A versmondás tanítása
2016-11-29A Ringató a magyar közösségeket összetartja és erősíti
2016-12-05„Aki megért, s megértet, egy népet megéltet” – 25 éves a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség
Szerző: Pallay Katalin
Fennállásának negyed évszázados évfordulóját ünnepelte a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) december 3-án. Az ünnepségnek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola átriuma adott otthont.
A rendezvény a magyar és az ukrán himnusz eléneklésével kezdődött, majd köszöntötték a meghívott vendégeket. Az eseményre meghívták mindazokat a személyeket, akik az elmúlt évek során partnerként, támogatóként a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség mellett álltak és segítették a munkájukat. Az ünnepségen valamennyi kárpát-medencei pedagógusszövetség elnöke is képviseltette magát.
Az elmúlt huszonöt év tevékenységét dr. Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke összegezte.
Az elnök asszony beszédében rávilágított, hogy aggodalomra ad okot a kárpátaljai pedagógushiány. 2016. október 5-én közzé tett hivatalos adatok szerint 98 magyar tannyelvű iskolából 221 tanár távozott, s vállalt külföldön munkát. A mai napig 115 tanári állás betöltetlen. Az iskolákban 131 pedagógus nem szakirányának megfelelő munkát végez. 137 különböző szakos pedagógusra lenne szükség Kárpátalja magyar tannyelvű oktatási intézményeiben. Akadt olyan iskola is, ahol a tantestület több mint fele hagyta ott a munkahelyét. A KMPSZ elnöke kifejezte, hogy a gyors kiáramlást egy kárpátaljai magyar pedagógus életpálya-modell kidolgozásával lehetne ellensúlyozni.
Az elnök asszony ünnepi beszédében ismertette, hogy az elmúlt 25 év nem volt könnyű időszak. 1991, a KMPSZ megalakulásának éve, meghatározó év volt, ugyanis Ukrajna ebben az évben vált függetlenné. A jövőkép reményében Kárpátalján felpezsdült a szellemi élet, nagy lendületet kapott a kárpátaljai közösség a magyar kultúra és oktatás felvirágoztatásának hitében.
Ebben az időben kinyíltak a határok, a kárpátaljai magyar oktatási intézményekből egyre több pedagógus tekintett az anyaország felé, s az érettségizők szintén magyarországi felsőoktatási intézményeket céloztak meg. Egy réteg azonban szülőföldjén maradt, s kihívásként tekintett minden eseményre.
1991. december 8-án megalakult a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség, ami a helyi magyar oktatás reformját tűzte ki céljául.
Az elmúlt 25 év alatt a szövetség munkája sok nehézségbe ütközött, de folyamatosan azon dolgozott, hogy a kitűzött célokat sikerüljön megvalósítani. Mára a megyei tanácsban is vannak már magyar képviselők, kiszélesítették Kárpátaljai Megyei Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozatát. A KMPSZ segítségével sikerült újraindítani számos magyar iskola működését, kezdeményezték és segítették a kárpátaljai református líceumok létrehozását, iskolák és óvodák felépítését. A KMPSZ több szakkönyvet, gyermeklapot, pedagóguslapot, ukrán szótárt és munkafüzetet adott ki. Szintén a KMPSZ munkásságához tartoznak a tanulmányi versenyek, táborok, nyári akadémiák megszervezése is, valamint a szervezet kezdeményezte a kárpátaljai magyar felsőoktatás létrehozását is, s ennek köszönhetően sikerült megalapítani a mai ünnepségnek is otthont adó II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát.
Orosz Ildikó köszönetét fejezte ki a szövetség 2616 pedagógusának és 486 óvodapedagógusának, valamint mindazoknak, akik munkájukkal támogatták a KMPSZ működését, a többi között a magyar államnak a politikai és anyagi támogatásért.
Az elkövetkező évek munkájához Kányádi Sándor szavait helyezte a pedagógusok szívére: „Aki megért, s megértet, egy népet megéltet.”
Brenzovics László ukrán parlamenti képviselő, a KMKSZ elnöke, a KMPSZ egyik alapító tagja beszédében elmondta, hogy a pedagógusszövetségnek hatalmas érdemei vannak a kárpátaljai magyar iskola- és óvodahálózat fenntartásában. Brenzovics László köszönetét fejezte ki Orosz Ildikónak, aki folyamatosan szilárd határozottsággal harcol a kárpátaljai magyar oktatásért.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának szavait Nagy Klára, a nemzetpolitikai államtitkárság kárpátaljai referense tolmácsolta: „ A KMPSZ a kárpátaljai magyar pedagógusok érdekvédelmi egyesülete. A magyar kormány évről évre megtapasztalja, hogy Kárpátalján a KMPSZ értő és jelentős stratégiai partner a közös oktatási programjaink lebonyolításában. Az olyan események, mint a mostani is, adnak alkalmat arra, hogy köszönetet mondjunk ezért a megfeszített, célra vezető munkáért, a pedagógusszövetség közösségformáló, érdekérvényesítő tevékenységéért”.
Ezt követően Ötvös Sándor a Kormánybiztosi Kirendeltségi Főosztály főosztályvezetője köszöntötte az egybegyűlteket.
Jókai Tibor, a Szlovákiai Pedagógusszövetség elnöke a kárpát-medencei pedagógusszövetségek nevében méltatta a KMPSZ 25 éves munkásságát. Az elnök úr kifejezte, hogy a határon túli szervezetek azért dolgoznak nap mint nap, hogy anyanyelvünk megmaradjon összetartó örökségként. A határon túl addig van jövője a magyar nyelvnek, ameddig beszélői fontosnak tartják, ameddig hiszik, hogy boldogulásuk eszköze lehet, s nem akarják felváltani egy másik nyelvre.
A kárpát-medencei testvérszervezetek elismerésük jelképeként ajándékkal köszöntötték a KMPSZ évfordulóját.
Barta József, a Kárpátaljai Megyei Tanács alelnöke Mihajlo Rivisz, a Megyei Tanács elnökének szavait tolmácsolta, majd saját nevében üdvözölte a jelenlévőket.
A közgyűlésen egyhangúan ismét Orosz Ildikót választották meg a KMPSZ elnökévé.
Ezt követően a KMPSZ újonnan megszavazott elnöke az évforduló alkalmából emlékdíjat és oklevelet nyújtott át a támogató személyeknek és intézményeknek, a kárpát-medencei pedagógusszövetségeknek.
Ezután a közgyűlés nyilatkozatának elfogadására került sor. Az állásfoglalásban többek között egy kárpátaljai magyar pedagógus életpálya-modell kidolgozását kezdeményezik, amit a magyar kultúrához és a magyar nyelvű oktatás minőségéhez hozzáadott érték és teljesítményhez kötött támogatásként kellene meghatározni. A Kárpátalján veszélybe került szórványoktatás megőrzése érdekében a pedagógusszövetség azt javasolja, hogy hozzanak létre a Petőfi-program keretében olyan alprogramot, amelyen belül olyan pedagógusok pályázhatnának, akik szülőföldjükön, saját településüktől 50-150 kilométerre hajlandók lennének munkát vállalni.
Orosz Ildikó megköszönte a neki szánt bizalmat, s gratulált az elnökség többi tagjának. Az elnökség nevében kérte a kollégákat, hogy továbbra is legyenek partnerek a KMPSZ munkájában, hiszen csak összefogással, együttes erővel, egymást segítve lehet megoldani a felmerülő problémákat.
A KMPSZ elnöke áldott adventi várakozást és boldog új esztendőt kívánt minden jelenlévő számára.
Az ünnepség a Szózat eléneklésével zárult, majd állófogadásra került sor.
Forrás: www.karpatalja.ma