A személyre szabott tanulást támogató tanári kompetenciák
2018-04-17A személyre szabott tanulást biztosító tanítási stratégiák
2018-04-17Vezetők: Mező Ferenc egyetemi docens, dékán, az Eszterházy Károly Egyetem Pedagógiai Karáról Egerből, és Mohnyánszky Csilla igazgató, a Buzitai Alapiskolából
Kedves kolléganők, kollégák,
Nekem jutott az a megtisztelő feladat, hogy a 4. szekció titkára lehettem. A szekció témája: A TANULÁS TANÍTÁSA, vezetője pedig a remek humorú és nagy tudású MEZŐ FERENC egyetemi docens, az Eszterházy Károly Egyetem dékánja Egerből.
Az érdekes és mindig aktuális téma- a” tanulás módszertana” 60 embert vonzott be ebbe a csoportba, amitől én egy kicsit megijedtem. Nem úgy Mező Ferenc, aki rögtön egy ebéd utáni felvezető játékkal indította a szekció munkáját, s párokba, majd négyes csoportokba szervezte a vidám, s felszabadult tanulni vágyó csoportot. Tehát a motiváció, amely minden tanulás alapja megfelelő volt, s én is azon kaptam magam, hogy elfelejtettem titkári feladatomat, s valamelyik csapat tagjaként szerettem volna hasznossá tenni magam.
Az IPOO /ipó/ modell magyarázata következett, vagyis a tanulás módszertana az IPOO modell alapján. A rövidítést alkotó 4 betű pedig nem más, mint az:
I- INPUT- információ bemenet- vagyis információ átadás
P- PROCESS- feldolgozás
O- OUTPUT- kimenet- beszéd, írás, rajz vagy gyakorlat formájában
s a negyedik betű a következő O- ORGANIZÁCIÓ- vagyis szervezés- a tanulás szervezése.
Ezután az első három fázisban felmerülő esetleges problémákra mutatott rá vezetőnk, amely átláthatóvá tette ezt az összetett problémát.
Az első fázisban, vagyis az információ bemenetnél felmerülő problémák– a nem megfelelő témaválasztás, nem megfelelő információforrás használata
A második fázisban, vagyis a feldolgozás alatt felmerülő problémák– értő tanulás- gondot okoz megtalálni a tananyag lényegét, memorizálás- különféle emlékezési technikák bevetése
A kimenet alatti, vagyis a harmadik fázisnál jelentkező problémák–
– szóbeli problémák- felelés, szókincshiány, prezentációs készség hiánya
– írásbeli problémák
– viselkedési problémák- vagy esetleg a gyakorlatban nem tudja bemutatni a megtanultakat
S végül a negyedik fázis- vagyis a tanulás szervezése– hely és idő függvénye- a min- max. elv, vagyis minimális idő alatt, minimális befektetéssel, maximális tudás, maximális teljesítmény.
Egy ilyen átlátható szakmai bevezető után rengeteg gyakorlati példa következett.
A tanulási stílusok : produktív, reproduktív, deficites vagy inproduktív tanulás bemutatása –
Mező Ferenc diákká változott színészi alakításában- a jobb szemléltetés kedvéért, s a figyelem fenntartása érdekében egyaránt.
Sajnos ennél a résznél a szekció tagjai elismerték, hogy diákjaik többsége a reproduktív tanulási stílus híve, melynek óriási hátránya, hogy a diák nem látja az összefüggéseket, nem tud választ adni a gondolkodtató kérdésekre, s nem tud gyakorlatias tudást szerezni.
Érdekes volt a felismerés, hogy a tanulás módszertanának elsajátításával az egészséges diákok 100 %-ánál el tudjuk érni a produktív tanulást! Tehát szükséges, hogy foglalkozzunk vele. Ha nem szeretnénk, hogy az alsós tanító néni az óvodát, a felsős az alsós tanító nénit, majd a középiskola az alapiskolát hibáztatná a probléma megléte miatt.
Melyik az a kor, amikortól ezt a tanuló képes befogadni, mikor érdemes a tanulás módszertanát bevezetni az iskolában?- A szakemberek azt mondják, hogy 11 éves kortól.
S hogyan kell ezt elkezdeni? – mindenképpel a teljes tantestülettel. Nagyon jó 30 órás képzések léteznek, melyek keretén belül a pedagógus különféle nagyon jól használható tanulási módszert megismerhet. Ezt követően nagyon hasznos, ha a szülőket is be tudjuk vonni, vagyis megnyerjük őket a közös cél érdekében, valamint elkezdjük a gyerekekkel való rendszeres és következetes munkát.
Fontos elv, hogy ne kényszerítsünk rá a gyerekekre egyetlen tanulási módszert sem! Kínáljuk fel nekik a módszereket, ismertessük meg velük, s hagyjuk, hogy ők válasszanak!
Precht, a német filozófus azt mondja, hogy
„Az elégedett és boldog élet kulcsa a tanulás és az öröm összekapcsolása. Az öröm nélküli tanulás kimerít, a tanulás nélküli öröm pedig rendkívül unalmas.”
Mohňanský Csilla, igazgató, Buzitai Alapiskola
Rozsnyó, 2018.4.8.