Vezetők: Mező Katalin adjunktus, a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Karáról, és Czibor Angelika igazgató a Tarczy Lajos Alapiskolából Hetényről
Szekciónk munkájáról szóló szakmai beszámolóm egyúttal élménybeszámoló is, ugyanis a tegnap délutáni munka számunkra igazi élmény volt.
A 3. szekció munkáját Mező Katalin, a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Felnőttképzési Karának adjunktusa vezette.
A téma, A személyre szabott tanulást támogató tanári kompetenciák, leginkább az alsós pedagógusokat, nevelőket, gyógypedagógusokat szólította meg. A néhány felsős, középiskolai tanár, valamint a pedagógiai asszisztens, üde színfoltjai voltak a csoportnak. A csoportmunkára zömében azok a kollégák jelentkeztek, akik önmaguk fejlődésének lehetőségét keresték – többen például a roma tanulók integrálása során felmerülő problémák miatt.
A két és fél órás munkát a könnyed hangulat, a játékosság jellemezte. A gyakorlati feladatok megvalósítása során a résztvevők ötleteket kaptak a gyermekek kreativitásának egyéni fejlesztésére, miközben saját kreativitásukat is próbálgathatták.
Alternatív technikák használatával közösen tisztáztuk, helyre raktuk a
Összegyűjtöttük a mai jó tanár jellemzőit, tulajdonságait, melyek szükségesek a személyre szabott tanulás biztosításához.
A Maslow piramis valamennyi szintjét alaposan körbejártuk, hiszen leginkább a hátrányos helyzetű tanulók esetében, óriási szerepe lehet a pedagógusnak az alapvető fiziológiai szükségletek, biztonsági szükségletek felismerésében és helyes kezelésében – ezekre konkrét javaslatokat is kaptunk.
A hátrányos helyzetű tanulók oktatásának, nevelésének problémakörét fejtegetve megtudtuk, mi a tehetségbank, és hogyan lehet eredményesen bevonni a szülőket az iskola életébe. Továbbá, hogy a diákkal való bizalmi viszony megalapozásától hogyan lehet eljutni egy konkrét tananyag, pl. Az egri csillagok, sikeres feldolgozásáig úgy, hogy a gyerekek külső motivációjától pedig eljussunk a belső motiváltságig. . Ennek előzményeként azonban alapos háttérelemzésre, és az egyéni képességek és tehetségterületek feltárására van szükség.
Beszéltünk a mentor szerepéről is, aki hosszú távú biztonságot ad a tanulónak.
Az elismerés szükséglete kapcsán összegyűjtöttük a jó, ill, gyenge önértékeléssel rendelkező tanulók ismérveit, és „az iskolai felelet“ szituációs játékon keresztül próbáltuk feltárni az önértékelés fejlesztésének lehetőségeit. A helyes önértékelés ugyanis magabiztosságot ad az életben.
Azt is megtudtuk, hogy a diák felelete során, annak mozdulataiból, pillantásából, testtartásából mi mindent olvashat ki a pedagógus, ill. hogyan nevelhetjük rá a diákot a felelet helyes felépítésére, stílusára, valamint hogyan kell helyesen fogadnia a tanári értékelést. Ezeket a fogásokat elsajátítva diákunk az élet számos területén nagyobb eredményességgel boldogulhat.
A kreativitás fogalmával kapcsolatban a következő néhány megállapítás született:
Végül a kreativitás fejlesztésének néhány elemi technikáját ismerhettük meg, játékos formában. Ezek használata során fejlődik a pedagógus saját kreativitása is, ami oda vezet, hogy maga a tanár innovatívvá tud válni.
A résztvevők a foglalkozást nagyon pozitívan értékelték:
Mindennek fényében, remélem a csoport valamennyi tagja nevében beszélek:
Jövőre veletek, ugyanitt!
Czibor Angelika igazgató, Tarczy Lajos Alapiskola Hetény
Rozsnyó, 2018.4.8.