itt telepedtek le véglegesen.
Kilenc évig a Béke Utcai Alapiskolába (a mai Jókai Mór Alapiskola) járt, majd a helyi gimnáziumot látogatta. Selmecbányán, a külföldi tanulmányokra előkészítő gimnáziumban érettségizett. A budapesti Színház- és Filmművészeti Főiskolán kapta meg színészi diplomáját. Tizenöt éven át a Vígszínház társulatának tagja, majd haláláig a Nemzeti Színház színművésze volt. Játszott a Katona József Színházban, az Új Színházban, a Budapesti Kamaraszínházban, a Rock Színházban, valamint Győrben, Kecskeméten, Sopronban és Szegeden is, többször vendégszerepelt a Komáromi Jókai Színházban. Pályája során mintegy ötven darabban játszott főszerepet, televíziós- és mozifilmekben foglalkoztatták, kép- és hangfelvételek, lemezek őrzik különleges muzikalitását, kitűnő hangi adottságait, prózai és zenés darabokban nyújtott remek alakításait. Mindig híven és elkötelezetten ragaszkodott felvidéki magyarságához, gyökereihez. Megmaradt olyannak, amilyennek megismertük és megszerettük Nyitottságát, szeretetét minden iránt, ami érték, emberségének, művészetének őszinte tisztaságát maradandón őrzi pályatársainak, közönségének emlékezete.
A IX. Kaszás Attila Versmondó Fesztivál fővédnökei:
Kaszás Margit és Stubendek László, Komárom polgármestere
A támogatók:
Közhasznú Alapítvány Kaszás Attila Szellemi Hagyatékának Ápolásáért
Emberi Erőforrások Minisztériuma Budapest, Magyarország
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Budapest, Magyarország
Úrad vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2016
Komáromi Jókai Színház
A zsűri:
Árvai Zsuzsa szinkronrendező, Csuja Imre színművész, Dolmány Mária drámapedagógus, Horváth Sándor színművész, Jókai Ágnes színművész, Körömi Gábor drámapedagógus, Lajos András színművész, Mokány Csaba színművész, Szabó Viktor színművész, Szikra József színművész, Szvrcsek Anita színművész, Telekes Péter színművész, Tóth Erzsébet előadóművész
A társszervezők:
A komáromi Jókai Mór Alapiskola, Komárom város, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a Szlovákiai Magyar Protestáns Oktatási és Közművelődési Egyesület és a Városi Művelődési Központ
A fesztivál különdíjai:
Komárom város díja, A Jókai Mór Alapiskola díja, A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének díja, Kaszás Attila komáromi barátainak díja, A komáromi gimnáziumi osztálytársak díja